Čtenářský klub Cz/Sk discussion

49 views
Knihy - všeobecná diskuze > 15/5 Audiobooks

Comments Showing 1-14 of 14 (14 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Pojďme v květnu společně prodiskutovat audioknihy (= kniha, kterou někdo namluvil a vy ji posloucháte, namísto abyste ji četli)

Už jste audioknihu někdy poslouchali? V angličtině, nebo v češtině? Kterou knihu? Vyhovovalo vám to?

Těším se na vaše odpovědi!


message 2: by Péťa (new)

Péťa | 34 comments Poslouchala jsem Malého prince, Alchymistu, Něžná je noc a mám v plánu Olivera Twista. Hodně záleží na tom, kdo to namluví, ne každý hlas se k tomu může hodit a ne každý je příjemný. :)


Marion-kateřina (mcatherinm) | 1 comments Když jsem četla Harryho Pottera v angličtině tak jsem si k tomu pouštěla i namluvenou verzi, která je fantastická. Je to namluvené pomalu a srozumitelně i pro ty kdo nemá angličtinu jako mateřský jazyk. Tuto kombinaci doporučuji pro zábavu i učení :)


message 4: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Mezi první audiobooky, které jsem "četla" patří Dresden Files namluvene Jamesem Marstersem. Musím říct, že "Spike" mi na Dresdena seděl - jenom jsem měla problém, že Thomase jsem nejdřív četla v knížce a až pak poslouchala a nějak moc mi Marstersova verze neseděla na toho hezouna, co jsem si představovala.

Můžu určitě doporučit audio Theft of Swords. Rozhodně jediný důvod, proč jsem došla docela daleko s Artemis Fowl je vypravěč Nathaniel Parker - pokud se učíte anglicky a nevadí vám knihy pro děti, tak tohle rozhodně doporučuju. Obvykle nemám ráda vypravěčky, ale v The Demon King jsem byla s vyprávěním spokojená.

Zjistila jsem, že když se hodinu plahočíte přes celou Prahu do školy a pak další odinu večer domů, tak je pohodlnější pouštět si audiobook než číst (zvlášť, pokud vás čeká cvičení od 7.30).

K audiobooku se taky často uchyluju, když mám problémy přečíst tištěnou verzi - tímto způsobem se mi povedlo přečíst celého Pána prstenů, zatímco čtením jsem vždycky skončila u Toma Bombadila.

Před maturitou jsem taky doháněla četbu audiobooky a z těch českých můžu doporučit Saturnina nebo Báječná léta pod psa. Pak z jiného soudky jsou i hodně dobře namluvené povídky Zaklínače - jedná se sice o střídání hlasů, což mi obvykle vadí, ale tady je to většinou dobře udělané.


message 5: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já jsem nikdy žádné audiooknihy v češtině nečetla, ale můj děda má membership na audible už šíleně dlouho, takže dostává na anglické audioknihy velké slevy a mně dovolil, abych mu chodila na jeho účet a stáhla si kteroukoli z jeho knih a to jich má stovky ve všech myslitelných žánrech.

Audiobooks mám ráda, ale zdaleka jich nečtu tolik jako tištěných knih. Nevím proč.

Audiobook si většinou vyberu, když se pouštím do slořitější knihy - non-fiction (Social: Why Our Brains Are Wired to Connect,A Short History of Nearly Everything,..), ale i některé detektivky (The Beekeeper's Apprentice,The Sweetness at the Bottom of the Pie,...); nebo knihy, které bych třeba za jiných okolností nečetla (Middlemarch)
Pokud vás zajímá co všechno jsem poslochala, seznam najdete zde: https://www.goodreads.com/review/list...

Já nejsem moc vybíravá co se týče člověka, který to namluvil, jen mi vadí, když ho změní uprostředb série. Všechny díly Harryho Dresdena jsem poslouchala od Marsterse a i při čtení slyším jeho hlas. Já mu nemám co vytknout.

Obecně se mi při poslouchání audioknih dobře odpočívá a většinou je dokončim rychle.

Každopádně považuji audioknihy za skvělý způsob, jak si vylepšit angličtinu a jak "číst" víc knih, i když na ně nemáte moc času/trpělivosti, jelikož je můžete poslouchat a zároveň dělat jednoduchou manuální práci (uklízení, vaření, běh, cestování (do letadla se hodí dokonale), řídění,...)


message 6: by Iwik (new)

Iwik Pásková | 5 comments Ahoj, momentálně jsem se pustila do Příběhů památných stromů od Marie Hruškové, je to moc pěkná audiokniha a mohu ji vřele doporučit.


message 7: by Petr (new)

Petr (scr00chy) Jedinou audioknihu, kterou jsem "četl" byla autobiografie Craiga Fergusona American on Purpose: The Improbable Adventures of an Unlikely Patriot, jelikož ji v originále namluvil sám Craig.

