Den israeliska säkerhetstjänsten Mossad meddelar svenska underrättelsetjänsten att en svensk medborgare hålls fången i Moskva. Fallet hamnar på den erfarne Säpoutredaren Hans Edelmans bord, och det visar sig snart att detta ska bli en utav de mest svårknäckta gåtorna i hans karriär. Edelman och hans yngre kollega David Karlén börjar att undersöka fallet, utan att veta vem svensken är eller varför denne hålls fången. När de söker efter sanningen tvingas de också ställa sig frågan; vad är de själva beredda att offra för att rädda ett liv? Den ständigt aktuelle författaren Karl Eidem har skrivit ett flertal fängslande böcker. Bland hans verk finns de hyllade romanerna om säpoutredaren Hans Edelman
Min uppfattning är att boken består av två delar - del 1 var oerhört seg och långsam och vem den så kallade svensken är var uppenbart efter ganska få sidor men ända irrade huvudpersonen i typ halva boken runt bland massa blindspår. Om åtminstone tanken föresvävat honom men att han sedan slagit bort den hade varit klädsamt. Under denna första del var nära att jag la ifrån mig boken. Andra halvan är från när han äntligen fattar vem svensken är och från denna punkt blir det en helt annan berättarstil som är mer fartfylld och intressant som lyfter boken.
Det känns lite udda med en bok som utspelar sig 7 år innan den var utgiven som skildrar ett kontrafaktiskt händelseförlopp men inser varför det är så, med 2019 som fond hade boken varit totalt orealistisk.
Spännande och fakta-späckad. Levande beskrivningar och mycket intressant. Trevlig överraskning. Hade inte hört om författaren alls innan och givet kvaliteten känns det som om han borde blivit lika uppmärksammad som Anders Jallai och andra stora författare inom samma område.