Jump to ratings and reviews
Rate this book

Zlatá Grai #3

Otisky Chribdy

Rate this book
Isarell zůstává uvězněna v katakombách Chribdy, krvožrouti rozhodují o jejím dalším osudu a staví ji před krutou volbu. Má se stát jednou z nich, členkou elitního sarreiského komanda a nevěstou Pátého karadhei, nebo sloužit Pánu Bašty jako mentálně ovládaný bojový otrok. Podaří se jí sehrát největší roli svého života? Třetí díl Zlaté Grai je temná smršť, která vás pozře a vyvrhne až na poslední straně!

350 pages, ebook

Published January 1, 2022

2 people are currently reading
14 people want to read

About the author

Kristina M. Waagnerová

3 books4 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
23 (63%)
4 stars
10 (27%)
3 stars
3 (8%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 8 of 8 reviews
Profile Image for Monika Chmelková.
51 reviews
October 4, 2025
Tímhle dílem jsem prolítla bez mrknutí.
Otisky Chribdy jsou zatím nejlepším dílem v této sérii. Možná to bude i tím, že v prvním jsme se teprve seznamovali s postavami a ve druhém se pomalinku rozjížděla akce.

V Otiscích je akce už mnohem více. Stále se něco děje, ale nebyla jsem z toho otrávená, jako u některých jiných knih. To poukazuje na to, jak dobře dokáže autorka vtáhnout čtenáře do děje a nepustit ho. Její psaní je opravdu kaptivující a dobře se čte.

Děj se zaměřuje hlavně na Isarell, která je v zajetí mezi sarrei. Několikrát je i z pohledu hlavní hrdinky naznačeno, že se jorrei a sarrei vlastně vůbec neliší. Obě rasy jsou zahleděné jen do sebe. Hrozně jsem si v této části oblíbila postavu Smrtihlava, který je takový kladný záporák a prostě nejde nemilovat. V průběhu děje se dozvídáme další důležité informace a pomalu a jistě nám jednotlivé dílky zapadají do skládačky. Autorka velice dobře popisuje pocity všech postav a nechává nás stále tak nějak v napětí, co bude dál.

Jako velký fantasy fanoušek musím říct, že takhle vypadá dobře udělaný svět. vše dává smysl a je tam přesně tak akorát neznáma, aby se čtenář těšil na další díl. Jediné co, tak jsem občas musela obracet na dramatis personae, abych si připomenula, kdo je kdo, protože těch postav je tam opravdu milion a nemají úplně obyčejná jména.

Za mě naprostá pecka a budu se těšit na poslední díl!!!
Profile Image for vhaklova.
86 reviews
October 3, 2025
Otisky Chribdy považuji zatím za nejlepší knihu celé série. Možná je to částečně tím, že oproti předchozím dílům je tenhle sice kratší, ale zároveň se v něm pořád něco děje. Nečeká nás žádný pomalý rozjezd ani prostor na oddech – příběh si drží tempo od začátku až do konce, což mě neskutečně bavilo.

Třetí díl se z velké části odehrává mezi sarrei (konečně!) a zatímco předtím byli vykreslovaní spíše jako “záporáci”, tady už mi nepřijdou o nic horší než jorrei. A právě v tomhle ohledu autorku obdivuju. Nic není černobílé. Svět není jen čisté dobro a čisté zlo a stejně tak ani postavy nejsou typicky kladné nebo záporné. Všude jde najít postava kterou si oblíbíte a je jedno, jestli hledáte mezi sarrei, jorrei, sitty, divoženkami, nebo lidmi. A přesně tohle mě na příběhu fascinuje, ale zároveň nezvládám odhadnout, kam vlastně série směřuje. Čtenář má neustále pocit, že každý krok může být špatný a každý spojenec se může ukázat jako zrádce a my vlastně do poslední chvíle nebudeme tušit, jestli to vůbec myslel vážně. Autorka záměrně udržuje čtenáře v nejistotě, a i když mi to v prvních dvou dílech občas vadilo, tady mi to začalo dávat smysl.

Pokud bych ale měla něco vytknout, je to množství postav a dějových linek. Chápu, že na konci nejspíš všechno zapadne na své místo a každý dostane, co si zaslouží (nebo v to aspoň doufám). Ale přece jen je tohle předposlední díl série a já se stále místy ztrácím v tom, kdo je kdo a jak co funguje. Navíc mám pocit, že se pořád přidávají nové informace a probíhá další worldbuilding, což bych asi čekala spíš na začátku série než těsně před jejím vyvrcholením.

