Jump to ratings and reviews
Rate this book

Sofronios

Rate this book
Meri vaikuttaa olevan Sofronioksen vihollinen. Ensin meri vie hänen isänsä, ja äiti kuolee sen jälkeen suruun. Sofronios jää orvoksi. Häntä on aina hirvittänyt merimiesten kertomukset kauhistuttavista merihirviöistä, mutta nyt hän joutuu vasten tahtoaan merimiesten joukkoon laivalle ja merta kyntämään. Meri erottaa Sofronioksen myös veljestään, jonka kanssa hän laivalle nousi.

Sofronios on historiallinen romaani, jonka tapahtumat sijoittuvat ajanlaskumme alkuun pärskyvälle Välimerelle ja sen rannoille, joilla uusi uskonto leviää hitaasti, mutta varmasti.

Sari Weckrothin esikoisteos Kuohuva Rooma oli Vuoden kristillinen kirja -ehdokkaana. Sofronios kertoo osittain samoista henkilöistä, jotka esiintyivät jo Kuohuvassa Roomassa, mutta kirja ei ole varsinaisesti jatkoa romaanille.

188 pages, Hardcover

First published January 1, 2014

1 person want to read

About the author

Sari Weckroth

2 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
4 (80%)
1 star
1 (20%)
Displaying 1 of 1 review
Profile Image for Mikko Saari.
Author 6 books258 followers
August 29, 2022
Kepeä kirja, kevyttä historiallista fiktiota odottamattomalla uskonnollisella twistillä. En hoksannut etukäteen, että Aurinko on uskonnollinen kustantamo... ei nyt ihan saarnaamiseksi mennyt, mutta aika uskovaisin sanakääntein tässä uskonasioista puhuttiin. Ihan jees, uskonnolliselle lukijalle varmasti enemmänkin, mutta historiallisten kirjojen fanien kannattaa ehkä katsella toisaalle.
Displaying 1 of 1 review

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.