Jump to ratings and reviews
Rate this book

Caroline #3

Det är jag som är Caroline

Rate this book
"'Men flytta hemifrån då, för fan!' Det är nästan en timme sedan mamma skrek de magiska orden, men de klingar fortfarande som en skön refräng i huvudet. Det var allt jag behövde höra."
Caroline, 17 år, en kall vinterkväll i Orminge centrum, iklädd jeansjacka.

På bara några veckor har Caroline fixat boende, jobb och dunjacka. Med charm och självförtroende knockar hon sin omgivning. Överlevaren Caroline är den felande länken mellan Pippi Långstrump och Lisbeth Salander.

Under en vinter får vi följa Caroline på hennes ensamma, envisa flykt undan sin mamma. Hon träffar bland andra Andreas, som hyr ut sina bortresta föräldrars matkällare för tusen kronor i månaden. Och Joakim, en gift man som raggar upp henne i delikatessdisken där hon jobbar. Men viktigast för henne blir Stephanie; en 40-årig före detta knarkare och modell som numera bara missbrukar kaffe och treo och pluggar till sjuksköterska. Stephanie är den enda som vågar ställa frågan: "Varför flyr du från din mamma, Caroline?".

320 pages, Hardcover

First published September 10, 2012

2 people are currently reading
19 people want to read

About the author

Peter Barlach

13 books5 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
10 (9%)
4 stars
34 (31%)
3 stars
43 (40%)
2 stars
16 (14%)
1 star
4 (3%)
Displaying 1 - 10 of 10 reviews
Profile Image for Madeleine Knutsson.
1,029 reviews123 followers
July 2, 2020
Denna bok läste jag först och främst inför bokträffen den 16 februari. Innan har jag sett att flera bokbloggare har läst den här boken men jag har inte riktigt läst vad de tycker om boken då jag ansåg att det här är inte min typ av bok. Vilket inte är helt fel, det är inte min typ av bok men bara för det betyder det ju inte att boken är dålig heller?

Det är kanske inte någon stor favorit men boken hade sina ställen då jag faktiskt tyckte om den. Vid vissa tillfällen kunde jag till och med känna igen mig själv i Caroline och jag tror tack vare det som gjorde boken mycket bättre. Dock vid andra tillfällen kunde jag verkligen inte förstå varför Caroline gjorde som hon gjorde men man kan inte alltid förstå sig på alla.

Boken är riktigt lätt läst och jag läste ut den på bara en dag. För även om inte sådär mycket saker händer hela tiden så kunde inte i alla fall jag sluta läsa, jag ville verkligen få reda på vad som kommer hända med henne. Och till slut när Stephanie försvann då kunde jag verkligen inte lägga ifrån mig boken, jag måste ha reda på nu vad som har hänt med henne!

Jag är faktiskt riktigt glad över att läst den här boken för den har fått mig att tänka mer på framtiden och att det kanske ordnar sig ändå. Även fast boken kanske inte riktigt handlade om det så fick jag den känslan efter jag har avslutat boken.
Profile Image for Emmelie.
13 reviews3 followers
Read
January 31, 2017
Den här boken borde få minus 3 stjärnor eftersom den är helt fruktansvärd!

Hela boken är en enda orgie i en medelålders mans fantasier kring en 17-årig tjejs sexuella fantasier. Det är sunkigt, objektifierande och helt genomvidrigt. Att sådant här alls trycks tyder på ytterst dåligt omdöme från förlaget och jag är så besviken över att det dessutom gjorts fler böcker. Nej, det här kan vara det sunkigaste jag har läst i hela mitt liv och läs"upplevelsen" får mig att vilja hälla klorin i ögonen för att bränna bort orden från näthinnan. Tvi!
Profile Image for Linda Hermanson.
17 reviews2 followers
April 15, 2016
Gillade de två andra böckerna om Caroline, men den här blev lite väl "mycket"
Hade Caroline varit äldre hade jag nog gillat den mer, men att en 17-årig tjej har en sådan här livserfarenhet av alla slag känns faktiskt inte logiskt.
Profile Image for Emelie Talledo.
329 reviews11 followers
July 16, 2017
Jag uppskattar verkligen en protagonist som Caroline. Hon är självsäker, kaxig och oblyg. Det är allt för ovanligt i ungdomsböcker.
Profile Image for Agnetha Jönsson.
429 reviews7 followers
October 27, 2017
Helt galen i Caroline. Denna är en komisk, rapp och en mycket bra serie som ingen bör misssa.
Profile Image for Märtha W.
422 reviews2 followers
June 27, 2025
Inte riktigt lika häftig som de första två. Denna påminner lite om en mörk ungdomsbok. Men jag gillar verkligen serien och vissa saker får sin förklaring genom den här boken, så jag är glad för den ändå. Ska fortsätta med nästa del.
Profile Image for Britt-Marie Kullin.
1,304 reviews117 followers
July 27, 2016
Betyg: 4 av 5.

Jag har nyligen lyssnat på dom två böckerna Konsten att vara Caroline, och Nyckeln till Caroline.

Den här boken, Det är jag som är Caroline, utspelar sig före dom två ovanstående böckerna, och handlar om när Caroline är sjutton år.

Tycker att den var lika bra som dom två tidigare böckerna. En härlig blandning av ytlighet och djup. Och av humor och allvar.

Jag lyssnade på boken som en ljudbok, mycket bra och trevligt uppläst av skådespelaren Frida Hallgren, via Storytels app, och det tog cirka sex timmar, på 1,25 gångers hastighet.
Profile Image for Emma.
9 reviews
July 23, 2016
I didn't like this book actually, it was a little "too much". I wouldn't read it again.
Displaying 1 - 10 of 10 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.