Bylo to fajn, ale celkově audioknihy nejsou moc pro mě. Radši si knížku normálně přečtu. Ale věřím, že kdybych třeba hodně jezdil autem, tak bych audioknihy využil častějš. Ale zase jelikož se nedokážu soustředit na víc než jednu věc najednou, asi by hrozilo, že by mi sem tam kus knížky utekl a musel bych se pořád vracet. V takovým případě bych asi spíš volil podcasty.


message 8: by Martina (last edited Jun 19, 2015 01:52PM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Teď jsem začala poslouchat The Martian od Andy Weira a je to skvělá kniha s naprosto úžasným audiobookem. Trailer na film s Mattem Damonem nesledujte, nebo ho alespoň vypněte v půlce (prý jsou v té druhé hrozné soilery, ale s tím už počítám u každého traileru).

Na stránkách goodreads pro tu knížku je i ukázka audio - a přesně takhle to pokračuje. Jenom upozorňuju, že je tam trochu "strong language".

The Martian je sci-fi, které má opravdu velice kvalitně vymyšlenou věděckou část. Jenom je fajn, když je člověk připraven na to, že se časem kniha přenese i na Zem a chvílema sleduje vedení programu misí na Mars - ta náhlá změna nepotěší, ale na druhou stranu ta knížka nemůže být čistě z pohledu člověka, který uvíznul na Měsíci.


message 9: by Martin (last edited Oct 27, 2016 06:35AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Já audiobooky poslouchám v autě cestou do práce a z práce. Jezdím ne každý den, ale po dálnici, takže se na to můžu docela dobře soustředit. Mám tedy takové vlny, že pár týdnů poslouchám audiobooks, někdy mé oblíbené podcasty, pak nějaký čas zase hudbu... teď jsem zpátky u audioknih.

I když slova jsou stejná, atd., nepočítám si audioknihu jako "přečtenou" knížku například do goodreads challenge (i když příští rok to chci změnit, akorát si o to navýším cílový limit, aby mi to nic neulehčilo). Nicméně v podstatě je to asi jedno, když se člověk dostatečně soustředí. Ale v tom autě to úplně ideální není, takže tam poslouchám nějaké knížky, které jsem si dlouho chtěl přečíst, možná tak trochu ze slušnosti, ale ve skutečnosti mě zase tak extra nezajímají, jako ty, co čtu papírové (ať se na mě za to moc nezlobí, ale je to tak). Taky jsem tak poslouchal i nějaké knížky, co už jsem četl dříve - například Hobita a Pána prstenů, zaprve jsem si to chtěl zopakovat, ale neztrácet čas papírovou (kterou bych četl podstatně delší dobu), zadruhé to bylo v angličtině, takže na procvičení. Audioknihy, když tak o tom přemýšlím, poslouchám výhradně v angličtině.

Pokud někdo také posloucháte nebo plánujete a neradi si knihy "zdarma vypůjčujete na internetu", doporučuji audible. Mám takový pěkný přístup, že využívám jejich předplatné, které něco stojí a každý měsíc vám dá jednu knížku (dle vašeho výběru) zdarma. Protože to jsou kolikrát v mém případě desítky hodin dlouhé knížky, tak akorát mi to vychází, párkrát jsem něco sháněl akorát navíc, ale to zase doženou ty podcasty a hudba, nepřeháním to s tím ježděním do práce :-D No a ten pěkný přístup spočívá v tom, pokud chcete trochu ušetřit, že se začne Free Membership (musíte dát kartu, ale máte první měsíc zdarma), první knížka. Pak to následně včas zrušíte, ono se vás to zeptá, proč to chcete zrušit, vyberete, že protože to je na vás moc drahý, dostanete nabídku na 3 měsíce za polovinu. Po třech měsících buď zaplatíte jednou za plné, nebo zase zrušíte a vyberete jiný důvod (třeba pozastavit na nějaký čas, že nestíháte), apod., následně se zase můžete příště vrátit k té slevě a tak dokola...


message 10: by hisgamingmajesty (new)

hisgamingmajesty | 19 comments Já se těším až si poslechnu TO od Stephena Kinga.


message 11: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments To zrovna čtu :-)


message 12: by hisgamingmajesty (new)

hisgamingmajesty | 19 comments Martin wrote: "To zrovna čtu :-)"
Myslíš to TO od Kinga? :-D


message 13: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Ano, to TO zrovna čtu ;-) I když v mém případě je to IT. Takže asi knížka o počítačích ;-)


message 14: by hisgamingmajesty (new)

hisgamingmajesty | 19 comments Martin wrote: "Ano, to TO zrovna čtu ;-) I když v mém případě je to IT. Takže asi knížka o počítačích ;-)"

Ty jsi mi ale vtipálek.


back to top