I bogen følger man forfatterens konfrontation med livets store spørgsmål; Hvad vil hun egentligt med sit liv? Hvem vil hun gerne være? Og kan en krævende gåtur gennem Caminoens parallelunivers løse så komplekse spørgsmål?
Som forvirret og firetyveårig tog Simone sit livs største beslutning. Hun sagde sit job op som kommunikationsmedarbejder i et godt firma til fordel for en 800 kilometer lang gåtur. I forsøget på endelig at gøre noget drastisk og anderledes ved sin tilværelse satte hun sig for at gå Den Franske Camino fra Saint-Jean Pied de Port i Frankrig til Santiago de Compostela i Spanien. Helt alene.
Kvartlivskrise på Caminoen er en bog om at turde tage springet. Om at turde gå imod alle ydre forventninger og endelig gøre noget for sig selv, og ikke for andre.
I foråret 2018 tog Simone afsted mod Frankrig. Men ville hun overhovedet kunne klare turen helt alene? Både fysisk og mentalt? Et angstprovokerende valg. For hvad ville sejre? Tryghedens velkendte rammer eller ambitionen om et anderledes liv? Velvidende, at tvivl omkring beslutningen ville opstå undervejs, begav hun sig alligevel ud på en ukendt rejse, der potentielt kunne ændre hendes liv.
Tag med Simone på en eventyrlig vandrerejse, når hun gennem indlevende og ærlige dagbogs- beskrivelser og billeder beretter om livet på Caminoen. En rejse hvor tiden går i stå, hvor ubesvarede spørgsmål besvares og hvor tankegange og tilgange til livet langsomt ændres i takt med, at kilometerne tilbagelægges. Kvartlivskrise på Caminoen indeholder også praktiske oplysninger samt tips og tricks til den vandrelystne.
Om forfatteren Simone Jespersen (født 1993) er cand.mag. i dansk og kulturforståelse fra Aalborg Universitet, og har de sidste 3 år arbejdet med kommunikation og sociale medier. Hun har altid haft en stor passion for det frie liv i naturen, hvor hun gennem Instagram-profilen @simonejespersen dagligt lader flere tusinde følgere inspirere af både friluftsliv og plantemad. Simone er opvokset i Hirtshals og bor til dagligt i Aalborg, hvor hun planlægger hendes næste rejse.
Dejlig rejseberetning som bestemt giver lyst til en lignende oplevelse!
Jeg er ikke selv 100% solgt da jeg ikke helt kan følge med på ideen om at kunne fundere sig frem til meningen og målet med ens liv gennem en vandring - det bliver ultimativt, hvorimod jeg kunne ønske at det blev en mere let og rolig oplevelse. Men hvem ved, det kan være det ændrer sig :)
Den får to stjerner. Begge stjerner er for de fine opslag efter hvert kapitel og den måde hun hele tiden fortæller hvilke byer hun befinder sig mellem og hvor langt der er imellem. Det er super lækkert og jeg kommer helt sikkert til at bruge det i min planlægning af egen kommende Camino.
Den personlige udviklingshistorie var super intetsigende og spild af tid. Jeg er sikker på, at der findes piger derude der aldrig har taget en beslutning i deres liv eller trådt ud ad deres dør ugen make up, der kan få glæde af at læse det. Men har man bare en smule alder eller livserfaring på bagen, så virker det nærmest komisk overfladisk og ligegyldigt. Jeg opnåede samme selvindsigt efter en uge på Roskilde festival da jeg var 19.
Når det så er sagt, så virker forfatteren til at være en sød og elskværdig pige. Men en co-writer på næste roman kunne gøre underværker.
En sidste ting der trækker ned, er størrelsen og tykkelsen og vægten af bogen. Forstår ikke at man ikke er gået efter paperback versionen, da det ville gøre det optimal til f.eks at tage med sig. Men i stedet er den stor og uhandy. Bevares, flot hvis den bare skal stå på hylden, men ville man læse en bog om Caminoen hvis man var typen købte bøger kun for pyntens skyld?
Fortryder ikke at jeg læste den og igen: tak for lister e.
En rigtigt fin rejseberetning med alle de tanker og oplevelser, der melder sig på så lang en gåtur. Jeg har sprunget Q&A afsnittene over. Men det jeg har hørt af dem, lyder som udførlug hjælp, hvis man selv vil afsted.