Jump to ratings and reviews
Rate this book

Pehmeä vallankumous: Psykoanalyysi, taide, politiikka

Rate this book
Slavoj Ziek (s. 1949) on slovenialainen filosofi ja psykoanalyytikko, jota monet pitävät yhtenä aikamme merkittävimmistä ajattelijoista. Suomennoskokoelma tarjoaa kattavan läpileikkauksen Ziekin ajattelusta. Kirjoituksissaan Ziek liikkuu suvereenisti niin populaarikulttuurin, taiteen, tieteen kuin tavallisen arjen, politiikan, uskonnon ja teoreettisen spekulaationkin välillä. Hän analysoi kulttuurisia ja poliittisia ilmiöitä tavalla, joka saa näkemään ne uudessa ja usein yllättävässä valossa. Ziek arvostelee monia nykyajattelun valtavirtauksia (kulttuurintutkimus, kognitiotieteet, feminismi, postmodernismin eri muodot), mutta samalla pyrkii tarjoamaan niille vaihtoehdon. Ziekin ajattelu on omalaatuinen sekoitus Hegeliä ja Hitchcockia, Schellingiä ja kyberavaruutta, Kantia ja hovirakkautta, Lacania ja huonoa huumoria. Hänen ajattelunsa voi herättää vastustusta ja ärsyttää, mutta se ei koskaan ole tylsää tai mitäänsanomatonta. Lähtökohtana on ajatus, että ilman saksalaisen idealismin perinnettä (Kant, Schelling, Hegel) on mahdotonta ymmärtää modernia subjektiutta sekä niitä poliittisia, eettisiä ja ideologisia umpikujia, joihin se väistämättä törmää nykyisessä reaalikapitalismissa. Tämä on kuitenkin mahdollista vain Jacques Lacanin psykoanalyyttisen ajattelun avulla. Tällä hetkellä Slavoj Ziek toimii opettajana University College of Londonissa ja vanhempana tutkijana Ljubljanan yliopiston sosiologian laitoksella. Hän kirjoittanut lukuisia teoksia, viimeisimpinä The Parallax View (2006), In Defence of Lost Causes (2008) ja Violence (2008), ja niitä on käännetty yli 12 kielelle. Sisällys:Esipuhe1. TeoriaNautinnon aluskasvillisuusKant ja/vastaan SadeReaalisen kierreTiede: kognitivismi Freudin kera2. ElokuvaMitä psykoanalyysi voi kertoa meille kyberavaruudesta?Matrix, eli perversion kaksi puoltaTaide: puhuvat päät3. PolitiikkaNauti kansastasi niin kuin itsestäsi!Eettistä väkivaltaa? Kyllä, kiitosPehmeä vallankumous

347 pages, Paperback

First published January 1, 2009

6 people are currently reading
37 people want to read

About the author

Slavoj Žižek

649 books7,591 followers
Slavoj Žižek is a Slovene sociologist, philosopher, and cultural critic.

He was born in Ljubljana, Slovenia (then part of SFR Yugoslavia). He received a Doctor of Arts in Philosophy from the University of Ljubljana and studied psychoanalysis at the University of Paris VIII with Jacques-Alain Miller and François Regnault. In 1990 he was a candidate with the party Liberal Democracy of Slovenia for Presidency of the Republic of Slovenia (an auxiliary institution, abolished in 1992).

Since 2005, Žižek has been a member of the Slovenian Academy of Sciences and Arts.

Žižek is well known for his use of the works of 20th century French psychoanalyst Jacques Lacan in a new reading of popular culture. He writes on many topics including the Iraq War, fundamentalism, capitalism, tolerance, political correctness, globalization, subjectivity, human rights, Lenin, myth, cyberspace, postmodernism, multiculturalism, post-marxism, David Lynch, and Alfred Hitchcock.

In an interview with the Spanish newspaper El País he jokingly described himself as an "orthodox Lacanian Stalinist". In an interview with Amy Goodman on Democracy Now! he described himself as a "Marxist" and a "Communist."

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
3 (10%)
4 stars
17 (56%)
3 stars
4 (13%)
2 stars
3 (10%)
1 star
3 (10%)
Displaying 1 of 1 review
Profile Image for Piritta.
561 reviews20 followers
May 4, 2024
En väitä ymmärtäneeni ihan kauheasti mitään, mutta se, mitä ymmärsin, olisi voitu kirjoittaa koronan jälkeen ihan samalla lailla.
Displaying 1 of 1 review

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.