Als je de moderne techniek van het wijnmaken vergelijkt met de primitieve manier waarop de wijnmakers van een paar duizend jaar geleden hun druiventrossen plukten, platstampten en in open gistkuipen lieten rotten, dan is het een godswonder dat we nog steeds wijn drinken. Want ondanks alle vreselijkheden waaraan druiven honderden eeuwen lang zijn blootgesteld, zijn wij die kneiterzure, of mierzoete, of met wansmakelijke kruiden opgepimpte wijn altijd vrolijk blijven drinken. Een mirakel. Classicus Fik Meijer en wijnboer Ilja Gort schreven Wijn als een Romein. Na een inleiding over het ontstaan van wijn in de landen rond de Kaukasus en de doorbraak van wijn in het Nabije Oosten duiken ze in de wijncultuur van de Grieken en Romeinen en behandelen vele hoe werd de wijn geproduceerd en over Europa verspreid? Hoeveel dronken de Romeinen gemiddeld per dag? Hoe werd aangekeken tegen zware drinkers? Konden vrouwen evenveel drinken als mannen? Hoe werden feesten voor de wijngod Dionysus en andere drankgelagen beleefd? En nog veel meer. Het unieke van Wijn als een Romein is dat de omgang met wijn in de klassieke Oudheid waar mogelijk wordt gekoppeld aan het heden. Zo zal zowel de historisch geïnteresseerde lezer als de moderne wijnliefhebber veel plezier aan dit boek beleven.
Fik Meijer is classicus/oudhistoricus en auteur van onder meer Keizers sterven niet in bed, Gladiatoren, Jezus en de vijfde evangelist en De vele gezichten van Sicilië.
Ilja Gort is wijnboer, televisiemaker en schrijver van vele succesvolle romans en boeken over wijn.
Fredericus Joannes Antonius Maria "Fik" Meijer is a Dutch historian and author. He studied classics and ancient history at Leiden University and graduated in 1973. Meijer is an emeritus professor of ancient history at the University of Amsterdam.
He has written numerous non-fiction books on the ancient world for a broad audience, a number of which have been translated into multiple languages. He has also published several translations of classic works into Dutch.
Fijn boek dat een wat onbekender stuk van de geschiedenis belicht en tegelijk doorspekt is met verschillende wijnweetjes. Ik stoorde me soms aan het taalgebruik ('slobberwijntjes') maar het boek in zijn geheel heeft me gecharmeerd: geschiedenis, wijn, Italië en het hele Middellandse-Zeegebied, vlot geschreven, wat wil een mens nog meer?
De schrijvers zijn er in geslaagd de 'Koningin der Dranken' in een stralend licht te zetten. Wijn als een Romein is een reis naar de oorsprong van wijn, onderweg veel feiten, fabels maar bovenal veel humor. Een smakelijk boek om te lezen, ook onder het genot van een kopje thee!
Historicus Fik Meijer en wijnboer Ilja Gort schreven samen het interessante boek ‘Wijn als een Romein. Een reis naar de oorsprong van de wijn.’
Beide heren zijn al decennialang geïnteresseerd of liever gepassioneerd in alles wat maar met wijn te maken heeft en het proeven, degusteren en ontdekken van wijn in het bijzonder. Het kon dan ook niet anders of zij leverden een heel bijzonder en leerrijk boek met heel wat geschiedenis en wist-je-datjes over wijn af.
‘Wijn als een Romein’ is geen traditioneel wijnboek geworden waar een of meerdere wijnstreken, verschillende wijndomeinen en uiteraard nobele wijnkastelen en hun al dan niet exquise wijn worden beschreven. Neen, dit boek is een historische benadering over het ontstaan en de evolutie van wijn door de eeuwen in de oudheid heen. Zoals de titel al aangeeft, focussen de auteurs zich vooral op de Romeinse wijncultuur.
De taken werden mooi verdeeld: Fik Meyer ontfermde zich over het historische gedeelte terwijl Ilja Gort over het technische aspect van wijn maken en over de wijnbeleving ging. Leuk is dat naast de hoofdtekst die beide heren schreven, ze zich elk over aparte korte deelrubrieken ontfermden, herkenbaar aan het portret van de schrijver dat aan de tekst voorafgaat. In deze stukjes geven ze persoonlijke opmerkingen en/of verhaaltjes.
