Jump to ratings and reviews
Rate this book

De instängda #1

Kidnappningen

Rate this book
Eva lever ett liv i överflöd på Östermalm med man och två äldre tonårsbarn, men i äktenskapet med den framgångsrike och hänsynslöse Henrik döljer sig en känsla av tomhet och isolering. När deras hem plötsligt stormas av två beväpnade män som tar dem som gisslan kastas Eva och hennes familj in i en mardröm. Kidnapparna har en djävulsk plan som ska ge dem tillgång till familjens förmögenhet. Den tidigare så luxuösa våningen förvandlas till ett fängelse där all kontakt med omvärlden är förenad med livsfara. I kaoset tvingas Eva konfrontera de våldsamma männen, men också sin egen make – och en chockerande hemlighet. När den gåtfulle kidnapparen Tony visar oväntad medmänsklighet, inser Eva att hennes gamla liv är bortom räddning.

De instängda – kidnappningen är en gastkramande psykologisk thriller om överlevnad, maktspel och lögner. Detta är den första delen i en serie om två.

Birgitta Bergin är en av våra mest populära författare och hennes relationsromaner har nått en stor läsekrets och har nominerats till flera priser. Med hög igenkänning skriver hon romaner som både berör och engagerar läsarna.

406 pages, Hardcover

Published March 6, 2026

5 people are currently reading
17 people want to read

About the author

Birgitta Bergin

29 books16 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
5 (29%)
4 stars
10 (58%)
3 stars
1 (5%)
2 stars
1 (5%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 2 of 2 reviews
Profile Image for Linn J.
974 reviews19 followers
March 16, 2026
🌿 Eva har det perfekta livet på Östermalm, med sin arroganta man Henrik och sina två vuxna barn. Fast det perfekta är mer en fasad än en tillvaro. Visst serveras det fina tillställningar, fina middagar och annat gott. Men ingen verkar se att Eva bara är en prydnad och hushållerska, som ingen i familjen bryr sig om. En grå mus utan värde.

🌿 Skickligt och snyggt fångar Bergin det där otäcka och mörka i vardagen, självföraktet, i ens hem och hos en person som man och barn man älskade och delat sitt liv med.
Det är inte svårt att hata karaktärerna i denna roman. De är nämligen vidriga och självupptagna. Man kan bara sympatisera stackars Eva som står ut med dessa egocentriska och pompösa slödder som hon delar tillvaron med.

Inte ens de parallella stunderna skapar sympatier till Henrik och barnen. Visst försöker Bergin visa att det fanns en brinnande och gränslös kärlek för flera år sen men som med tiden, med pengarna, försök till att skaffa barn på beställning och med de giriga begäran, så ändrades relationen. Makten och kärleken gick till pengarna, till kuken. Eva hamnade i en beroendeposition och även om det finns lösningar, som Carmencita uppvisar, ett alternativ, är Eva inte riktigt där för att klara det.

🌿 Situationen att vara fast med förövare och sin familj som lätt kan offra en, hatar en, får ens huvud att fundera - vad är man värd? Var alla hemligheter värda den här uppoffringen?
Förutom att Eva blir offret utan att göra något, förutom rätt - att spela sin roll som perfekt hemmafru, brister snabbt när hon utsätts för mobbning, utfrysning, våldförande och hamnar i en Stockholm syndrome situation där den enda som visar förståelse, är hennes kidnappare.

🌿 Upptapningen och tempot mot uppgörelsen är rapp, det finns en deadline på denna tigerkidnappning. Men då formatet är begränsat, likaså miljöerna och karaktärerna, uppstår det många upprepande sekvenser. Vissa stannar man upp, medan andra scener, känns som ett eko.

🌿 Kidnappningen är en klaustrofobisk, kvävande och otäck thriller där man som läsare utmanas och blir pressad till bristningsgränsen, som karaktärerna, börjar man ifrågasätta vad som är verkligt och vad som man orkar tåla. 4/5 🌟

Kan bara rekommendera starkt för de som älskar The Housemaid och Locke & Key!
71 reviews3 followers
March 9, 2026
Bokrecension De instängda/Kidnappningen av @birgittaberginforfattare
Bokförlag: @piratforlaget

Eva intalar sig att hon har ett rikt liv, ett bra liv. Hon är gift med Henrik och har tvillingar Sigrid och William som är 20 år och ännu bor hemma. Till ytan är de en lycklig familj. Men fasaden rämnar. Henrik, som en gång älskade Eva, lever ett dolt liv med sina boys. De super, knarkar och utnyttjar kvinnor - alfahannar. Men utåt är de schyssta män som älskar sin familj.

En dag händer något overkligt. Eva är påväg hem efter en träff med sin bästa vän Lollo. Hon har bestämt sig för att lämna Henrik. Men då hon kommer hem får hon en pistol mot tinningen och en man tränger sig in i deras hem. Och mardrömmen har bara börjat .... vi får följa kidnapparna och familjens liv under några dagar. Att ständigt övervakas och utsättas för våld och hot. Att inte vara fri i sitt eget hus. Sanningar kommer fram, lögner. Saker blir sagda, ord som skadar. Familjen vänds mot varandra, rykten florerar. Och alla reagerar olika på situationen

Wow! Ännu en författare som jag helt missat men som direkt drog mig med och höll mig på helspänn genom hela historien! Jag vill ha mera!
Displaying 1 - 2 of 2 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.