Sven Egil Omdal (f. 1953) er journalist og kommentator, tidligere redaktør i Stavanger Aftenblad, leder av Norsk Journalistlag og leder i Pressens faglige utvalg.
1936 var et år tungt preget av krig og fred og politikk og sånt. Om dette året har Sven Egil Omdal skrevet en veldig fin bok. Her er italiensk bombing av Etiopia, her er oppstarten av den spanske borgerkrigen og her er et stadig mer aggressivt nazifisert Tyskland. Legg også til Lev Tolstoj som asylant i Norge, abortkamp og kvinnekamp i en tidlig fase, norske myndigheter som lukker øynene for mye internasjonal urett i et forsøk på å ikke tråkke noen på tærne og Knut Hamsun som en temmelig rabiat samfunnsdebattant.
Oppe i krig og fred og politikk får vi litt Sonja Henie, sommer-OL i Berlin, mulige seksuelle overgrep i Vågå og en mordsak i Oslo med spiritistiske undertoner.
Bokas form fikk meg til å tenke på Bill Brysons "En sommer. Amerika 1927" flere ganger. Dermed var det meningsfylt å lese i Omdals etterord at Bryson var inspirasjonskilde for "1936".
How events in Europe influenced events in Norwegian politics and social life in a dark pre-war period, featuring Ossietzky, Trotskij, the Berlin Olympics, Sonja Henie, the Spanish Civil War! Recommended!! Historie på en spennende og medrivende måte, velskrevet og til å bli klok av. Anbefales!