Jump to ratings and reviews
Rate this book

Mod Jul - Julefortællinger

Rate this book
Jeppe Aakjærs fortællinger fra forrige århundrede handler alle sammen om gamle dage og om den gamle bonde- og almuekultur. Som om fortiden rummede svarene på de spørgsmål som Aakjær og hans generation omkring det tyvende århundredes begyndelse var så optaget af. Det handlede om social retfærdighed, og om økonomisk nød og om undertrykkelse, men det handlede også om, at bondekulturen syntes at rumme universelle værdier, som gradvist forsvandt med fremskridtet og oplysningen.
Oprindelig blev fortællingerne skrevet på bestilling til de mange almanakbøger, som hvert år udkom ved juletid. Blandt andet derfor er der mange af dem, der berører julen. Skulle man under læsningen komme i julestemning, er det med garanti helt imod forfatterens hensigt. Men måske er garantien udløbet i dag, 75 år efter forfatterens død ...

244 pages, Hardcover

First published January 1, 2004

12 people want to read

About the author

Jeppe Aakjær

140 books5 followers
Born Jeppe Jensen Danish poet and novelist, best known for his lyric poetry in which he celebrates the courage of the peasants and the beauties of his native Jutland.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
1 (5%)
4 stars
5 (29%)
3 stars
7 (41%)
2 stars
3 (17%)
1 star
1 (5%)
Displaying 1 - 4 of 4 reviews
Profile Image for Jan Christophersen.
228 reviews5 followers
December 27, 2020
"Mod Jul" er ikke ligefrem en let bog at læse. Omslagets bagside er en humoristisk præsentation af bogen. Den lette tone fordufter hurtigt, når man i forordet møder: "Vi har valgt at bibeholde Aakjær ortografi og stavemåde, og selv om mange af fortællingerne godt kunne tåle flere noter, har vi valgt kun at bringe Aakjærs egne...".
Jo, tak, der kunne godt være flere noter. Især under dialoger i historierne, er det tæt på uforståeligt: Stærk midtjysk dialekt over 100 år gammel. Der forekommer ord, hvis betydning ikke engang kan googles - der kommer kun citater fra Aakjærs historier frem.

Det sagt: Kan man læse henover det ret svære sprog, så er der nogle fine, små historier. De protrætterer et liv, der ikke er let og som ikke altid byder lykkelige slutninger.
Sidste historie i samlingen, "Paa aftægt", tegner et grumt billede af alderdommen. En anke er dog, at det bliver for karikeret i denne den eneste historier på 50+ sider: De onde er virkelig onde.
Profile Image for Màiri  Smith.
101 reviews32 followers
December 29, 2024
2 små stjerner.
Jeg er ikke helt sikker på om grunden til jeg ikke rigtig brød mig om denne her primært er på grund af selve fortællingen eller retter fortællingerne, eller om det primært er på grund af oplæseren i lydbogsudgaven. Men uanset var der ingen af delene der rigtig faldt i min smag.
Jeg synes nu heller ikke, der var meget jul eller julestemning over ret mange af fortællingerne titlen og det faktum at bogen lå under julebøger på Mofibo taget i betragtning.
408 reviews1 follower
December 16, 2020
Jeg begik fejlen at høre bogen som lydbog. Jeg må konstatere at Jeppe Aakjær skal læses, ikke lyttes til. Det går for langsomt og jeg mistede koncentrationen hele tiden.
Profile Image for Birgitte Bach.
997 reviews24 followers
December 24, 2015
Jeg var rigtig godt underholdt og det var en fornøjelse at læse forfatterens leg med sproget og hans underholdende beskrivelser af landlivet.
Displaying 1 - 4 of 4 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.