Jump to ratings and reviews

Aavepartio

Partioromaaneissaan Esa Anttala, entinen kaukopartiomies, on kuvannut erikoisyksikön vaarallisia tiedustelu- ja tuhoamisretkiä vihollisen selustassa.

Liikekannallepanon yhteydessä 1941 perustettiin Päämajan alainen yksikkö, jonka tehtävänä oli tiedustella vihollisen joukkojen keskityksiä, esikuntien sijaintia ja yksikköjen vahvuuksia sekä tiedottaa näistä vihollisen sotatoimista Päämajaan.

Tiedustelupartio lähetetään matkaan vihollisen selustaan. Ryhmän mukana on myös ensikertalaisia. Vihollinen osuu jo parin vuorokauden kuluttua partion ladulle. Alkaa toistakymmentä päivää ja yötä kestävä uuvuttava hiihto, joka keskeytyi vain yösydäminä pieniksi hetkiksi. Suunta muuttuu alinomaan ja jännitys kohoaa huippuunsa. Miesten henkinen ja fyysinen kunto joutuvat suunnattoman kovalle koetukselle ja taistelu pelkoa vastaan käy yhä katkerammaksi.

164 pages, Paperback

First published January 1, 1966

Loading...
Loading...

About the author

Esa Anttala

21 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
1 (6%)
4 stars
5 (33%)
3 stars
7 (46%)
2 stars
2 (13%)
1 star
0 (0%)
No one has reviewed this book yet.