Jump to ratings and reviews
Rate this book

Children of Bodom

Rate this book
Children of Bodomin nousu ja tuho.

Ulkopuolisten silmiin kaikki näytti hyvältä: espoolaisella Children of Bodomilla oli takanaan 25 vuoden nousujohteinen ura, joka oli vienyt yhtyeen yhä suuremmille estradeille ympäri maailman. Samaan aikaan bändin sisällä oli selvää, että loppu oli kulman takana. Ristiriidat johtivat Children of Bodomin hajoamiseen vuonna 2019, ja vain vuotta myöhemmin yhtyeen johtaja Alexi Laiho oli kuollut. Timo Isoahon kirjoittamassa dramaattisessa historiikissa Children of Bodomin jäsenet kertovat, kuinka kaikki sai alkunsa ja mikä johti yhtyeen tuhoon. Yhtyeen kansainvälisestä merkityksestä kertoo, että kirjaan on haastateltu myös kymmeniä metallimaailman suuruuksia.

544 pages, Hardcover

First published August 28, 2025

22 people are currently reading
34 people want to read

About the author

Timo Isoaho

3 books

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
35 (29%)
4 stars
60 (51%)
3 stars
19 (16%)
2 stars
3 (2%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 10 of 10 reviews
Profile Image for Tapio T.
5 reviews
September 9, 2025
Hieman kaksijakoinen fiilis jäi tästä kirjasta. Bändin nokkamieheltä oli luonnollisesti kuoleman vuoksi vaikea saada tuoreita kommentteja joten tämän vuoksi oli Laihon osuudet saksittu sieltä täältä eri medioista vuosien varrelta ja liitetty suurinpiirtein sopivaan kohtaan kirjaa. Valitettavan usein nämä jäivät irrallisiksi muusta tekstistä joten parempi ratkaisu olisi ollut editoida nämä pois kokonaan. Syytä myös huomioida, että Laiholta ehti tulla oma kirjansa "Kitara, kaaos & kontrolli" johon halukkaat voivat tarkemmin paneutua.

Tämän lisäksi kirja sisältää satoja kommentteja jossa jonkun toisen kiertuebändin jäsen kehuu miten mukavia ja jalat-maassa olevia tyyppejä Bodomin tyypit ovat ja välillä samoja kehuja suolletaan toiseen suuntaan. Summa summarum: suurin osa hevimuusikoista ovat ihan tavallisia, mukavia ihmisiä.

25 -vuotisen uran takaa luulisi sisältöä löytyvän ihan tarpeeksi ilman mainittuja täytteitä. Esimerkiksi olisi voinut tarkemmin kertoa nykyisten jäsenten ajatuksia eri kappaleista ja levyistä, eli itse taiteesta. Ja samalla leikata n. 100- sivua turhaa höttöä pois niin käsissä olisi ollut ainakin neljän, ellei jopa viiden tähden julkaisu.

Nykymuodossaan voi lähinnä kysyä onko kirjalla ollut editoijaa lainkaan vai onko tässä suoraan annettu toimittajalle vapaat kädet täyttää sivut haluamallaan tavalla. Ehkä se on se yleinen ajatus eri artisteista kertovien kirjojen suhteen. Fanit ja aiheesta kiinnostuneet lukevat kirjan joka tapauksessa.
This entire review has been hidden because of spoilers.
Profile Image for Rikard.
42 reviews2 followers
December 1, 2025
Erinomainen selostus tunnetun speed-metal yhtyeen historiasta.

Teksti koostuu eri henkilöiden haastatteluista mutta on kuitenkin sujuvaa proosaa.

Ja paljon triviaa, mm miksi COB sai porttikiellon kaikista Scandic-hotelleista.
Profile Image for Veera.
527 reviews18 followers
November 10, 2025
Kirja sopii ehdottomasti Bodom faneille ja metallimusiikista (ja sen historiasta) kiinnostuneille. En lähtisi suosittelemaan yli 500 sivuista teosta ihan kenelle tahansa, ketä aihe ei kiinnosta alkuunkaan.

