Cihan Okyay

Add friend
Sign in to Goodreads to learn more about Cihan.


Bahar İsyancıdır
Cihan Okyay is currently reading
bookshelves: currently-reading
Rate this book
Clear rating

 
Düşen Şeylerin Gü...
Rate this book
Clear rating

progress: 
 
  (page 200 of 275)
Sep 17, 2019 04:52AM

 

Cihan’s Recent Updates

Cihan Okyay rated a book it was amazing
Uzak Yıldız by Roberto Bolaño
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay is on page 65 of 152 of Uzak Yıldız
Uzak Yıldız by Roberto Bolaño
Uzak Yıldız
by Roberto Bolaño
progress: 
 
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay finished reading
Amerika Dersleri by Italo Calvino
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay is currently reading
Uzak Yıldız by Roberto Bolaño
Rate this book
Clear rating
Cenk Cebbar Cenk Cebbar finished reading Bonsai
Cihan Okyay wants to read
Yağmurdan Sonra by William Trevor
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay started reading
Bahar İsyancıdır by Onat Kutlar
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay rated a book it was amazing
Ayakizlerinde Adımlar by Julio Cortázar
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay rated a book really liked it
Bedenlerin Göçü by Yuri Herrera
Rate this book
Clear rating
Cihan Okyay rated a book really liked it
Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler by Yuri Herrera
Rate this book
Clear rating
More of Cihan's books…
Sylvia Plath
“Evde de karnımız doymuyor değildi ama büyükannem, pişirdiği ucuz et yemeklerinin daha ilk lokmasını ağzımıza götürürken, "Umarım beğenirsiniz, şunun yarım kilosuna tam kırk bir sent verdim," deme alışkanlığına sahipti, ben de o zaman bir pazar günü rostosu yerine madeni paraları yiyormuşum duygusuna kapılırdım.”
Sylvia Plath, The Bell Jar

Sabahattin Ali
“Bizi buraya asıl bağlayan bir alışkanlıktır... Biz burada maksatsız yaşamayı ve boş beyinle dolaşmayı tatlı bir meşgale haline getirmek yolunu keşfetmişiz... Hepimizi İstanbul'a bağlayan sadece bu... Burada insan, kafasını zerre kadar işletmeden, mütefekkir bir kimse olduğuna inanmak ve buna başkalarını da inandırmak imkanına malik... Bu şehrin ve buradaki muhitlerin dayanılmaz cazibesi işte bundan ibaret!...”
Sabahattin Ali, İçimizdeki Şeytan

Hasan Ali Toptaş
“Yaşım ilerledikçe öksürüğümün onunkine benzemesine, bir şey yerken ağzımdan onunki gibi ses çıkmasına ve onunki gibi upuzun bir boyum olmasına karşın, kimi zaman gerçekten babam olup olmadığından şüphelendiğim bu adamın görüntüsü gözlerimin önünde yavaş yavaş belirir ve giderek netleşirdi. Çekine çekine, başka, ama çok başka bir baba yaratırdım onun bu görüntüsünden. Gerçi yarattığım babanın hiçbir zaman yere basamayacağını, direksiyon tutup vites değiştiremeyeceğini, şanzımanı tek başına söküp göbeğinin üstüne indiremeyeceğini, vites balatasını ayarlayamayacağını ya da radyatörün önünde büyük bir sabırla saatlerce dikilerek, peteklere yapışıp yapışıp ölen sinekleri avucunda toplayamayacağını bilirdim. Hatta, onun bütün bunlardan nefret edeceğini ve ben ne denli didinirsem didineyim, gerçek babama benzemeyeceğini de bilirdim. Sonra onun, binlerce yıl hiç kıpırdamadan yüz yüze dursak bile beni tanıyamayacağını da bilirdim. Belki onun, elimden hiçbir zaman istediğim gibi tutamayacağını, bana hiçbir zaman sarılamayacağını ve sert sakallarıyla yüzümü acıta acıta öpemeyeceğini de bilirdim ama, gene de vazgeçemezdim onu yaratmaktan. Bir baba yaratmanın tadı, yaşamın bütün tatlarından daha güzeldi çünkü; ister hamurdan yaratılsın, ister tahtadan, ister çerden çöpten... İnanılmaz bir sarhoşluk veriyordu insana; kendi yokluğunu doğurmak gibi bir şeydi bu; var olmadan önceki boşluğunuza, var olduktan sonra dokunmaktı bir anlamda; o boşluğu gönlünüzce doldurmaktı; tatların, güzelliklerin ve şehvetin, evet pespembe ve karanlık bir şehvetin sınır çizgisini hızla geçip sonra yeniden hızla geçmekti... Belki bütün bunların temelinde, yenilenip değiştirilmeden sürdürülen, yenilenmesi hiç mümkün olmayan, tekdüze ve zorunlu bir baba sevgisi vardı. O sevgiden su içen çürümüş bir yorgunluk; düşmanlık yani; minik başkaldırılarla törpülenen ve üstü el öpmelerle, aynı sofraya oturmalarla, aynı ateşte ısınıp aynı soğukta üşümelerle örtülmüş, nedeni nedensizliğinde saklı, itirafı güç, hatta imkansız bir düşmanlık vardı.”
Hasan Ali Toptaş, Sonsuzluğa Nokta

504894 Türkçede Şili Edebiyatı — 171 members — last activity Feb 20, 2018 04:50AM
Şili edebiyatı, kültürü ve tarihiyle ilgili Türkçe yayınlanan tüm kitapları bir araya toplayabilmek amacıyla kurulmuştur.
Yyib badge
Doğan Ç...
329 books | 134 friends

Neşet
435 books | 68 friends

Firdevs
318 books | 528 friends

Taylan
970 books | 30 friends

Bülent ...
565 books | 547 friends

Burak Y...
435 books | 111 friends

Özlem G...
1,920 books | 932 friends

Senem ANIL
204 books | 85 friends

More friends…


Polls voted on by Cihan

Lists liked by Cihan