Jump to ratings and reviews
Rate this book

Sigurd fortæller om de nordiske guder

Rate this book
Om aftenen – dengang for mere end tusind år siden – sad menneskene og hyggede sig ved bålet, for dengang havde de jo hverken fjernsyn eller computer, og så fortalte de den ene historie efter den anden om de nordiske guder og jætterne. På den måde opstod alle historierne om Odin og Thor, Freja og Frigg, Balder og Høder, Hugin og Munin, Loke og alle de andre.

Odin, Freja, Frigg, Frej, Thor, Heimdal, Sif, Ydun, Balder, Brage, Høder, Vidar, Hermod, Gefion, Tyr, Høner og Njord – har du styr på de nordiske guder?

Hvis ikke, så får du det i Sigurd fortæller om de nordiske guder. Her fortæller han nemlig alle historierne fra den nordiske mytologi, fra verdens tilblivelse til Ragnarok. Gudernes kampe mod jætterne, menneskene der sidder midt i det hele i Midgård, myter om hvorfor verden er, som den er, om Thor og Odin og smukke Freja. Alle er med, når Sigurd
fortæller om de nordiske guder.

Sigurd har stor erfaring med formidlingen til børn. Han forstår, hvordan man fanger – og fastholder – deres interesse. Han har tidligere kastet sig over opera, symfoniorkestre og Biblen, og nu gælder det så de nordiske guder.

Det er Sigurds mission at have en fast plads på dannelseshylden i børneværelset. Han er allerede godt på vej.

224 pages, Hardcover

Published July 11, 2016

1 person is currently reading
11 people want to read

About the author

Sigurd Barrett

36 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
6 (15%)
4 stars
24 (60%)
3 stars
8 (20%)
2 stars
1 (2%)
1 star
1 (2%)
Displaying 1 - 8 of 8 reviews
Profile Image for PleaseJustLetMeRead.
1,030 reviews31 followers
December 30, 2019
En egentlig udmærket gennemgang af nogle af de mest væsentlige myter tilknyttet asa-troen med mange detaljer. Sigurd Barrett er dygtig - og vant til at fortælle, og man kan tydeligt høre ham i teksterne, - de oser langt væk af hans fortællestil, hans jargon og hans humor, og det kan man nærmest kun holde af. Derfor er bogen også en fin introduktion til asatroen for børnehavebørn og børn i indskolingen, som er de, Sigurd virkelig kan nå ind til.
Desværre går humoren ind i mellem en smule over gevind og bliver for meget til den fjollede side, hvilket kan hægte flere af, især efterhånden som børnene bliver ældre og måske egentlig er mere opsatte på at skulle have stillet deres nysgerrighed på nordisk mytolig end til en røverhistorie. Det er en hårfin grænse, - og er man mest til det rent faktuelle bør man nok vælge et andet værk. Der er nok at vælge i mellem. Orker man røverhistorierne og Sigurd Barrets humor, er dette dog en helt fantastisk fortælling.
246 reviews2 followers
April 29, 2019
Godnatlæsning for lillepigen. Dejlig tyk (mange dages godnatlæsning, og passende længde på kapitlerne) og med masser af humor, så hun grinte højlydt. Og iøvrigt levede sig rigtig fint ind i historierne og figurerne, som var letgenkendelige. Jeg har nu en 7-årig, der ved atl om, hvorfor man skal frygte Fenrisulven, at Thor er tåbelig og har masser af ego og som faktisk blev en smule bange, da hun hørte om Ragnarok. Og lidt mere beroliget, da hun forstod, at så gik folk over til at tro på kristne guder, men at på en måde, så kan man godt sige, at de nordiske guder er her endnu. I ugedagene, i tordenen, i regnbuen.
Så fint :-)
Profile Image for Christinna Damkjær.
3 reviews10 followers
February 14, 2018
EMILIE 7 ÅR:
Jeg giver den 5 stjerner, fordi den var sjov. Jeg grinede næsten hele tiden, og det gjorde min papmor også, selv om hun er voksen.
Det sjoveste var, da jættepigen tissede i floden.
Mine yndlingsguder var Thor og Ydun.
Profile Image for Kevin Gøhler.
30 reviews
February 17, 2017
Endnu en yderst veludført børnebog, der gør det muligt at fylde relevant viden i hovedet på de små, samtidig med at der leveres underholdning på højt plan. Glimrende tilføjelse til samlingen. Bliv endelig ved, Sigurd.
Profile Image for Lena Schmidt.
4 reviews2 followers
April 11, 2017
Synes sproget var for plat, og min søn kunne ikke se hvorfor sammenligninger med moderne ting og forsøg på at være sjov havde at gøre i en bog om "oldgamle historier"
Displaying 1 - 8 of 8 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.