Korku Quotes

Rate this book
Clear rating
Korku Korku by Stefan Zweig
17,615 ratings, 4.15 average rating, 1,905 reviews
Korku Quotes Showing 1-12 of 12
“Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.”
Stefan Zweig, Angst
“Toutes nos créations originales et puissantes sont le fruit
d'une concentration, d'une monomanie sublime, proche de la folie.”
Stefan Zweig, Angst
“Yaptığı o kadar da kötü bir şey değildi. Niçin bu kadar sert bir ceza veriyorsun? Küçük kızına acımıyor musun hiç ?

Küçüğe acıyıp acımadığımı sordun, değil mi? Cevabım, artık acımıyorum, olacak. Çünkü bu zor gelse de, cezalandırıldığı andan itibaren içi rahatlamıştır. Asıl dün mutsuzdu, zavallı atı kırıp ocağa attıktan sonra evdeki herkes onu ararken, her an, her dakika bulunacağı korkusuyla yaşıyordu. Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir. Kızımız da, cezası kesinleşir kesinleşmez hafifledi. Ağlaması seni şaşırtmamalı, bu sadece bir boşalmaydı, önceden baskı altında duruyordu. İçte tutulan gözyaşları akıtılanlardan daha acıtıcıdır. O eğer çocuk olmasaydı veya içini en gizli noktasına kadar görme olanağımız olsaydı, inanıyorum ki aldığı cezaya ve döktüğü gözyaşlarına rağmen, dün olduğundan çok daha hoşnut olduğunu görürdük. Oysa dün, görünürde kaygısızca ortalıkta dolaşıyordu ve kimse onu suçlamıyordu.”
Stefan Zweig, Angst
“tokluk da açlıktan daha az kışkırtıcı değildir”
Stefan Zweig, Angst
tags: korku
“İçinde hâlâ acıyan bir yer vardı, ama iyi şeyler vaat eden bir acıydı bu, tamamen kapanmadan önce kabuk tutarken yanan yaralar gibi sıcak, ama yumuşak bir acı.”
Stefan Zweig, Angst
“La paura è peggio del castigo; perché alla fine il castigo è qualcosa di determinato e, sia pesante o meno, è sempre meglio della spaventosa
incertezza, della tremenda tensione che si prolunga all'infinito.”
Stefan Zweig, Angst
“Όταν ένας άνθρωπος που κάνει μια τέτοιου είδους ζωή, μια ζωή συνηθισμένη σε νωθρές κοινωνικές σχέσεις, καλείται να τα βγάλει πέρα μόνος του και απομονώνεται, τότε χάνει τη γη κάτω από τα πόδια του∙ οι αισθήσεις επαναστατούν, επειδή δεν τροφοδοτούνται όπως συνήθως από άκρως ασήμαντες αλλά, παρ' όλα αυτά, απαραίτητες εντυπώσεις, και η μοναξιά εκφυλίζεται αστραπιαία σε μια νευρωτική έχθρα εναντίον του εαυτού.”
Stefan Zweig, Angst
“Vücudu dalgalara bırakmadan önce ayak uçlarını yoklayarak suya değdirirken duyulan o hışırtılı soğukluğun sinirli ürpertisini duymuştu.”
Stefan Zweig, Korku
“…içi soğuk olan her insan gibi, kendisi yanmadan tutku ateşiyle sarılmış olmaktan hoşlanıyordu.”
Stefan Zweig, Korku
“tokluk da açlıktan daha az kışkırtıcı değildir.”
İlknur İgan, Angst
“hiçbir eksiği olmayan birçok kadın için bunlar, umutsuzluktan kaynaklanan sürekli bir tatminsizlik kadar ağır sonuçlar doğuruyordu. Tokluğun kışkırtıcılığı, açlıktan az sayılmazdı ve Irene'nin hayatının tehlikesiz, emniyetli yanı, içinde bir macera arzusu uyandırıyordu.”
Stefan Zweig, Korku
“ne var ki şimdi, adamın nasıl davranabileceğini tartarken, onun kendisine ne kadar yabancı, ne kadar bilinmez olduğunu fark ediyorduı.”
Stefan Zweig, Angst