Jump to ratings and reviews

Alati matkalla - matkakertomuksia, päiväkirjoja, runoja

Ken viettää elämänsä keinuvalla laivalla tai kulkee vanhuutta vastaan suitset käsissään, alati matkalla, on matkalla kotona. (Kapea tie pohjoiseen)

Alati matkalla on kattava läpileikkaus Japanin tunnetuimman ja rakastetuimman haikurunoilijan Bashoon (Matsuo Bashoo, 1644-1694) tuotannosta.

Kirja sisältää korjatun ja uudistetun laitoksen vuonna 1981 ilmestyneestä matkakertomusten suomennoksesta Kapea tie pohjoiseen ja kaksi uudistettua runopäiväkirjasuomennosta, jotka ilmestyivät 1984 proosarunovalikoimassa Harhojen maja. Molemmat kirjat ovat jo kauan olleet loppuunmyytyjä. Lisäksi Kai Nieminen on valinnut ja suomentanut tätä valikoimaa varten pitkälti toistasataa ennen suomentamatonta haiku-runoa sekä kaksi 36-säkeistöistä ketjurunoa - Bashoon koulukunnan ketjurunoja julkaistaan tässä ensi kertaa suomeksi. Kaikki suomennokset on varustettu runojen syntyhistoriaa ja kulttuurikontekstia valaisevin selityksin.

Kirjan päättää Niemisen Bashoon elämänkaarta kartoittava essee.

454 pages, Paperback

First published January 1, 2012

Loading...
Loading...

About the author

Matsuo Bashō

312 books622 followers
Known Japanese poet Matsuo Basho composed haiku, infused with the spirit of Zen.

The renowned Matsuo Bashō (松尾 芭蕉) during his lifetime of the period of Edo worked in the collaborative haikai no renga form; people today recognize this most famous brief and clear master.

https://en.wikipedia.org/wiki/Matsuo_...

Ratings & Reviews

What do you think?

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
7 (33%)
4 stars
7 (33%)
3 stars
6 (28%)
2 stars
1 (4%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 2 of 2 reviews
Profile Image for Elisa.
543 reviews23 followers
November 11, 2013
Hevonen klopoti klopoti:
näen itseni kuvassa
kesäisellä nummella


runoili 40-vuotias Bashoo kiinalaisen uudenvuoden tienoilla vuonna 1683. Ennen kohta alkavaa hevosen vuotta ehdin sopivasti tämän loppuun. Kattava ja muhkea on. Suomennoksista sekä yksityiskohdatkin huomioivista selityksistä kyllä välittyy, kuinka syvästi Kai Nieminen ymmärtää sekä kieltä että kontekstia. Japanin kulttuurihistoriasta, kirjallisuudesta ja kielestä — miksei myös luonnosta — kiinnostuneelle kirja on epäilemättä aarre. 1600-luvun lopun japanilainen maailma on lähellä kuin eilinen.
Profile Image for Irina.
119 reviews1 follower
Read
December 31, 2022
Vaihtelevaa, mutta aina haikeaa, vuodenaikoihin ja luontoon virittyvää tekstiä. Oli hienoa, että kirjaan oli kerätty erityyppisiä tekstejä.
Displaying 1 - 2 of 2 reviews