Kirja oli koottu eri haastatteluista vuosien varrelta. Lopussa varsinkin asetelma toinen sanoi toista ja toinen toista, hieman häiritsi, tai näin ei voi kukaan ulkopuolinen tietää, mitä siellä bändin sisällä on oikeasti tapahtunut.

Kirja oli ahmittava ja kiinnostava. Jätkät ovat pitäneet hauskaa mutta toki kolikon kääntöpuolena oli Aleksin alkoholismi. Kirja on kuitenkin koottu Aleksin työtä ja elämää kunnioittaen, eikä hänen kuolemallaan mässäilty ollenkaan.
Profile Image for Tino.
73 reviews1 follower
November 14, 2025
Laaja muistelmateos yhdestä Suomen suurimmista bändeistä, jonka matka päättyi valitettavasti muutamia vuosia sitten. Haastattelupohjana on kaikki bändissä soittaneet muusikot sekä hätkähdyttävän laaja kattaus kansainvälisen metallimusiikin ykkösketjun nimiä. Kirjan pohjasävy on surullinen. Bändi nousee levy levyltä ja kiertue kiertueelta suuremmaksi. Loppua kohden kuitenkin edesmenneen supertähti Alexi Laihon elämänhallinta alkaa pettämään, alakulo kasvaa ja korkki aukeaa yhä aikaisemmin aamuisin, ja sitä kautta koko bändin alamäki jyrkkenee kulisseissa. Hyvä kirja erinomaisesta bändistä ja vahva suositus musiikki-ihmisille.
73 reviews
September 11, 2025
Mainio kirja merkittävän suomalaisen yhtyeen tarinasta. Teksti on helppolukuista ja antaa vaikutelman siitä, että lukija olisi ikään kuin kärpäsenä katossa kuuntelemassa, kun yhtyeen jäsenet ja muut matkassa mukana olleet yhdessä muistelevat menneitä.

Kirjassa kerrotaan ehkä jopa uuvuttavan paljon juhlimistarinoita, mutta toisaalta tällaiset asiat taisivat olla vahva osa yhtyeen elämää. Kirjan loppupuolella on vaikea välttyä suurista surun tunteista lukiessa siitä, miten kaikki päättyi.

Kaiken kaikkiaan mielenkiintoinen teos, joka tarjosi jo todella paljon Children of Bodomia kuluttaneelle lukijalle hieman uutta knoppitietoakin.

Suosittelen kirjaa erityisesti yhtyeen faneille ja suomalaisen metallimusiikin historiasta kiinnostuneille.
Profile Image for Epos Opus.
210 reviews
November 10, 2025
Title: Children of Bodom
Author: Timo Isoaho
Publisher: Like
Format: Hardcover
Pages: 544
Language: Finnish
Isbn: 978-951-1-51352-0
Published: 2025
First Published: 2025
Read and review: 2025
Stars: ⭐⭐⭐⭐⭐(5)

-
Key learnings: The story of finnish metal band and hurricane called Children of Bodom
-

Children of Bodom by Timo Isoaho tells the story of one of the best bands ever.

The book is based on interviews with the band members (Alexis (RIP) comments are from different points in time over the years) and people who were around them. It is written and compiled in such a way that it progresses almost comment by comment, each topic in the book is followed by a few sentences of commentary from different people involved.

I think this was an excellent way to create a band memoir, as it brought out much more character in how each person experienced and remembered the events.

The band spent a lot of time on the road, so there are plenty of stories about their tours. These stories are often wild and alcohol-fueled. It’s said that the band had a huge alcohol rider at some festivals, and according to the stories, the guys certainly didn’t turn down a drink. CoB was an incredible band and rightfully toured alongside other big names. It was fascinating to hear how metal giants like Slayer, Trivium, Lamb of God, and Mastodon fondly remembered Children of Bodom, and there was no shortage of praise for the band’s musicianship.

Speaking of alcohol, it ultimately became Alexi’s own reaper. The heavy partying and drinking, of course, had its dark side: it can lead to a disease called alcoholism. However, I think the book still honors Alexi’s memory, even though it openly talks about his behavior under the influence of alcohol.

