Kort na de komst van de trein zette men in Aalst resoluut de spade in de grond om de natuurlijke loop van de Dender te corrigeren. Zo ontstond tussen de lieflijk meanderende rivier en de gekanaliseerde Dender een eiland, dat al snel met fabrieken zou worden volgestouwd. Op CHIPKA -want zo noemde het volk die nieuwe wereld- kwam tijdens het fin de siècle de kleine man in opstand tegen zijn nog bijna feodale heren. De naam heeft de klank van verzet. Op die bijna mythische plek, onder de giftige adem van hemelhoge schoorstenen, werd naar eigen zeggen Louis Paul Boon geboren. In werkelijkheid zag hij echter het levenslicht in de halflandelijke Sint-Jozefsparochie. In een wisselwerking tussen teksten van Boon, uitvoerig commentaar en goeddeels onbekende documenten maakt dit boek duidelijk waarom Boon literair gesproken wel op Chipka geboren moest worden. De samenstellers reconstrueren de levensweg van de schrijver, van zijn legendarische geboorte in het industriële hart van Aalst tot zijn dood in Erembodegem, in zijn reservaat aan de bosrijke rand van de grauwe fabrieksstad.
Onder de giftige rook van Chipka: Louis Paul Boon en de fabrieksstad Auteur(s) boek : Kris Humbeeck, Louis Paul Boon ISBN : 9021453401 Datum : 26/08/2012 Genres : Dit is Belgisch;Mood: Kleurrijk Citaat : Review : Onder de giftige rook van Chipka: Louis Paul Boon en de fabrieksstad Aalst is een itinerarium door het veelzijdige leven van Louis Paul Boon. Chipka verwijst naar het stuk grond tussen de Oude en Nieuwe Dender. Het heeft zijn naam te danken aan een in Bulgarije gelegen bergpas, plaats waar het tsaristische Rusland een overwinning behaalde op de Ottomanen (1877). Heel vlug wordt het eiland volgestouwd met fabieken en wordt het het industrie-eiland bij uitstek.
De schrijver Boon voelde zich nauw verwant met de ontstaansgeschiedenis ervan en de mentaliteit van de bewoners van de strook, literair gezien had hij er kunnen geboren worden. Naast deze biografische beschrijving krijgt de lezer de door de familie recentelijk vrijgegeven teksteditie van Het dagboek van meneerke Boin en een reeks reproducties van Boons schilderijen. Naast een leesboek is deze publicatie ook een mooi fotoboek geworden met interessante foto's over de wereld van Boon en de mens-schrijver. Bijzonder aandoenlijk is de epiloog, waarin de laatste minuten van Boons leven beschreven worden. Goed om te lezen in dit Boonjaar