Celkově pro mě Zlatá Grai ale představuje to nejlepší, co současná česká fantastika nabízí. A jsem zvědavá, jak se autorka popasuje s posledním, závěrečným, dílem série.
Profile Image for Lilibeth Noir.
8 reviews
January 8, 2026
OTISKY CHRIBDY: Temná smršť, která vás pozře a nepustí až do poslední strany
Třetí díl série Zlatá grai přináší válku, intriky a nejtěžší životní roli pro Arachné Isarell. Když se záchrana stane pastí, musíte hrát hru, jejíž pravidla určují krvožrouti.
Hned na začátku je nám jasné, že se schyluje k něčemu velkému. K válce. Pokud jste hltali předchozí díly, Otisky Chribdy od Kristiny M. Waagnerové vás nenechají vydechnout. Tento díl nás vrhá přímo do temnoty katakomb, kde naše hrdinka čelí volbě, která by zlomila i ty nejsilnější.
V pasti Deváté bašty
Arachné Isarell je postavena před krutou realitu. Její osud leží v rukou krvožroutů a možnosti jsou děsivé: buď se stane „jednou z nich“ – členkou elitního komanda a nevěstou, nebo skončí jako mentálně ovládaný bojový otrok. Aby přežila, musí vstoupit do služeb Barhaina Sae, vůdce sarrei.
Celou dobu jsem si při čtení kladla otázku: Zvládne Isarell před ním skrýt svůj opravdový důvod? Dokáže hrát svou roli tak přesvědčivě, aby přežila v jámě lvové? A co je nejdůležitější – opravdu by byla schopná zradit Ymiru, královnu divoženek, která je navíc těhotná? Ta tíha zodpovědnosti a strachu o blízké je v knize hmatatelná.
Výcvik, který neodpouští
Děj má neuvěřitelný spád a autorka nás nešetří. Isarell čeká brutální výcvik pod vedením Andreila Smrtihlava. Má pouhý týden na to, aby se dostala do kondice a mohla se připojit k elitnímu komandu. Dynamika mezi ní a jejími „vězniteli“ je plná napětí. Navíc jí byla přidělena osobní služebná – je to pomocná ruka, nebo jen další pár očí, který má donášet? Získá od ní Isarell nějaké užitečné informace?
Hra o moc: Pátý a Malakai
Hodně mě zajímala postava Pátého. Kdo ho nakonec ovládne? Bude poslouchat Isarell, nebo se jeho nitky chopí Malakai Daaen? Tento mocenský trojúhelník a manipulace s myslí jsou jedním z nejzajímavějších prvků knihy. Isarell dostává od Pána Bašty úkoly, které testují její morálku i loajalitu – například ten týkající se prince Draghase. Jakmile opustí území Chribdy, všichni ji bedlivě střeží. Podaří se jí i přesto najít skulinku k útěku?
Otázky, samé otázky
Třetí díl je hodně o samotné Isarell a o všem, co prožívá uvnitř. Autorka ale nezapomíná ani na ostatní. Co chce princ Azrael po Lucille, která je věrná Isarell i královně? A jak do celé skládačky zapadá padlý jorreiský rytíř Kreón Cassiris a jeho druhové?
Kniha je plná zvratů a plánů na útok s Původními, u kterých do poslední chvíle nevíte, jak dopadnu. Otisky Chribdy jsou čtením, u kterého se ani chvíli nenudíte. Vše dává smysl a já jsem si čtení neskutečně užila.
Závěrečné hodnocení
Pokud se ptáte, zda Isarell zvládne svou úlohu v převratu, zda propustí Barhain Sae otěže moci a co všechno bude muset naše hrdinka obětovat, musíte si tuto knihu přečíst. Je to jízda.
Moje hodnocení: 5/5⭐
Děkuji nakladatelství Host za knihu k recenzi.
📊 SHRNUTÍ KNIHY
Název: Otisky Chribdy (Zlatá grai, 3. díl)
Autor: Kristina M. Waagnerová
Nakladatelství: Host
Žánr: Fantasy
Počet stran: 384
153 reviews6 followers
October 19, 2023
Otisky Chribdy sice mají o polovinu méně stran, než předchozí dvě knihy série, ale zato jsou až po okraj naplněné akcí, nečekanými zvraty a situacemi, při jejichž čtení, či spíše prožívání spolu s hlavními hrdiny, zapomenete dýchat. Narozdíl od Zlaté Grai a Doteku viatáru jsme zde vrženi přímo do děje, nečeká nás pomalý rozjezd, ale navážeme přímo tam, kde předchozí díl skončil.

Musím říct, že třetí díl je skutečnou odměnou pro všechny čtenáře, kteří si s Isarell a ostatními projdou všemi strastmi. Dle mého názoru se jedná o zatím nejlepší díl celé série a pokud to takhle půjde dál i u toho čtvrtého, asi jeho konec nerozdýchám. (Myšleno v dobrém, samozřejmě.)

Konečně se dozvídáme více o sarrei, jejich říši, fungování jejich společnosti či zvyklostech. Z toho jsem měla neskutečnou radost, protože já, milovnice záporáků, už od začátku vysloveně čekala na to, až tihle elegantní krvesajové dostanou více prostoru. A že ho tu dostali královsky. Máme možnost se spolu s Isarell účastnit jejich jednání, slavnostního bálu, zvrácených hrátek či bojových akcí. A všechno to vážně stojí za to.