And speaking of Alexi, I think everyone can recognize him as the primus motor of Children of Bodom, the main songwriter and a musical prodigy who worked his ass off to get where he was. The book includes a section for each Children of Bodom album, covering the composing process and studio work. It was really interesting to read about CoB’s time in the studio, and especially about Alexi’s unique way of composing and writing the band’s songs.
This entire review has been hidden because of spoilers.
Profile Image for Mari.
337 reviews1 follower
October 11, 2025
Tämän kirjan toteutuksessa oli jo lähtökohtaisesti yksi merkittävä haaste, joka itseäni ennakkoon suuresti epäilytti: yksi "tarinan" päähenkilöistä on joukosta poissa eikä pääse antamaan omaa vastinettaan tapahtumien kulkuun. Alexin aiemmin julkaistusta kirjasta sekä erilaisista uran aikana tehdyistä haastatteluista poimitut sitaatit istuivat lopulta yllättävän hyvin (vaikkakaan eivät aina täydellisesti) kokonaisuuteen luoden sen illuusion, että hänkin pääsi sanansa sanomaan. Vaikka ihmissuhteet bändin jäsenten välillä kipinöivätkin kuten lähes kaikissa rehellisissä bändihistoriikeissa, ei kirja tuntunut turhanpäiväiseltä loanheitolta ja kerrotut ns. paljastuksetkin olivat varsin harmittomia.

Kaikenkaikkiaan onnistunut ja helppolukuinen tilkkutäkki, joka paikoin nauratti ääneen, paikoin eli luonnollisesti loppua kohden suretti. Alexin kohtalo omien elämänvalintojensa seurauksena tuntuu vielä tänäkin päivänä niin kovin turhalta ja tarpeettomalta. Livenä bändi oli joka kerta heidät nähdessäni - ja näitä kertoja muuten riitti - todella kovassa iskussa eikä yksikään keikka jättänyt toteutuksen ja tunnelman puolesta negatiivista fiilistä (ei edes jäähyväiskiertueen Oulun-keikka, pohjattomasta haikeudestaan huolimatta). COB oli loppuun asti parasta ja on edelleen.

Kun vielä asiaan eli itse kirjaan palataan...
Se mitä jäin bändin vannoutuneena fanina eniten kaipaamaan Alexin tuoreiden haastattelujen lisäksi, oli vielä perusteellisempi syventyminen yksittäisten biisien tekoprosesseihin ja sielunmaisemiin. Tässä ongelmana oli tietysti jälleen Alexin ajatusten puuttuminen, hän kun oli kuitenkin päävastuussa biisien syntymisestä ja lopullisesta muodosta. Olisi typerää syyttää kirjoittajaa siitä, ettei näitä yksityiskohtia voi enää millään tietoon saada, mutta yksi tähti putoaa väkisinkin pois bändin keulakuvan mukana.
17 reviews
November 3, 2025
Haastattelumaiseen rakenteeseen oli aluksi vaikea tottua, mutta kyllä se siitä sitten lähti. Kuvauksen mukaisesti Isoaho kertoo raadollisesti Bodomin huikeasta noususta ja valitettavasta mutta vääjäämättömästä tuhosta. Useassa kappaleessa on asiaa, joka on täysin irrallista ja turhaa kokonaisuuden kannalta. Siksi 4* eikä 5*
Profile Image for Peter Glover.
27 reviews1 follower
November 4, 2025
One of the best books I have read in a long time about the band. It’s about their music and it’s told from the band members themselves in interviews. Very well written and it just does to show you they are one of the best metal bands to ever exist. Rip Alexi, you are a legend
6 reviews
September 14, 2025
Avaa Alexi Laihon elämäkerrasta poisjääneitä asioita ja erityisesti muiden bändin jäsenten kokemuksia sekä tarkentaa levyjen äänittämistä ja kiertuekokemuksia niin hyvässä kuin pahassa.
Displaying 1 - 10 of 10 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.