Det finns ett före. Och ett efter. Före katastrofen var Jax en man som hade allt: hustru, barn, jobb. Ett bra liv. Men efter katastrofen faller han fritt, när sviterna av ett infernaliskt brott får honom att tappa greppet om allt som betyder något.
"Mannen som slutade dö" är Anders Roslunds nya thriller, den första efter att han tagit farväl av Ewert Grens och Piet Hoffmann. Det är en hisnande berättelse om sex personer som påverkas av ett brutalt brott i det förflutna – ett brott som flera år senare ska förändra deras liv igen när offer och gärningsman byter plats. Då har Jax bestämt sig. Han måste sluta dö. Och någon måste betala.
Anders Roslund is a Swedish author and journalist. He is the founder and former head of Kulturnyheterna (Culture News) on SVT, Sweden's national television broadcaster. For many years he worked as a news reporter – specializing in criminal and social issues – and as an Editor-in-chief at Rapport and Aktuellt, the two major News programmes on SVT.
Roslund regularly collaborates with Börge Hellström, and together they make up the writing duo of Roslund & Hellström.
Betyg: 4 av 5. . Jag tror att jag har läst alla böcker som Anders Roslund har skrivit. Det här är i alla fall den sjuttonde boken som jag har läst av honom. Och jag har tyckt väldigt mycket om alla dom tidigare böckerna. Den här boken är helt fristående från tidigare böcker. . Och visst var även den här boken bra, även om jag kanske tycker att den inte var riktigt lika bra som författarens tidigare böcker. Men absolut bra och läsvärd. Så jag kan rekommendera boken, som var välskriven, spännande, och hade en hel del twistar . Jag varvade e-boksläsning med ljudbokslyssning, i 1,25 hastighet, inläst av Gunilla Leining. .
Jag gillar verkligen Anders Roslunds kriminalromaner. De är synnerligen fängslande, den senaste är inget undantag. Storyn är ytterst raffinerad när offer och gärningsman byter plats. Det är helt enkelt fullständigt uppslukande. Och Roslund är en mästerlig författare.
Når inte upp till nivån som böckerna om Hoffman och Grens, men helt okej. Korta kapitel, spänningen finns där men den tilltalar inte mig. Jag följer hellre poliser än gärningsmän.