Navíc se tu dostává prostoru také mému nejoblíbenějšímu Andreilovi, o kterém jsem básnila už při hodnocení předchozí knihy. Jeho postava je prostě tak úžasně zajímavá a já si díky němu připadala zase jako puberťačka, která je naprosto hotová z knižního hrdiny. To se mi v tak intenzivní míře už docela dlouho nestalo.

Na povrch navíc vyplouvají také nové, zajímavé stránky Isarell, která svádí boj s tím, kým vlastně je. Být na jejím místě, zůstala bych mezi sarrei, ve službách Barhaina Sae, a byla bych nadmíru spokojená. Ale ano, vím, že to není její místo. Jenže kam vlastně patří? Nemůžu se dočkat, co s ní má autorka v plánu. Hodně jsem si oblíbila i postavu Pátého karadheie, který představuje směsici hned několika charakterů, ale nechci o něm příliš prozrazovat. Řeknu jen, že se mi velice líbí pouto, které s Isarell sdílí. Ostatní postavy, jako Eyry či královna Ymira, jsou v tomto díle dosti upozaděné, ale mně to upřímně vážně vůbec nevadilo.

Děj neskutečně rychle odsýpá, všechno do sebe krásně zapadá a my se nezadržitelně blížíme k vyvrcholení celé ságy, které nás čeká ve čtvrtém, posledním dílu. Již potřetí vám mohu tuto sérii z celého srdce jedině doporučit. Běžte a přečtěte si ji, nebudete litovat. Slibuji. Já budu mezitím netrpělivě vyhlížet pokračování.
Profile Image for Slezadav.
469 reviews5 followers
November 3, 2023
Třetí díl série mě opět příjemně potěšil. Nemohu říct překvapil, protože od autorky jsem po předchozích dílech žádnou slabotu nečekal. Opět nezklamala a bylo to velmi dobré, ač k dokonalosti stále kousek chybí.
Velmi oceňuji, že se v tomto díle čtenář konečně dostane teochu mezi sarrei. Ti jsou podáváni ve stylu záporáků, ale opravdu jsou v něčem horší, než andělští jorrei ? Ani mi nepřipadá. Líbí se mi vývoj a vnitřní boj Isarell. Líbilo se mi také, že v tomto díle konečně různé tréninky a výcviky prakticky absentují. Povedené je i propojení některých příběhových linií. Velmi pěkně byly podané intriky mezi sarrei i jorrei.
Hlavně machinace a motivace sarrei si myslím mohly být zpracované trošku podrobněji. Sice čtenář dostává informací dost, ale všechny úradky působí celkem povrchně a bez hlubší finesy. Od předchozího dílu stále přetrvává výtka na příliš volný systém magie, který umožňuje až příliš nečekaných zvratů. Stejně tak považuji v určitých situacích chování některých postav za podivně nevysvětlené až nelogické.
Každopádně jde o skvělý díl výborné série, který je výrazně kratší, než první dva, což je teochu škoda. Zasloužil by si určitě víc detailů. Klady jednoznačně převažují nad zápory a celou sérii řadím k vrcholu, co česká fantastika momentálně nabízí. Moc se těším na poslední díl.
Profile Image for Áža Sládková.
271 reviews
December 30, 2025
Myslím, že se naprosto potvrdilo Ronovo „budeš trpět, ale náramně si to užiješ!“ A stejně jako jsem to psala u předchozích dílů, tak píšu i teď, že je to naprosto dokonalá emoční jízda.

Opět se setkáváme s postavami, které už dobře známe, a každá z nich hraje svou vlastní hru – často velmi nebezpečnou. Postupně odhalujeme jejich myšlenky i plány, ale nebojte se, autorka si spoustu věcí stále nechává v rukávu a na některé odpovědi si budeme muset počkat. A kdybych řekla, že už jsem nemilovala Míru a Isarell, tak bych lhala, ale celkově mám pocit, že některým postavám více propadám např. Lucile. A pravdou je, že mě čím dál víc fascinuje osud Andreila Smrtihlava – a po tomhle dílu také Azraela.

Všechny dějové cesty se postupně sbíhají dohromady a je jasné, že nás čeká velká bouře. Konec tohoto dílu to ukazuje jasně, já jsem zas skončila s otevřenou pusou a nechápala jsem, co se tam děje. Už teď se nemůžu dočkat, co se stane!

Knihu jsem dostala ve spolupráci s @fantasticky_host @hostbrno a moc děkuji za poskytnutí knihy k recenzi.

⭐ 5/5
3 reviews
January 22, 2026
Tohle čtení mě fakt bavilo! Kniha je zábavná, čtivá a živá – pořád se něco děje, ale zároveň se v tom člověk neztrácí, i když se svět postupně rozrůstá. Hodně mě baví vývoj světa, proměna struktury i celého příběhu. Je to chytré, promyšlené čtení a jsem opravdu ráda, že jsem na tuhle knihu narazila.
Profile Image for Dottie ☆.
15 reviews
January 31, 2026
miluju!! nejlepsi dil ze serie, moc se mi libil nahled do sveta sarrei, a samozrejme moje nejoblibenejsi postava andreil smrtihlav
Displaying 1 - 8 of 8 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.