Jump to ratings and reviews
Rate this book

Buffy By #3

Buffy By er eventyrlysten

Rate this book
Denne gangen begynner det dramatisk: Mamma Lillie havner på sykehuset, og ingen vet hvor lenge hun må være der. Så hva skal skje med Buffy og Bobby da? De har jo ingen andre enn Lillie – og en forbryter til far, men det er jo ingen som vet hvor han er. Så viser det seg at Lillies mamma – Olava By – bor i Nord-Norge og aller nådigst kan ta imot de to barnebarna som hun aldri har møtt og knapt visste om at eksisterte.

Og Olava er ikke noen gjennomsnittlig mormor – det er ikke for ingenting at Lillie rømte derfra da hun var 16. Det blir en reise og et besøk som ingen av dem kommer uberørt fra – verken Buffy, Bobby eller Olava.

Heldigvis har Buffy By, fattig jente i rike Oslo, allerede begynt å skrive en reiseskildring – selv om hun egentlig aldri reiser noe sted (bortsett fra til Bredtvet skole med buss). Og det passer jo perfekt nå. Da kan hun skrive om alt det ukjente som venter der oppe i nord!
For det kommer vel til å gå bra, sånn som det pleier å gjøre?

336 pages, Hardcover

First published August 13, 2021

1 person is currently reading
18 people want to read

About the author

Ingeborg Arvola

33 books44 followers
Born in Honningsvåg in 1974, grew up in Tromsø and is currently living in Oslo, Norway. Has worked on a lot of different project, including theater plays and working as text writer for the very popular childrens programme Kometkameratene on NRK. Now living in Oslo.

Awards: Cappelenprisen in 2004 and Havmannsprisen (Ingen dager uten regn) in 2008.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
18 (52%)
4 stars
11 (32%)
3 stars
4 (11%)
2 stars
1 (2%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 5 of 5 reviews
Profile Image for Merete Bratsberg Aae.
439 reviews10 followers
February 26, 2024
En reiseskildring, undertittel. Dette er tredje bok om denne herlige 11-åringen. Hun bor sammen med mora og broren. De er fattige, får mat fra Fattigkassa og bor i Oslo. Boka starter i det fargerike og travle bymiljøet, i klassen hennes. Buffy er bråkete, godhjerta, uheldig, modig, optimistisk og litt rampete. Så blir moren syk, og hun og broren Bobby må dra nordover til bestemora, som de ikke visste at de hadde. Olava, som hun heter, er en heller bisk og gjerrig, ensom dame. Vi får vite litt om hvorfor moren deres dro fra sin egen mor og aldri vendte tilbake, men det er ikke det som preger boka mest. Dårlig kommunikasjon, strengt miljø og slik har gjort ting vanskelig, men det som kjennetegner denne historien er den utrulige personligheten til Buffy. Hun er glad, ukuelig optimistisk, kreativ, utholdende og ser det gode i ting. Potetopptaking, fisketurer og kirkebesøk med bestemora går etter hvert over i dramatiske hendelser som fører dem sammen.
Buffy og klassen skriver brev til hverandre. Det er gammeldags, men de har fått det som norskoppgave. Slik kommer mange stemmer til ordet. Skolen utenfor Tromsø er annerledes den i Oslo. Kulturforskjellene kommer tydelig fram, fordi Buffy skriver ned en reiseskildring hvor hun stadig sammenligner by og land.
Humoren kommer tydelig fram i karakteren til bestemora. Hun er sint på mye, særlig på søringer. Fordommene hennes er ikke alltid riktig. Det blir etter hvert et varmt forhold mellom den gretne, motvillige bestemora og de to barnebarna. Der Buffy er, skjer det jo alltid noe.
Boka har noe av det samme universet som bøkene til Maria Parr.
Det er fine illustrasjoner av Nora Brech. Boka passer veldig godt til høytlesing.
Displaying 1 - 5 of 5 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.