Turkish Reading Challenges discussion

362 views
Genel - General > Ne işle meşgulsünüz? Kitap okumaya ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz?

Comments Showing 1-25 of 25 (25 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Haktan (new)

Haktan Kitap saymayı ve kendine sayısal hedefler belirlemeyi son derece anlamsız bulsam da insanların şu veya bu bahaneyle bu kadar çok kitap okumasına imreniyorum. Ve merak ediyorum: Ne iş yapıyorsunuz? Kitap okuma vakitlerinizi nasıl organize ediyorsunuz?


message 2: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) Bir meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. Yolda, evde, kafelerde mümkün olduğunca sanki ihtiyaçmış gibi her gün fırsat çıktıkça okumaya çalışıyorum. Askerden dönünce kendimce şöyle bir sistem belirledim: Gözümün kestiği sayıda okunacak, genelde birbiriyle ilişkili yazarların kitaplarını 1 ay önceden belirliyorum. Sayı hedefi koymayıp bu planıma uymaya çalışıyorum. Çok ve çeşitli okumayı değil de nitelikli edebi okumaları önemsemeli diye düşünüyorum, bu yüzden bir kitabı ikinciye üçüncüye okuduğum da olur.


message 3: by Neslihan (new)

Neslihan Ben akademik yayınlarla çalışıyorum. Benim 'commute' biraz uzun ve yolda sabah/akşam Türkçe kitapları okuyorum; evde dinlenmek için genelde uyumadan önce en az 1 saat İngilizce kitapları okumam lazım, şart olarak yani (aslen Amerikalıyım). Televizyon veya haber hiç hiç seyretmiyorum, galiba ondan dolayı akşamlarda kitaplar için yeterli vaktım var. :)

(Ve Türkçe'de 'commute' nasıl söyleyebilirim? Sanki o fikir için kısa veya tek-kelime bir ifade yok... ??)


message 4: by Pinariki (new)

Pinariki (pinarchan) | 210 comments Merhaba Haktan,
4 ay öncesine dek (önce Eskisehir'de sonra Istanbul'da) özel bir sirkette ic denetim bölümünde calisiyordum. Ise gidip gelmek ayri dert, isin yogunlugu ayri yorucu.. Ayrica yollarda kitap okuyamiyordum maalesef,cünkü araba tutar beni. (aninda midem bulanir. cok üzücü. Serviste kitap okuyanlara hep özenirdim o yüzden)
Yukarda yönelttigin soruyu ben de defalarca sordum. Grup okumalarina yatisememek hatta kendi koydugum planlamaya bile uyamamak kacinilmazdi cünkü belirlenmis calisma saatlerinin cok disina cikiyorduk. Aksam sürekli mesailer, haftasonlari egitimler, kurslar... Yani zaman bulamamak benim icin bir bahane degil, gercekti. Is hayati bazilari icin daha yorucu maalesef.
Suan ise yurtdisindayim ve yabanci bir dil ögrenmeye kendimi adamis oldugumdan, o dilde okumalar yapiyorum genelde.
Ama kursum baslamadan önce cok güzel okudum. Ev kadini olmanin faydalari, nakis islemedim ama delice okudum. :)

Ama üzülme, anliyorum seni ve yalniz degilsin. :)


message 5: by Em (last edited May 09, 2015 02:37AM) (new)

Em Chainey (Bookowski) (echainey) | 146 comments Bir egitim kurumunda çalışıyorum ben de. Bir yandan da doktora yapıyorum. Makaleler, araştırmalar ve proposallar ile geçiyor bu aralar hayatım. Okumaya bu aralar çok az vakit bulsam da genel olarak benim için her yer "okumalık"


message 6: by Haktan (last edited May 09, 2015 01:01AM) (new)

Haktan Pinariki wrote: "Merhaba Haktan,
4 ay öncesine dek (önce Eskisehir'de sonra Istanbul'da) özel bir sirkette ic denetim bölümünde calisiyordum. Ise gidip gelmek ayri dert, isin yogunlugu ayri yorucu.. Ayrica yollarda..."


