Midt på vinteren reiser Sara med kjæresten Eli til Finnmark. Mens Eli jobber som fisker, tar Sara bilder av det øde landskapet. Sara strever med å få kontroll over tankene sine og seg selv. Det eneste hun er sikker på, er at hun må være der Eli er. Men er det kjærlighet som knytter dem sammen? Det blir aldri lyst her er en intens fortelling om avhengighet, makt, ambivalens og hemmeligheter - og om å prøve å se klart i mørket.
Tina Åmodt er født i 1985 på Askøy og bosatt i Oslo. Hun debuterte som forfatter i 2010 med Anleggsprosa, som ble mottatt med stor begeistring. Åmodts første roman, Det blir aldri lyst her, kom i 2014, og året etter mottok hun Stig Sæterbakkens minnepris. Hun gjendiktet Athena Farrokhzads Hvitverk til norsk i 2016, og i 2018 utkom Doris. En sjøroman. Tina Åmodt ble tildelt Bokhandelens forfatterstipend i 2019. Den andre moren er Åmodts fjerde bok.
Masse lesbisk sex, Finnmark, fiske og fotografier av døde dyr. Hard mørk cocktail. En slags thriller som balanserer hårfint mellom trash og poetisk psykologisk drama om å være fanget i angst og gi opp å ta ansvar for eget liv. Det ble dog for for mye trash for meg, selv om sikkert mange i Finnmark går på skitur med hagle og man aldri vet hvem som ble misbrukt; onkelen eller niesen som spredde falske rykter. Simpelthen for mye eksotisk mørke uten å gi særlig innsikt i noe mer om Nord-Norge.
Leste denne boken i en jafs. Åmodt skriver veldig godt, og det tar ikke mange sidene før du er oppslukt av et univers der det aldri er skikkelig dagslys, alt lukter litt fiskeslo og ingen av regningene i gangen er betalt. Bonus: Dette er en av de beste lesbebøkene på norsk. Så skeiv og heit og klein og fin.
3.5 En absolutt velskrevet bok! Men imidlertid ubehagelig lesing store deler av tiden. Den handler om et svært så destruktivt forhold, og jeg fikk aldri et helt tydelig inntrykk av hverken Eli eller Sara. Men sitter igjen med en undrende følelse av om noen hadde opplevd den annerledes enn meg, om noen ville forstått boken på en annen måte enn meg.
En utrolig velskrevet bok som fremkalte en del følelser i meg. Den var til tider ganske ubehagelig, egentlig. Jeg likte den veldig godt, men av en eller annen grunn likte jeg den ikke supergodt. Jeg vet ikke helt hvorfor.
"Det som er lett å fortelle er sjelden verdt å si."