En virkelig skøn bog med ord der kan støtte og varme i svære tider af livet, eller man bare trænger til at være kærlig mod sig selv. Der er forskellige emner, dog alle centreret om det med at være bedre mod sig selv og være accepterende mod alle de sider, man rummer.
Hvis jeg skal komme med et lille kritikpunkt, er det, at bogen lidt er med til at fastholde, at noget mad er sundt og usundt, forbudt og rigtigt etc. Lige præcis dette synes jeg virkelig, at vi burde få ændret synet på. Men kan godt se bort fra det, når jeg ved, der er en spiseforstyrrelse til baggrund, og det ofte gør mad mere forbudt.
Flere af siderne gik rent ind ved mig og gav noget godt i en periode, hvor jeg ellers har tendens til at være hård ved mig selv. Så jeg kommer til at finde den frem ofte. Synes virkelig alle bør læse den, uanset hvilket stadie i selvkærlighed de befinder sig i!
Jeg elskede den og jeg nød hvert et ord heri. Nanna skriver direkte fra sit hjerte og til læseren - og sjældent har jeg følt mig så set og ikke-ene om alle de ting vi snakker for lidt med hinanden om. Tak for dine ord Nanna 💗