Jump to ratings and reviews
Rate this book

Näin tehdään ihme : mitä jokaisen tulisi oppia cheerleadingin maailmanmestarilta

Rate this book
Miten voit ylittää itsesi ja tehdä mahdottomasta mahdollista?

Jokaisen itsensä, tiiminsä tai yrityksensä kehittämisestä kiinnostuneen pitää kääntää katseensa Suomen cheerleadingmaajoukkueeseen. Miksi? Koska sen valmentaja Maria Walhroos tietää kuinka tehdään ihme.

Suomen cheerleadingmaajoukkue teki mahdottomasta totta päihittämällä MM-kisoissa lajin ikuisen ykkösen USA:n huolimatta valtavasta erosta harrastajamäärissä ja resursseista. Seuraavana vuonna joukkue teki sen uudestaan.Historialliset maailmanmestaruudet voitettiin Maria Wahlroosin positiivisella johtamisfilosofialla, joka perustui itsensä ylittämiseen. Jokainen joukkueen jäsen uskoi mahdottomaan päämäärään – ja toteutti sen.Tämä kirja opettaa Wahlroosin esimerkin avulla 8 keinoa, joilla sinäkin pääset samaan. Opit rakentamaan luottamusta ja etsimään omia vahvuuksiasi. Opit rakentamaan hyvän suorituksen perustaa. Opit johtamaan tunteita ja ennen kaikkea laittamaan itsesi likoon heikkouksiesi peittelyn sijaan.Tämän kirjan luettuasi myös sinä huomaat, että mahdoton on mahdollista.

256 pages, Hardcover

Published February 1, 2021

Loading...
Loading...

About the author

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
21 (22%)
4 stars
41 (43%)
3 stars
24 (25%)
2 stars
7 (7%)
1 star
1 (1%)
Displaying 1 - 6 of 6 reviews
Profile Image for Heli Vuori.
439 reviews4 followers
March 24, 2021
Hieno kirja valmentamisesta ja siitä, kuinka unelman tavoittelu otetaan mahdollisuutena ja saavutetaan. Maria Wahlroos jakaa kirjassa 8 valmennuksensa perusperiaatetta, joista hän ammentaa. Hyviä oppeja kenelle tahansa ihmisten johtamisesta ja valmentamisesta kiinnostuneelle. Lisäbonuksena äänikirjan lukijan Ella Pyhällön lumoavan valoisa ääni sekä tietenkin detaljitietoa lajista, josta ei aiemmin juurikaan tietoa ollut.
Profile Image for Marianne Vihervuori.
16 reviews4 followers
October 15, 2021
Paljon samoja ajatuksia, joita itse olin miettinyt, kun hain opiskelemaan psykologiaa – ja pääsin. Hyödyllinen kirja siis esim hakupainealoista haikaileville. Vaikka moni ajatus on itselleni tuttu, oli mukava kuulla ne selkeästi muotoiltuna ja välillä uudesta näkökulmasta. Virkistävää lukea tällainen menestystarina naisesta! Cheer leading maailma oli ennestään minulle tuntematon, joten kurkistus siihen oli kiinnostava.
Profile Image for Pauliina.
987 reviews21 followers
August 20, 2024
Wau! Upea kirja siitä, miten hyvällä johtamisella ja valmennuksella Suomen cheerleadingin naisten maajoukkue voitti ensimmäisenä maana USA:n jälkeen maailmanmestaruuden ja uusi mestaruutensa seuraavana vuonna (ja vielä 2 kertaa päälle kirjan jälkeen!)

Rakastin kirjan rakennetta: tarinassa ei edetty täysin kronologisesti voiton ollessa loppuhuipennus, vaan voiton hetki oli kuin kehän keskipiste, jota kierrettiin välillä mestaruuskisoja makustellen ja eri teemoista pohdiskellen. Se ei ollut mikään yllätys, vaan lukijankin odottama päämäärä. Lopulta kun mestaruuskisat käytiin kunnolla läpi, saattoi päästä vapaaksi pienet liikutuksen kyyneleetkin.

Joukkueurheilusta mitään tietävänä tämä kirja antoi itselleni paljon: ihan kuin olisin jopa saanut itseeni pienenpienen kokemuksen osanotosta huippujoukkueessa, jossa kaikki todellakin puhaltavat yhteen hiileen. Maria Wahlroos on ihailtavalla tarkkuudella ja intohimolla elänyt joukkueelleen ja kulkenut matkan mahdottomaan.
Profile Image for Katja.
318 reviews
October 14, 2023
Taas joudun ilmaisemaan suruni siitä, että suomalaiset painotalot eivät viimeistele suomenkielisiä kirjoja, mikä johtaa helppoihin, mutta häiritseviin kielioppivirheisiin. Itse sisältö on upea osoitus siitä, mitä vahva johtaminen voi parhaimmillaan olla! Tuli tosin vaikutelma, että kirja on haluttu tehdä nopealla temmolla ja helppolukuiseksi; olisiko tässäkin voinut olla samanlaista kunnianhimoa kuin Suomen maajoukkueella keväällä 2018?
Profile Image for Anna-Maria Tuominen-Reini.
333 reviews1 follower
March 27, 2021
Kirja tuntui ja kuulosti pinnalliselta ja kevyeltä (valitettavasti). Teksti ei ollut sujuvaa ja lauserakenteet paikoin hassuja. Onnea kuitenkin mestaruudesta! 🌟🌟
Displaying 1 - 6 of 6 reviews