Polska / Poland discussion

28 views
Książka miesiąca > [Książka marca] "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" Pawła Huelle

Comments Showing 1-6 of 6 (6 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Joanna (last edited Mar 17, 2010 05:28AM) (new)

Joanna (wykaraska) | 18 comments Witam wszystkich w dyskusji nad książką Pawła Huelle "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala". Życzę zadowolenia z lektury i ciekawej dyskusji. :)
Na razie, zostawiając na marginesie uwagi co do treści, chciałabym Was spytać, jak odbieracie formę powieści. Czy akceptujecie takie eksperymenty? Czytałam tę książkę prawie jednym tchem i dzięki temu nie zdążył mnie zdenerwować bolesny zwykle dla czytelnika brak akapitów. Nawet mi się podobał pomysł uczynienia z książki takiej ciągłej, jakby mówionej (choć to niby list) opowieści. A dopiero po połowie książki zorientowałam się, że brakuje mi jeszcze pewnego drobiazgu w zapisie tekstu. I to mnie dopiero zdziwiło.


message 2: by Jaga (new)

Jaga (jagatka) | 93 comments Przyznam, że czyta się to bardzo lekko. Wychodzi na to, że nawet bardziej wymagająca forma prawie-strumienia-świadomości broni się kiedy historia, która za nią stoi jest ciekawa.

A czego Ci zabrakło?


message 3: by Joanna (last edited Mar 17, 2010 07:56AM) (new)

Joanna (wykaraska) | 18 comments A czego Ci zabra..." Kropek. Były znaki zapytania, wykrzykniki, wielokropki, ale kropka była jedna - na końcu. Albo przynajmniej było ich mało. Chyba że naprawdę już nie pamiętam dobrze tej książki i coś mi się pomyliło (czytałam ją już jakiś czas temu). Ale takie wspomnienie zostało mi z lektury, a nie mam w tej chwili dostępu do żadnego egzemplarza, by to sprawdzić. Podejrzewam, że chodziło o nawiązanie do tych "cudownie długich zdań u Hrabala" - czy jak to Huelle napisał - właśnie po tym tekście zaczęło mi świtać, że coś jest nie w porządku ;)
Nie czytałam Hrabala. Opowiadania, do którego Huelle nawiązuje ("Wieczorna lekcja jazdy") nigdzie nie mogę znaleźć. Ciekawi mnie, jak wypada ten literacki hołd w odniesieniu do Hrabala. Może kiedyś będę miała okazję sprawdzić.


message 4: by Jaga (new)

Jaga (jagatka) | 93 comments Zostało mi 20 stron więc sprawdzę co z kropkami choć rzeczywiście ja zauważyłam namnożenie myślników. :)

A co do opowiadania Hrabala - proszę bardzo. :):):)
http://mardziusz.w.interia.pl/opowiad...


message 5: by Jaga (new)

Jaga (jagatka) | 93 comments Rzeczywiście kropek jak na lekarstwo. Jest jedna na samym końcu, biedna sierotka :)

Co do treści, to powiem Wam, że na początku wydawało mi się, że opowieści narratora skupią się na losach jego dziadków a kiedy okazało się, że tak nie będzie byłam zawiedziona. Być może ich wojenne przeżycia nie pasowały autorowi do tonu książki ale o wiele bardziej wolałabym to, niż historyjkę o wyczynach Fizyka w USA.


message 6: by Joanna (new)

Joanna (wykaraska) | 18 comments Jaga wrote: "Co do treści, to powiem Wam, że na początku wydawało mi się, że opowieści narratora skupią się na losach jego dz..."
Właśnie te rodzinne historie podobały mi się najbardziej.


back to top