Ausir
1508 ratings (3.78 avg)
75 reviews
Goodreads librarian

#26 top librarians

Ausir

Add friend
Sign in to Goodreads to learn more about Ausir.


How to Make the W...
Rate this book
Clear rating

 
The Last Flight o...
Ausir is currently reading
by James S.A. Corey (Goodreads Author)
bookshelves: currently-reading
Rate this book
Clear rating

 
Komedye wybrane: ...
Rate this book
Clear rating

 
See all 5 books that Ausir is reading…
Loading...
“Here’s a story I heard: somewhere there was a transgender woman trying to explain her transition to a geeky-but-otherwise-clueless friend. Nothing she tried could really convey what she was going through to him, until she described it in terms he could grasp. “It’s like I’m the Doctor,” she said. “Except I’m regenerating into a woman.” His eyes lit up. He got it then.”
Anonymous

Justin Richards
“That,’ said Benny, ‘is about as convincing an argument as the works of those historians who claim there was a fifth Teletubby.”
Justin Richards, The Medusa Effect

Paulina Kuczalska-Reinschmit
“Zajęcie się gospodarstwem, bezpośrednio lub w formie nadzoru, stanowi jeden z najdrażliwszych punktów między mężczyzną a kobietą. Pomimo, że przy większych wymaganiach kucharkę zastępuje kucharz, młodszą lokaj, niemniej gotowanie, sprzątanie, pranie uznane są powszechnie jako zajęcia kobiece, dlatego że przykre i mało popłatne, jak twierdzi złośliwie p. Edwiga Dohm. Powszechnym jest też oburzenie na niechęć rodziców do kierowania swych córek na służące a także na kobiety, mające odwagę przyznania, iż przyprawianie sosów i oglądanie się, czy pył pościerany został dokładnie, nie wystarcza im jako działalność życiowa.
Nie ulega wątpliwości, iż dobroć pożywienia i czystość w mieszkaniu ma doniosłe znaczenie, gdyż stanowi o zdrowiu a więc i życiu ludzkim, przeto starannie powinny być przestrzegane, staranniej, niż się to dzieje obecnie; czy jednak, dla otrzymania tego rezultatu, niezbędnym jest poświęcenie rodu kobiecego na pastwę garnka i miotły – to rzecz inna.”
Paulina Kuczalska-Reinschmit, Sprawa kobieca

Stanisław Lem
“Wszystko zdaje się wskazywać na to, że rozwój techniczny w jakiejkolwiek dziedzinie, jego tempo – zależy od sumy wysiłków wkładanych w tę dziedzinę przez ludzi. Innymi słowy: jeżeli bardzo będziemy tego chcieli – loty do innych planet rozegrają się na naszych jeszcze oczach. Oczywiście mówiąc „my", nie mam na myśli tylko siebie i Czytelników. To „my" obejmować musi większą i – głównie – więcej mającą do powiedzenia ilość ludzi...
Z faktów tych wynika zarazem, że usunięcie trwającego w naszym świecie antagonizmu otworzyłoby możliwość nagłego skoku rozwojowego ludzkości w przyszłość, pełną tak fantastycznych obietnic i wspaniałych możliwości – jakich ani wyobraźnia artysty nie stworzy, ani umysł uczonego nie potrafi przepowiedzieć.”
Stanisław Lem, Wejście na orbitę. Okamgnienie

Stanisław Lem
“– Ręce w górę! W górę! (...) Coście za jedni? Ty mów! – odezwał się najwyższy z uzbrojonych podchodząc do prodziekana Aniłłowicza.
(...)
– Jedziemy do Wrocławia... jesteśmy uczonymi, uniwersytet... Polska... – dobiegały Wielenieckiego pojedyncze słowa. (...) Wszyscy stali nieruchomo. Pod dużą wierzbą przy rowie dwóch leśnych obszukiwało szofera.
– No... – rzekł dowódca, widać nie bardzo wiedząc, co robić z tym fantem – no...
Nagle wzrok jego padł na milicjanta, który coraz bardziej bladł od upływu krwi.
– Żbik, co z tym szczeniakiem?
– Melduję posłusznie, komunista, panie kapitanie. Znalazłem! – triumfująco, choć spokojnie wypalił Żbik, ów brodacz w spadochroniarskim hełmie, który postrzelił milicjanta. Podniósł w górę zakrwawioną książeczkę. Do tej pory podtrzymywał chłopca, jakby tego nie czując. Teraz puścił go. Tamten ukląkł od razu i zastygł niezdarnie na czworakach. Ze spęczniałej bluzy mundurowej kapała krew.
Żbik potrząsnął w powietrzu książeczką. Żaden z profesorów nie spojrzał w tę stronę; była cisza. Dowódca założył kciuki za pas. Marszcząc czoło wciągnął ze świstem powietrze.
– A wy co, polscy profesorowie? – ryknął nagle głosem wysilonym do zdarcia. – Co robicie?! Rozkazów bolszewików słuchacie?! Chleb moskiewski zapachniał?! Żydokomunę zaprowadzić?! Co?! Co?! Co?! – krzyczał coraz przenikliwiej, jakby upajając się własnym głosem. (...) – Bolszewika wam dali, żeby bronił?! A przed kim?! Przed kim, ja się was pytam, panowie moi?! Przed nami, przed armią polską, przed siłami zbrojnymi niepodległej rzeczypospolitej...
Urwał, krótką chwilę wytrzymał w strasznej ciszy i rzucił:
– Komuniści, wystąp! (...) Są peperowcy? Żydzi? No?!
Grupa profesorów zwarła się jeszcze bardziej, tak że Wieleniecki został zupełnie sam na jej narożu. Chwila, a wystąpiłby przed szereg. Czuł, jak pali mu pierś legitymacja partyjna i jak powoli łomocą pulsy w głowie. Dwaj leśni przeciągali przez rów milicjanta, który leciał im z rąk. Po raz ostatni zobaczył Wieleniecki twarz chłopca.
(...)
Profesorowie kupą rzucili się do autobusu. (...) Starter stęknął, szyby zadrżały i autobus ruszył od razu z drugiego biegu. Gdy mijali zakręt, od łąki rozległ się jeden głośny strzał.”
Stanisław Lem, Powrót

220 Goodreads Librarians Group — 125539 members — last activity 3 minutes ago
A place where all Goodreads members can work together to improve the Goodreads book catalog. Non-librarians are welcome to join the group as well, to ...more
3460 Polska / Poland — 2784 members — last activity May 17, 2021 03:12AM
Book lovers from Poland
18748 Fantastyka — 435 members — last activity Dec 06, 2018 01:31PM
Polish SF & Fantasy Book Club - for Polish readers and not only. SF & Fantasy Sites Katedra | Esensja | Fahrenheit | Fantasta Poland Awards Zajdel ...more
year in books
Ketchup...
438 books | 31 friends

Telesep...
2,856 books | 114 friends

Liam Pr...
1,094 books | 367 friends

Adam Pl...
1,493 books | 31 friends

Aga
Aga
2,085 books | 45 friends

Dobiasz
426 books | 47 friends

Roman
197 books | 48 friends

Piotr
283 books | 87 friends

More friends…


Polls voted on by Ausir

Lists liked by Ausir