Jump to ratings and reviews
Rate this book

Orm: Dalarnas Djävul

Rate this book
Joakkims farmor, djävulsdrottningen i Dalarna, dör. Med sin död efterlämnar hon tre saker. Ett hus att ärva. En ring som Joakkim måste lämna till sin okända halvsyster. Och startskottet för ett krig mellan vättar.

Joakkim vill lämna släktnamnet bakom sig tillsammans med sitt kriminella förflutna. Han tänker åka hem till Örebro, skriva låtar med sitt metalband och hålla sin övernaturliga identitet hemlig. Men det är svårt att fly ett mörker, vilket även Freja blir varse om kvällen då hon och Joakkim möts. Kan ett skogsrå och en djävul trotsa andras fördomar?

Tillsammans med sina bandmedlemmar och Freja tvingas Joakkim ut på en brutal resa där lojaliteter ställs på prov. När ska man förtränga sitt forna jag, och när ska man anamma det?

Kom in i vättefolkets dunkla värld, bland bärsärkar, djävlar, råer, troll och maror. Om du vågar …

10 pages, Audiobook

Published January 15, 2024

Loading...
Loading...

About the author

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
4 (22%)
4 stars
9 (50%)
3 stars
4 (22%)
2 stars
1 (5%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 7 of 7 reviews
Profile Image for Rickard Dahlgren.
586 reviews11 followers
March 22, 2025
Till viss del en ruggig berättelse samtidigt som den är stark och imponerande. Författaren blandar många element, däribland gudanamn, folktro och väsen. Det är en ambitiös mix av diverse karaktärer med starkt driv framåt. Protagonisten är skrämmande bra beskrivet. Författaren lyckas förmedla känslor genom olika skepnader som visar sig i varelser.

Det är en rå värld med mycket ondska, men där finns också ett tema av kärlek. Från en lugn introduktion går berättelsen vidare och det blir desto mörkare. Hämndbegär och lojalitet lyser igenom som två viktiga pusselbitar till berättelsen.

Berättelsens karaktär kan inte mäta sig med något tidigare verk utan är på så vis unik i sitt slag. Förhoppningen är att författaren fortsätter skriva i samma stil.
Profile Image for Sara.
701 reviews20 followers
April 2, 2024
Utifrån min lilla erfarenhet av svensk skrivna böcker och dessutom en urban fantasy, så är detta en av de bästa böckerna jag läst.

Orm är en djup berättelse om Joakkim, hans vänner, en släkt han inte vill kännas vid. Plötsligt händer det ena eventet efter det andra. Jokke måste ta vissa beslut, vissa som för med sig höga konsekvensen för främst honom själv. Vad han inte vet är hur det ska påverka dem han är nära, och som han vill lära känna närmre.

Jokke gör vissa beslut som inte utifrån berättelsen inte är bra men läser man noga förstår man varför han tar vissa beslut. Kan inte klandra honom för det. Det var mycket spännande med action!! Några plott tvistar som man inte såg komma.

Är man ond baserat på VAD du är eller på VEM du är? Är alla likadana av samma släkte eller kan man ändra sig?

Längtar till nästa bok så mycket!!
Profile Image for Anna Sivenius Rattigan.
Author 3 books16 followers
April 3, 2024
Jag gillar verkligen boken, som är en urban fantasy där Gruvdotter skapat intressanta karaktärer som ser ut som helt vanliga människor, men skenet bedrar! Egentligen är de olika former av vättefolk som bor mitt ibland oss och har hittat finurliga sätt att smälta in. Jag gillar det roliga i berättandet och samtidigt mystiska. F f a gillar jag att storyn på sitt eget vis känns realistisk, att det faktiskt skulle kunna vara så att det bor folk bland oss ”vanliga” som egentligen är något annat. 😊
Det är också en story om kärlek, vänskap, familjeband och (bristande) lojaliteter. Jag gillar även den allvarliga undertonen som lägger fokus på hur det är att dras med ett mörkt förflutet. Hur svårt det kan vara att lämna det bakom sig när omgivningen inte vill ge dig en andra chans.
Väl värd sin lyssning! I dagsläget finns den som ljudbok! Tack Gruvdotter för en härlig bokstund!
Profile Image for Aeris.
12 reviews1 follower
March 13, 2024
Det är en salig blandning av övernaturliga väsen, familjekonflikter, musik, hemligheter och relationer. Jag älskar alla fantasifulla namn som förekommer i boken och retar mig på Joakkims hetsiga temperament, för att sen inse att jag också hade varit på konstant dåligt humör om jag var omgiven av idioter. Fantasi och verklighet komponeras samman med både allvar och humor och det är spännande att följa med på bokens äventyr som presenterar många olika väsen. Jag uppskattar att boken utspelas i vårt avlånga land och att LN Gruvdotter har skapat en värld full av intriger och övernaturliga fenomen som ändå går att relatera till genom välbekanta svenska miljöer.
Profile Image for Li Nolin.
29 reviews
January 8, 2026
Stundtals tycker jag den är lite förvirrande och jag hänger inte riktigt med men utöver det är det en bra bok och väldigt välskriven 😊
Displaying 1 - 7 of 7 reviews