Den här boken riktar sig till dig som tränat Nose Work ett tag och känner att det är dags att ta nästa steg. Nu vill du utvecklas med din hund, bli bättre, vassare och farligare på tävling. Då passar den här boken perfekt.
Författaren Susanne Lindberg är inbiten hundnörd och utbildad instruktör inom Svenska Brukshundklubben. Hon har gått den ettåriga klickertränarutbildningen inom Canis och är certifierad Nose Work-instruktör. Hon har hållit flera Nose Work-kurser och tränar och tävlar själv i sporten. Tidigare har hon bland annat skrivit hundböckerna "De 10 viktigaste sakerna din hund bör lära sig" samt "Nose Work - det bästa du kan göra med din hund" som hon skrivit tillsammans med Nose Work-domarna Adam Hübinette och Martin Johnson.
I boken "Så hamnar du på pallen i Nose Work" ger tre hundförare, tre domare, samt författaren själv sina bästa tips för att lyckas på tävling. Dethandlar exempelvis om att behålla sökglädjen, hur du bäst planerar söken och misstagen du bör undvika.
Målsättningen har varit att göra en tydlig, lättläst och inspirerande bok med tips för framtida utvecklande träningspass och tävlingar. Författarens tanke har varit att skriva precis en sådan bok som hon själv vill läsa.
Ritkigt bra bok. En del inaktuella regler osv så en revidering hade varit kul! Älskar dock grunderna och tipsen man får som ju är helt tillämpbara nu! En ritkigt glad överraskning var att den INTE handlade om hur man gör snabba sök utan att den var mkt mer långsiktig än så och fokuserade på sökarbetet och sökglädjen.