Jump to ratings and reviews
Rate this book

Virallisuus edellä puuhun

Rate this book
Ihmiskunta on ammoisista ajoista haaveillut matkasta puuhun. Korkealla yläilmoissa möllöttävä puu on kiehtonut ihmisen mielikuvitusta aina, ja se on ollut monien uskomusten ja tarinoiden lähde.

Puun vaiheiden mukaan on ennustettu tulevaisuutta. Susien ulvontaa puulle on pidetty merkkinä yöllä liikkuvista pahoista hengistä. Puuhullut nukkuvat kerran kuukaudessa huonosti ja rakastavaiset lupaavat toisilleen puun taivaalta.

Muinoin ihmiset luulivat, että puu on juustoa ja että puun pimeällä puolella asustaa puu-ukkoja. Nykytiede tietää kuitenkin, että puu ei ole emmentalia, vaan koostuu tikuista, vuosirenkaista ja symbioosista sienten kanssa. Vastoin yleistä käsitystä puussa ei myöskään ole älyllistä elämää.

Kansainvälisesti tuntematon puun kiikaroija Alivaltiosihteeri on koonnut tähän kirjaan kaiken, mitä puusta voi tietää: puunpimennuksistä ensimmäiseen puukävelyyn 1969 ja siihen, mikä ihmisen tekemä rakennelma näkyy, kun puusta katsoo maapallolle.

227 pages, Hardcover

First published January 1, 2007

5 people want to read

About the author

Alivaltiosihteeri

24 books1 follower

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
0 (0%)
4 stars
3 (23%)
3 stars
8 (61%)
2 stars
2 (15%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 2 of 2 reviews
1,602 reviews5 followers
August 15, 2012
Tuttua Alivaltiosihteerihuumoria, niin hyvässä kuin pahassakin.
Displaying 1 - 2 of 2 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.