داستان كوتاه discussion

30 views
گفتگو و بحث > مردی که هرگز کتاب نخواند اما عادت کتاب خوانی یک ملت را تغییر داد

Comments Showing 1-2 of 2 (2 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Azar (new)

Azar | 19 comments کتاب - «آلن لین» موسس و بنیانگذار انتشارات پنگوئن صاحب یکی از بزرگترین انتشارات آمریکا محسوب می‌شود. او دارای شخصیتی جذاب و معمولی است ولی شاید وقتی بفهمید او هیچ وقت کتاب نخوانده است شاید به معمولی بودنش شک کنید.

از جمله طرح‌های خلاقانه «آلین لین» این بود که در سکوهای راه آهن، دستگاه‌هایی نصب کند که مثل نوشابه و آجیل پول بینداری و کتاب‌های انتشارات پنگوئن را همان جا تحویل بگیری. درباره اینکه چنین دستگاهی ساخته و نصب شد یا نه، روایت‌های مختلفی شنیده شده است؛ اما برخی می‌گویند دست‌کم یک دستگاه در ایستگاه چرینگ‌کراس لندن نصب شد.

مکینسون، رئیس کنونی انتشارات پنگوئن در گفتگو با بی‌بی‌سی می‌گوید: وقتی آلن لین در سال ۱۹۳۳ انتشارت پنگوئن را پایه‌گذاری کرد، فکری بسیار ساده و در عین حال بسیار اساسی داشت، ادبیات را با قیمتی مناسب در دسترس همه قرار بدهد.

کتاب‌هایی که نه تنها مناسب جیب آدم‌ها باشند، بلکه جلد و ظاهرشان نیز جذاب باشد و هم از نظر ادبی هم بصری، آدم‌ها را ارضا کنند. جان مکینسون، رئیس انتشارات پنگوئن، سر آلن لین را این گونه وصف می‌کند: مردی که عادت کتابخوانی یک ملت را تغییر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از تلگراف، «آلن لین» موسس و بنیانگذار انتشارات پنگوئن صاحب یکی از بزرگترین انتشارات آمریکا محسوب می‌شود. او دارای شخصیتی جذاب و معمولی است ولی شاید وقتی بفهمید او هیچ وقت کتاب نخوانده است شاید به معمولی بودنش شک کنید.

بر اساس این گزارش آلن لین به گفته خودش تا کنون حتی یک صفحه از کتاب‌هایی که منتشر کرده را مطالعه نکرده ولی همیشه در خواندن کتاب از سوی دیگران دارای اشتیاقی وصف ناپذیر است. او 75 سال قبل سیستمی را بنا نهاد که با استفاده از امکانات ارزان قیمت، کتاب‌هایی را منتشر کرد که با قیمت یک بسته سیگار عرضه می‌شد.

او شاید از ازدواج دخترش با یک نویسنده خوشحال نبود ولی در سالهای آخر عمرش که به بیماری سرطان دچار شده بود رفتارش با نویسنده‌ها و من بهتر شده بود.

کلر دخترش داستانهایی از کودکی او می‌گوید و می‌گوید که پدرم هرچند هیچ وقت کتاب نمی‌خواند ولی همیشه در جیبش برای وقت گذرانی آدم‌های اطرافش کتابی برای هدیه داشت. وی می‌ گوید آلن با وجودی که کتاب نمی‌خواند ولی هر روز ایده‌های جدیدی در کاهش قیمت کتاب‌ها ارائه می‌‌داد و می‌خواست دیگران در خواندن کتابها پیشرفت داشته باشند ولی شاید علت کتاب نخواندن وی در حساسیت به نوشته‌ها و تصاویر فرانسوی باشد که در سفری به این کشور در توهین به مقدسات دید و مجبور شد تمام انبارش را آتش بزند.

تلگراف / 26 آگوست

http://www.khabaronline.ir/news-88080...


message 2: by Ali (new)

Ali | 29 comments باور کردنی نیست کسی که کتاب نمیخونه بخواد انتشاراتی داشته باشه


back to top