Ayrıntı vermemiş olmama rağmen bu kadar iyi anlaşılmış olmak bir de tek olmadığımı öğrenmek beni mutlu etti :) Ben de ev kadını olmak istiyorum, gerçekten :) Şu sıra en çok umut aşılayan hayalim, bu işimden ayrılıp yeni iş bulmadan önce bir süre aylaklık yapıp gezmek, hobilerime vakit ayırmak ve kitap okumak.


message 7: by Devrim (new)

Devrim Büyük bir yayınevinde editör olarak çalışıyorum. Daha öncesinde de uzun yıllar kitap çevirmenliği yaptım. Hayatım kitap okumakla ve yazmakla geçti, geçiyor. Bu yüzden kitaplarla hatta genel olarak kültürle bir tür sevgi/nefret ilişkim var. En son geçen haftasonu iş harici, keyif için bir romana daldım, iki günde çıktım ve çok da keyif aldım: "Demek daha ölmemişin oğlum" dedim muzafferane... Profesyonalizme, mesleki deformasyonlara karşı direnmeye devam!


message 8: by Memed (last edited May 10, 2015 11:04PM) (new)

Memed Koz (koridor) | 69 comments Merhaba Haktan,

Sayısal hedefler konusundaki düşüncene de, yoğun kitap okuma konusundaki imrenişine de katılıyorum.
140 küsür kişinin çalıştığı ve harıl harıl üretim yapılan bir fabrikada bölüm yöneticisiyim, mühendisim. Mesleğim kitap okuma eyleminin kıyısına uğramaz yani.
Sabahları serviste derin uykulara dalıyorum fakat akşamları okuyabilirim. TV ile benim de hiç aram yoktur fakat okumak sadece kitapla sınırlı olmuyor bende. Edebiyat dergileri, gazetelerin kitap dergisi ekleri, vb. okuma eylemim içinde olunca bitirdiğim kitap sayısı azalıyor ve şu gerçek de var ki; akıllı telefon sahibi olmak, kitap okumama sağlam bir pençe attı. Kitap akşamları okuyabilirsem okuyorum.
Ama kitap alma hızımda bir hız kesilmesi hiç yok, odam okunmayı bekleyen kitaplarla dolup taşıyor.

Hal böyleyken; tutkuyu hırsa dönüştürmeyip yoğun bir şekilde kitap okuyabilen tüm üyeleri büyük taktirle karşılıyor ve imreniyorum ben de. Ne mutlu.


message 9: by Leyla (new)

Leyla (leyla_punar) Ben yazılımcıyım. Benim en büyük avantajım, şu an şirketin farklı bir projesi olmadığı için yarım gün çalışıyorum. Ayrıca televizyon izlemiyor oluşum da çok büyük bir artı. Memed'in dediği gibi akıllı telefon büyük bir sekteye uğrattı okumamı ama artık onu da okuma ortamımdan uzak tutarak çözüm bulabildim(Herkes her an ulaşmasın bana). İlla ki edebi eserler okuyacağım diye sınırlandırmıyorum kendimi. Canım ne istiyorsa onu okuduğum için okuma hevesim kırılmıyor.
Yolda, oturduğum kafede, evde, kısacası her yerde ve her zaman okuyorum.


message 10: by booksofAhu (last edited May 10, 2015 11:41PM) (new)

booksofAhu | 266 comments bir IT firmasında satışta çalışıyorum, iş için de oldukça fazla okumam gerekiyor ama sanırım bu yaşımda artık kendimi bazı şeylerin önüne koymayı öğrendim.
ikinci bir avantajım da istanbul gibi bi şehirde ev ve işimin çok yakın olması, bu yüzden trafikte ölü bir zaman geçirmiyorum (Pınar gibi ben de araba tuttuğu için yolda bırak kitap okumayı telefonumla oynayınca bile midem bulanıyor)
TV evde hep açık ama daha çok ses olsun diye
Eğer arkadaşlarımla bir programım yoksa akşamları bi kaç saat kitap okuyabiliyorum
Ayrıca havaalanları, kuaförde beklerken, deniz kenarında da kitap okuyorum. (asansör ve yemek sırasında candy crush oynuyorum :) )

Kaç kitap ya da kaç sayfa takıntım yok, ama goodreads sayesinde farkındalığım arttı ve bu nedenle son 3 yılda çok daha fazla okuyorum.
Ben çok uzun zamandır kitapları bitirdiğimde tarih atıyorum. Evdeki tüm kitapları da buraya işledim. bu nedenle yaklaşık 20 yıllık kitap geçmişimi görebiliyorum. 2000-2001 yıllarında en çok okumuşum. sonra iş güç vs okumalarım azalmış. 2008 de 10 kitap bile okumamışım ki buna hala inanmakta zorlanıyorum.
aynı kitabı bi kaç kere okumuyorum çünkü okumak istediğim yüzlerce kitap var..
ruh halime bağlı olarak 4-5 kitabı birlikte okuyorum.. bazen canım şiir çekiyor bazen polisiye.. bazı kitapları da okumam gerektiğini düşündüğüm için okuyorum.. edebi değeri yüksek olsun kaygım yok.. beni o an ne okumak mutlu edecekse onu okuyorum.

