Jump to ratings and reviews
Rate this book

Meidenvenijn in het basisonderwijs: Een praktische aanpak

Rate this book

132 pages, Paperback

First published August 1, 2016

1 person is currently reading
7 people want to read

About the author

Anke Visser

5 books

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
1 (7%)
4 stars
7 (50%)
3 stars
4 (28%)
2 stars
1 (7%)
1 star
1 (7%)
Displaying 1 - 4 of 4 reviews
Profile Image for Bloeme.
4 reviews
November 10, 2022
Interessant, herkenbaar en toegankelijk. Met praktische tips en praktijkvoorbeelden.
Profile Image for Moira Macfarlane.
862 reviews103 followers
August 17, 2022
Van de paar boeken die ik koos voor mijn werk om mij extra in te verdiepen vond ik dit de belangrijkste om voor het begin van het schooljaar gelezen te hebben, want meidenvenijn ís een serieus ding. Het lastige, en dat zit al besloten in het woord venijn, is dat iedereen weet dat het bestaat en gebeurt, maar dat de meiden van het venijn een kei zijn in het uitzenden van verborgen, scherpe, giftige, subtiele middelen om een ander meisje onderuit te halen. En elk meisje waartegen ze hun venijn richten pakt de signalen haarfijn op. De schade is, als dit lang en keer op keer gebeurt en maar duurt, voor het slachtoffer enorm.

Het boek was breed, duidelijk en levendig van opzet. Veel uitleg, in eerste instantie over het klassieke meidenvenijnmodel De Piramide, met een koningin, haar hofdames, de wannebe's, het mikpunt-meisje en de omstanders, maar ook de overige meidenvenijnmodellen zoals de Venijnige Vriendinnen of De Dames Driehoek. Veel tips en ideeën voor preventie, aanpak, gesprekken, begeleiding, je eigen rol als leerkracht, valkuilen, ouders en alle ruimte ook voor ervaringen op al deze terreinen.
Het positieve er is een hoop winst te behalen en ik heb er zeker naast de dingen die ik al doe ook leuke tips, waardevolle inzichten en verdieping in gevonden. En ik hoop dat als kinderen hier al jong mee leren omgaan door gezonder voor zichzelf en de mensen om hun heen te zorgen ze hun leven lang daar voordeel van kunnen hebben. Het negatieve (maar daar kan het boek zelf niets aan doen)... na het lezen zag ik zó ontzettend goed hoe meidenvenijn onder alle leeftijden zich afspeelt, uiteraard nóg subtieler. Niets nieuws, maar ineens was het nog een stuk helderder en niet minder complex, maar ook dodelijk vermoeiend.

Als je overweegt dit boek op te pakken kies dan voor deze 3e gewijzigde en uitgebreide druk (mei 2022), door alle ervaringen die de schrijfster hoorde is er flink uitgebreid, met echt belangrijke aanvullingen en wijzigingen.

'Als een populair meisje verdriet heeft, verdringen andere meisjes elkaar om haar te troosten. Omgekeerd weten meisjes feilloos dat ze andere meisjes kunnen treffen door hun juist aandacht en steun te onthouden.

Meisjes die lang te lijden hebben onder het gif van meidenvenijn, raken beschadigd. Het lukt hun vaak niet meer om in een sociale groep te functioneren. Ze nemen hun onzekere, wantrouwende gedrag overal met zich mee, zodat ook in een nieuwe sociale setting contacten meestal stroef lopen. Met als resultaat een pijnlijke selffulfilling prophecy, waardoor ze op school het etiket 'sociaal onhandig' krijgen opgeplakt.

Het lukt machtige meisjes niet altijd om te scoren met hun gif. Er zijn meisjes die hun eigen koers blijven varen, meisjes die venijnige meisjes-meisjes mijden en meisjes bij wie roze steken geen doel lijken te treffen. Deze zelfverzekerde, onafhankelijke meisjes of meisjes die hun geraaktheid niet laten blijken, maken venijnige types meestal onzeker. 'Hoe durven ze'. Vaak richten de venijntjes hun pijlen op een makkelijker slachtoffer, maar het kan ook zijn dat ze extra vals reageren op het meisje dat hen durft te trotseren. [...]'
13 reviews
January 13, 2020
Een erg praktisch boek over meidenvenijn in de klas/school. Het boek richt zich meer op de aanpak dan preventie, daarom is het vooral geschikt om te lezen wanneer meidenvenijn speelt in de groep.
Het boek bevat uiteenlopende werkvormen om meidenvenijn aan te pakken vanuit alle rollen die meiden hierin kunnen spelen (slachtoffer, omstanders, meelopers en pester).
Displaying 1 - 4 of 4 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.