Knjiga „Demon praznoslovlja i druge istorijske priče” predstavlja zbornik tekstova koji su izlazili u magazinu Politikin zabavnik počevši od februara 2013. godine. Koncepcija magazina uz koji su se oblikovali i još uvek se oblikuju celi naraštaji veoma dobro je poznata, te u tom svetlu treba sagledavati i pomenute tekstove. Oni su faktografski čvrsto utemeljeni i verodostojni, kao delo istoričara koji svojim radom sledi stroga pravila struke, nudeći duboko zasnovane i verodostojne istorijske analize, bez kompromisa u korist senzacionalizma, tipičnog za modernu popularnu istoriju. Teme koje ova knjiga pokriva su raznovrsne i duboko uronjene u istorijski kontekst. Od ličnosti poput Gorazda Pavlika i Crnog cara, do mističnih figura kao što je demon Titivilus, pa sve do složenih istorijskih događaja poput rata za is- trebljenje ikona, priča o trojici papa koji su istovremeno boravili na tronu Svetog Petra ili jedinog gubitka prestola Rimskog carstva na tlu današnje Srbije. Čitaoci će takođe saznati o poslednjim nadama u ukradene mošti Svetog Luke za spas od Osmanlija, kao i o pojavama krštavanja mrtvorođene dece i drugim manje poznatim, ali fascinantnim aspektima istorije. Ovaj zbornik nudi jedinstvenu priliku da se kroz racionalnu i autentičnu istorijsku prizmu istraži manje poznata strana srpske, evropske i svetske istorije.
Drugačiji i prijemčiviji pristup istoriji, te se nadam da će mladima i onima koji žele da saznaju više o istoriji biti prijatno čitanje.
Priče obiluju informacijama, ali je pisano lakim i tečnim jezikom, što zaista utiče na sveopšti utisak.
Teme su različite, od priča o srednjovekovnoj Srbiji do inkvizicije, različitih praksi u hrišćanskom svetu, zanimljivih priča o pojedinim ličnostima iz istorije.
Ако вам се чине несвакидашње приче о крађи моштију и о крштењу мртвих, о куги у периоду 15-17 века, ако би да прочитате о наличју крсташких ратова, ако сте чули за Орифлам, ако сте мислили да истовремено не може да владају тројица папа дефинитивно треба да прочитате ову књигу.
Приче о стварању српске државе на тлу и данашње Војводине и детаљи о цару Јовану Ненаду су мени били најинтересантнији.
Моја једина замерка јесте што нема више прича о нашем поднебљу.
Стил писања је јасан, лагано се чита што са историјским књигама зна да буде дискутабилно.
Zanimljiva publicistika o raznim istorijskim temama.
Knjiga se sastoji iz 16 priča o srednjem veku i crkvi, a samo nekolicina priča nemaju ovu tematiku. Pisana je za širu čitalačku publiku, mada i učene istoričare može da ,,iznenadi" pokoja priča, naročito ako im uže polje interesovanja nije medievistika.
Pošto je ovo prvo naučno-popularno delo mladog istoričara Pištala, ne treba biti previše strog prema određenim manjkovistima koje postoje u ovom delu, već treba podstaći ovog mladog autora da nastavi na ovom putu - jer ovakva dela nedostaju srpskoj istoriografiji. U tom kontekstu nadamo se da će Pištalo možda u budućnosti dopuniti ovu zbirku priča i ponovo je izdati ili možda se oprobati sa sličnim pristupom u nekoj drugoj istorijskoj epohi.
Ovu kratku knjižicu preporučio bih svima koji se interesuju za prošlost, a naročito onima koje interesuje srednji vek i razne manje poznate zanimljivosti iz tog vremena.