edit: bir de okuma hızımdan daha çok kitap alıyorum, kitaplara fiziksel olarak sahip olmayı da seviyorum, kütüphanem salonda duruyor ve okuduğum kitaplara bakmak bana mutluluk veriyor, geçen hafta ikea indirimden 2 yeni kitaplık aldım heyecanla yerleştirdim :}


message 11: by Tuğçe (new)

Tuğçe (poppiejean) | 9 comments Ben de avukatım. Mesleğimin doğası bol bol okumayı ve araştırmayı gerekiyor. Bunun haricinde duruşma beklerken (5 saat duruşma beklediğimi bilirim!) ya da adliyeye giderken yolda kitap okuma fırsatım oluyor. O yüzden kendimi mesleğim itibariyle şanslı sayıyorum :)


message 12: by Özlem (new)

Özlem | 10 comments Hayatımda televizyon, akıllı telefon, komşuda kahve içme gibi rituellerim olmadığı için her daim kitap elimde. Kamuda memurum, mesai saatleri dışında bir de annelik sıfatım var. Bunların dışında hep okuyorum, her daim okuyorum, yolda yürürken bile. Okumak yemek içmek gibi hayatımın vazgeçilmezi.


message 13: by Sercan (new)

Sercan (-sercan) | 2 comments Aslında denizciyim. Kaptanlık eğitimi aldım ama artık gemilerde çalışmıyorum. Uluslararası bir denizcilik şirketinin İstanbul ofisindeyim. Televizyon, akıllı telefon, vesaire ile hiçbir alakam olmasa da çalışma saatleri, yolda harcanan zaman, bazı zorunlu aktiviteler sebebiyle kitap okumaya istediğim kadar zaman ayıramıyorum maalesef. Gemilerde zaman bulamamaktan şikayet ederdim ama karada çalışmak da farklı değilmiş :))


message 14: by Ceyda (new)

Ceyda (cegoga) Merhabalar.
Ben de Psikoloğum. Bir devlet hastanesinde kamu görevlisi olarak çalışıyorum. Mesleğim icabı kitap okumamam söz konusu olamaz. Neyse ki kitap okumayı çok seviyorum. Küçük bir şehirde yaşadığım için ve yapılacak çok sosyal aktivite olmadığından günümün hastaneden bana kalan zamanını kitap okuyarak geçiriyorum. Kitap okumadığım tek bir gün bile yok. Çantamdan da kitabı asla eksik etmem. Birilerini ya da bir şeyi beklemem gereken zamanda hemen elime kitabımı alırım.


message 15: by Merih (new)

Merih | 5 comments Merhabalar,
Ben yazılım mühendisiyim. İş yaşamım oldukça yoğun ve hareketli. Bazı arkadaşların mesleklerinin kitap okumaya vakit ayırmak konusunda çok uygun olduğunu gördüm ve içimden "keşke o kadar şanslı olabilsem" dedim gülümseyerek. Çalıştığım ofis avrupa evim ise asya kıtasında, Hergün 1 saat daha fazla uyuyup metrobüs ile işime gidebilecekken ben otobüs kullanmayı tercih ediyorum. Bu sayede kendime kitap okuyabilmek için zaman ayırıyorum. Bu buna hergün en az 3 saat kitap okuma zamanı kazandırıyor. En azından kendimi bununla mutlu etmeye çalışıyorum:)


message 16: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Listeye yazılımcıların kendilerini eklemeye başladıklarını gördüğümde ben de yorum yazmak istedim. Ben de IT sektöründe çalışıyorum.

IT sektörünün en kötü yönlendirinden bir tanesi gün içinde zaten ister istemez en azından 10-20 sayfa blog veya yorum okumak zorunda kalmanız.

Sonrasında kod yazıyorsanız veya review yapıyorsanız duruma göre değişse de 10-50 sayfa arası kitap okumuş kadar oluyorsunuz.

Yukarıdaki kısımlar bahane oluyor aslında. Ben motivasyonum yerinde olduğunda günde ortalama 100 sayfa kadar okuyabiliyorum, genelde yatmadan önceyi tercih ediyorum. Ama okumalarım çok düzensiz bazı aylarda 1-2 kitap zor okurken bazı aylarda 10 kitap okuyabiliyorum.