Het verhaal rond wijn wordt chronologisch benaderd en start met het hoofdstuk hoe wijn de mediterrane wereld veroverde en overspoelde. Een mooie aanvulling op deze tekst is de interessante afbeelding die aan het hoofdstuk voorafgaat en mooi in kaart brengt hoe de verspreiding van wijn in de mediterrane wereld verliep. Vervolgens wordt uitgebreid ingegaan op wijn in Griekenland en wijn in Rome.
De auteurs slaan echt niets over en geven info over wijn in al zijn aspecten: druiven, druivenrassen, wijncultuur, wijngebruiken, wijnhandel, bacchanalen en literatuur, het bewaren van wijn…maar ook religie en archeologische vondsten worden niet uit de weg gegaan. Ook heel wat bekende namen worden naar voor geschoven en hun rol in verband met wijn, wijngebruik en wijncultuur belicht, zoals: Dionysus, Bacchus, Plinius de Oudere, Cato, Apicius, Marcus Antonius, Cicero, Tiberius…en vele anderen.
Het boek is toegankelijk voor zowel de wijnkenner als de leek op dit gebied. Interessant vond ik de weetjes van Ilja Gort over het maken van wijn, over het bewaren van wijn, over de soorten wijnflessen die er bestaan… De historische duiding van Fik Meyer was dan heel vernieuwend en verrassend voor mij. Verwonderd las ik dat men in de oudheid wijn vermengde met water voor een betere smaak en soms kruiden en specerijen toevoegde.
De auteurs hebben een leuke, vlotte, beschrijvende schrijfstijl en zijn nooit belerend. Uiteraard kan het niet anders of Ilja Gort bracht wat humor in het verhaal.
Leuk vond ik de vele afbeeldingen, foto’s, tekeningen en kaarten die naadloos de tekst aanvullen en een mooi beeld geven van wat beschreven werd.
Achter in het boek staat een interessante en uitgebreide literatuurlijst, waarin heel wat leuke boeken uit de oudheid maar ook uit de moderne literatuur werden opgenomen. Een wijnnamen-, plaatsnamen-, zaken- en persoonsnamenregister vervolledigen deze uitgave.
Ik heb uitermate genoten van dit boek waarin de geschiedenis van wijn op een heel leuke, bevattelijke no-nonsens manier aan het grote publiek wordt verteld.
Wijn als een Romein - Fik Meijer en Ilja Gort - Prometheus 2022
Gorts 'La Tulipe' wijnen (bij Albert Heijn) heb ik enkele keren geprobeerd maar hebben mijn hart niet gestolen. De wijnen onder de nieuwe naam 'Gort & Gort' heb ik nog niet tot mij genomen, maar ik vrees na lezing van dit boek het ergste. Gelukkig schrijft classicus Fik Meijer tussen de leukigheden van heer Gort Senior door soms nog wat interessante wetenswaardigheden zodat je het boek niet meteen weglegt. Waarschijnlijk is het persoonlijk hoor, maar ik ben geen groot liefhebber van heer Gort.
Wat voorbeelden van zijn melige ontboezemingen:
Omdat in het verleden sommige druivenstampers weigerden van tevoren hun voeten te wassen, waardoor de wijn een camembertachtige afdronk kreeg...
Ik ben het zo gewend, ik merk het niet eens meer dat ik tijdens het wijndrinken geluiden produceer als een bronstig everzwijn.
Met alleen wijnstokken aanplanten kom je er niet. Wijnstokken zijn net mensen: het hele jaar door gaan ze de pijp uit.
Sinds bepaalde wijnjournalisten wijnen met veel houtaroma's de hemel inschrijven, tref je steeds vaker wijn waarbij het is alsof je een blik meubelbeits zit leeg te slobberen.
Leest vlot weg. Taalgebruik is wat te populair en dat is jammer. Beetje een "Dummies boek stijl". Maar wel veel mooie en leuke info opgepikt. En alvast een fles wijn gekocht met de druivensoort Nero d'Avola van Sicilië!
Dit boek staat zo vol fouten, blunders en onwaarheden waar het over de wijnkennis gaat dat ik ook ga twijfelen aan de juistheid van de historische informatie. Daardoor wordt het geheel waardeloos. Bij tijden wel amusant dus daarom een bonusster. Maar neem niets wat hier in staat voor waar aan.
Een erg leuk boek over hoe men in de Griekse en Romeinse wereld wijn consumeerde en verbouwde. Het verhaal word tussendoor afgewisseld met leuke wijntips. Kortom dit boek is voor mensen die van geschiedenis en/of wijn houden!