Jump to ratings and reviews

De avend vraagt u / 3 mensen tussen muren / De voorstad groeit

[Boon Flaptekst 3 mensen tussen muren / De voorstad groeit]

De voorstad is de plaats waar geschiedenis wordt gemaakt, een kerkhof vol illusies. Neem nu Mark. In plaats van zich tevreden te stellen in dit leven met de oprechte liefde van een volksmeisje, verkoopt hij zijn ziel aan de moderne idee van vooruitgang. Zich ontpoppend als een door productiviteit en meerwaarde geobsedeerde grootindustrieel herschept hij de oude voorstad in achtereenvolgens een bouwput en een efficiënt georganiseerde woon-en-werkmachine. Terwijl Mark over zijn imperium heerst als een god, trachten ook zijn minder gefortuneerde generatiegenoten zich een weg te banen naar het geluk. Sander, Marian, Jean, Elie, zij lijden elk op hun manier aan de voorstad, of gaan er het gevecht mee aan, terwijl de oorlogen elkaar opvolgen. De manke kunstenaar Bernard probeert die wrede werkelijkheid te ontvluchten in de kunst. En de ‘ene zegt dit en de andere dat. En... ach. Enzoovoort, enzoovoort.’
In het najaar van 1942 kreeg Louis Paul Boon de Leo J. Krynprijs voor De voorstad groeit, zijn officiële debuut, waarin zowel de streekroman als de avant-gardefilm Metropolis sporen hebben nagelaten. De beklemmende sfeer van de anonieme grootstad was ook al terug te vinden in de roman-in-lino 3 mensen tussen muren, Boons vroegste volledig bewaard gebleven literaire tekst. 3 mensen tussen muren en De voorstad groeit worden hier voor het eerst in één band gepresenteerd.

*Deze coup d’essai is terzelfder tijd een coup de maître geweest. Daarbij duikt maar één vergelijkingspunt op, nl. Streuvels Het leven en de dood in den ast. - Bernard Kemp over 3 mensen tussen muren

*Ik begon ’s avonds om half negen en ik herinner mij dat ik pas stopte toen ik mijn vrouw vanuit bed hoorde roepen dat het half drie was. - Willem Elsschot over De voorstad groeit

*Boon is schandelijk aangerand geworden door een paar kwezels van de nieuwe orde. Ik acht hem groter dan Streuvels. - Raymond Herreman naar aanleiding van D

472 pages, Paperback

First published January 1, 1969

Loading...
Loading...

About the author

Louis Paul Boon

123 books108 followers
Lodewijk Paul Albrecht (Louis Paul) Boon was een Vlaams schrijver, dichter en kunstschilder.

Louis Paul Boon in de Nederlandstalige Wikipedia

Louis Paul Boon in de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren

Louis Paul Boon bij "Schrijversgewijs"


Lodewijk Paul Albrecht (Louis Paul) Boon was a Flemish writer, poet and painter.

Louis Paul Boon in the English Wikipedia

Biography in English on NLPVF

Ratings & Reviews

What do you think?

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
4 (25%)
4 stars
7 (43%)
3 stars
2 (12%)
2 stars
2 (12%)
1 star
1 (6%)
Displaying 1 - 5 of 5 reviews
Profile Image for Jacques.
532 reviews10 followers
July 4, 2014
Vorige week vond ik het kleine boekje '3 mensen tussen muren'. Een facsimile van de door Boon handgeschreven tekst en Boons linoleum afdrukken uit 1969. Boon aan het werk als sociaal geëngageerd schrijver, strijder tegen het onrecht en de oorlog. Het boek, geschreven in een directe, strijdbare taal heeft helaas niets aan actualiteitswaarde verloren.
Profile Image for Bart.
467 reviews124 followers
Read
October 7, 2021
Review enkel over De Voorstad Groeit.

(...)

Ik wil het hier nog hebben over iets dat onbelicht is gebleven in de secundaire literatuur die ik vond, iets dat ook te maken heeft met historisch besef. Voor mij was De Voorstad Groeit het sterkst in de eerste helft, wanneer de meeste personages nog jong zijn, en telkens pijnlijk blijkt dat ze hun gevoelens niet kunnen uitdrukken, ze wellicht niet eens zelf begrijpen. Keer op keer laat Boon snedig psychologisch inzicht zien, een voldragen begrip van de mens – zonder enige zweem van beschuldigend gemoraliseer – opnieuw alsof zoiets vanzelfsprekend is.

Het is daar dat de roman het interessants is als tijdsdocument, als een verhaal uit en over een tijd die in niets vergelijken valt met onze huidige belijdeniscultuur. Via het onderwijs en de media lukt onze samenleving er vandaag veel beter in om mensen te doen na denken over zichzelf en hun eigen gevoelens, en die ook te communiceren. Hoewel het vermoedelijk niet Boons hoofdbedoeling was, kwam dit besef tijdens het lezen herhaaldelijk als een mokerslag binnen, omdat het de tragiek van het leven toen nog zovele malen groter maakt.

(...)

Volledige recensie op Weighing A Pig Doesn't Fatten It
Profile Image for Chrissieleest.
366 reviews1 follower
July 9, 2020
Deze review gaat alleen over 3 mensen tussen muren. Dit verhaal heb ik gelezen in een unieke uitgave. Alleen kent Goodreads deze niet.

Een kort verhaal. Donker. Somber. Confronterend. Geschreven in een donkere periode (1941).
Het boek(je) dat ik in bezit heb, is een speciale uitgave. Het is een "zo getrouw mogelijk fascimile van het enig exemplaar, dat door de auteur in 1941 eigenhandig is geschreven, door hem zelf met linoleumsneden is geïllustreerd en ook door hem is gebonden". (Letterlijk overgenomen verantwoording achter in boek).
Ik had wat moeite met het handschrift en de spelling (van die tijd? Eigen iets van auteur?). De linoleumsneden zijn mooie illustraties die het toch al donkere verhaal nog donkerder maken. Toch vind ik het een mooi verhaal en een uniek boek.
Profile Image for Esther.
430 reviews31 followers
November 11, 2015
Gelezen: "De avend vraagt u" en "3 mensen tussen muren".
Heel somber. In "3 mensen tussen muren" is de combinatie van een handgeschreven roman en de lino's wel interessant. Vooral het persoonlijke van het handschrift trok me wel aan. Het verhaal zelf was wel nogal mager en had niet veel om het lijf. 3 outcasts, een wees en een boze menigte in de grote, boze & anonieme stad.
Displaying 1 - 5 of 5 reviews