Son iki senedir istanbul trafiğine çare olarak audiobook dinlemeyi keşfettim. Bu da en azından yolda geçen zamanı olumluya çekmek açısıdan faydalı oluyor.


message 17: by Hatice (new)

Hatice (grilimanlar) Bir mağazada satış danışmanı olarak çalışıyorum. Yemek molalarında ekseriyetle kitap okurum. Haftada bir gün iznim var. Eğer dışarı çıkmayacaksam okumaya vakit ayırıyorum. Vardiyalı çalıştığım için bazen geç çıkıyorum ve yorgunluktan gözümü açamıyorum resmen. Bu da haliyle okuma zamanımı etkiliyor.


message 18: by Filiz (new)

Filiz Bir devlet üniversitesinde İngilizce okutmanıyım. Gün içerisinde çok zaman bulamasam da gece yatmadan önce mutlaka kitap okurum.Hatta kitap okumadan uyuyamayanlardanım.


message 19: by Bahadır (new)

Bahadır Satır Ben mühendisim. Genelde uzun eve dönüş yolunda serviste, öğle molasında ve akşam yatmadan önce okuyorum. Yeterince zaman ayırabilirsem günde yaklaşık 100 sayfa okunuyor. Bir de sonrasında okuyacağım 10 kitap bellidir, nadiren liste değişir. Yeni kitaba başlarken sonrasında okunacak 2 kitabı almış olurum.


message 20: by Şebnem (new)

Şebnem Arık | 3 comments Araştırma görevlisiyim. Çalışmalar yoğun olmadığı sürece sürekli okurum. Alışılmadık bir durum olmadığı sürece her akşam az da olsa okumaya çalışırım. Yaz tatillerinin anlamı ise kitap okumak demek benim için. Ama hala yeteri kadar okuduğumu düşünmüyorum.


message 21: by Nergis (new)

Nergis | 17 comments Freelance çevirmenlik yapıyorum ve hemen her dakikam bir seyleri okumakla ve araştırmakla geçiyor. Çevirisini yaptığım kitap/belgelerin/konuşmaların haricinde ise her gun mutlaka kitap okurum. Televizyon seyretmekten hoşlanmadığım için vakit ayırmak gibi bir problemim de olmuyor ancak gözlerim inanilmaz zorlanıyor.


message 22: by Aylin (new)

Aylin Tercumanlik yapiyorum. Bence mesai saatleri okuma performansini kesinlikle etkiliyor. Onceki isyerimde sadece yazili ceviri yapiyordum ve surekli mesaiye kaliyordum. Uzerine trafik eklenince, ki ben de aracta okuyamayanlardanim, eve bitkin donuyordum ve gozum kitap gormuyordu. Su an daha rahat bir isim var, mesailerim genelde sakin geciyor, trafik derdim yok. Haftada en az 1 kitap bitiyor. Bu arada e-kitap okudugum icin gozum yorulana kadar, genelde gunde 1 - 1,5 saat okuyorum.


message 23: by Bahadır (new)

Bahadır Eren | 3 comments Aslen yazılımcıyım ama kamuda çalışıyorum... Gece nöbetlerde, yolda ve evde bol miktarda okumaya çalışıyorum... Sanırım günde ortalama 2-3 saat arası okumaya ayırıyorum... Kitaplar haricinde makale vb. metinleri de okuduğumdan arda dağılıyorum ama iyi oluyor...


message 24: by Nagehan (new)

Nagehan Ramazanoglu | 2 comments Ben de kamu sektorunde çalışıyorum, biyologum. Maalesef kitap okumaya ayırdığım vakit işlerimin yoğunluğuna göre değişiyor ): Bazen ayda 4 kitap bitiriyorum bazense 4 ayda bir kitap bitmiyor. Düzenli kitap okuma alışkanlığını maalesef yaşantıma yerleştiremedim. Bunun için işimi suçlamam da yersiz aslında, çünkü akşam 6'dan sonra tamamen boşum. Bu nedenle beni okumaya daha çok teşvik edecek sitelerde takılmak, kitap listeleri oluşturmak hoşuma gidiyor (:


message 25: by Gözde (new)

Gözde | 3 comments Merhaba, ben havalimaninda calisiyorum. Calisma bolgeme gore basili ya da e-kitap okuyorum yolcu yogunlugu olmadikca. Evde de internetten dizi izlemiyorsam(bu dizi de sadece Leyla ile Mecnun) kitap okuyor oluyorum.
Gece eglenceleri haricinde disariya cikiyorsam yanimda mutlaka bir kitap olur. Organizasyonlarim bundan ibaret :) Cok kitap az zaman var.


back to top