Turkish Reading Challenges discussion

154 views
Genel - General > Hayatınızı değiştiren kitaplar !

Comments Showing 1-11 of 11 (11 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Volkan (new)

Volkan Donbaloglu (donbaloglu) | 9 comments Merhabalar,

Sayfaları çevirdikçe sizi tokatlayıp kendine getiren, kör olan gözlerinizi belli bir konuda açan,ciddi bir bakış açısı katan, normal yaşantınızda görmediğiniz bir çok ayrıntıyı size gösterip sizi dumur duruma düşüren, dona kalıp günlerce düşünmenizi sağlayan, belli konularda artık eskisi gibi düşünememenizi sağlayan, attığınız adımı, soluduğunuz havayı değiştiren kitaplardan bahsediyorum !

Benim için bu kategoriye girecek ilk iki kitap Cesur Yeni Dünya ile 1984 dür. Yıllar önceydi... Sayfaları çevirdikçe o ütopik dünyanın aslında kısmen var olduğunu gözlerimle görüyordum. Nasıl gerçekten elde etmek istediğimiz nesli oluşturduğumuzu, çocuk beyinleri bir oyun hamuru gibi kullanıp nasıl düşünmek istediğimiz gibi şekillendirdiğimizi görüyordum. İnsanların o şekillendirilen beyinleriyle yaşadığı yaşamdan nasıl mutlu olduklarını ve kesinlikle sorgulamadıklarını görebiliyordum. Bu din, devlet büyükleri, kahramanlar, yüce devlet ilkeleri başta olmak üzere bir çok yerde bariz görünmekte. Devlet merkezci, din merkezci, kahraman merkezci yaklaşımların nasıl sağlam temellere oturduğunu ve aksi düşüncelerin nasıl şiddetle geri çevrildiği, aksi düşüncelerin nasıl yasaklandığını halen görebiliyordum...

Cesur Yeni Dünya, bana yaşamakta olduğum dünyada görmediğim bir çok şeyi gösterdi bana. 1984 de geçen bazı cümleler ise beynimde şok etkisi yaratıp bazı ciddi şeyleri sorgulamama neden oldu.

Bunun gibi bir çok kitap vardır hayatımda, bana kılavuz olmuş. Lafı çok uzatıp sizleri sıkmak istemeden, bu konuya giriş yapmak isterim!!!

Devamı sizlerle birlikte gelecektir,

Sevgiyle,

Volkan


message 2: by Selvin (new)

Selvin | 198 comments hmmm sanırım bende bu etkiyi yaratan ilk kitap yerdeniz büyücüsü olmuştu. lisedeyken ilk kez okudum (sonra en az 3 kere daha okudum). büyümenin ne olduğunu ilk kez bu kitapla düşündüm ve gerçek gücün, güce sahip olup da kullanmamayı seçebilmek, egoya üstün gelebilmek olduğunu... ayrıca yıllar geçtiği halde beni hala çok etkileyen cümleler vardı, örneğin "gerçek yolculuk geri dönüştür" gibi...


message 3: by Volkan (new)

Volkan Donbaloglu (donbaloglu) | 9 comments Beni yemeden içmeden kesen bir kitaptı Serenad ! Kendimi Maya ile beraber hissediyordum, çok gerçekçi bir histi bu. Her adımı beraber atıyorduk sanki.

Satırlarda ki yılların acısını iki gün gibi kısa bir süre topluca hissetmek mahvetti beni. Hiçbir kitapta olmamış bir etkiydi, hatırladıkça içim kapanır, gözlerim ağlamaklı olurdu.

Biz neden böyle olmuş, neden öze bakmadan her şeye bir adlandırma koyup sınıflara böldük canice her şeyi...

Profesör beni de uçurmuştu külleriyle birlikte kitabın son sayfaları... Akıllanmadık, akıllanmayacağız da sanırım. Evet Livaneli, bütün devletler kötüdür ! Bu devletleri ayakta tutan bizler gibi...

Bu kitap benim için çok değerlidir ve çok şeyi değiştirmiştir hayatımda. Okumayana şiddetle tavsiye ederim.


message 4: by Em (new)

Em Chainey (Bookowski) (echainey) | 146 comments Suç ve Ceza'dır. Ben Raskolnikov olmuştum adeta! Tamı tamına 12 sene evvel okudum, hâlâ hatırlarım. Kitaptaki o sistem, tefeci figürü ile anlatılmak istenen sömürü, insanın paranın ezici gücü karşısındaki lanet olası çaresizligi... Dostoyevski işte!


message 5: by Em (new)

Em Chainey (Bookowski) (echainey) | 146 comments 1984 de aynı şekilde çok etkiler ve Kafka'nin Dönüşümü de. Yukarıda yazmışsınız ben uzatmayayim ama Dönüşüm için iki kelam edeyim, o nasıl bir kitaptır öyle. Adeta kendinizi bir toplum böceği gibi hissedersiniz, Samsa olur karanlık odanizda gittikçe otekilesirsiniz.


message 6: by Memed (last edited Feb 02, 2015 01:41AM) (new)

Memed Koz (koridor) | 69 comments Sizin tarif ettiğiniz anlamda "hayatınızı değiştiren" hayli kitap olmuş gibi gözüküyor sevgili Volkan :)
Bu tanım içine 3 kitap sokabilmiş durumdasınız..

Fakat başlığı kesinlikle faydalı buluyorum çünkü "sevdiğiniz ve önereceğiniz kitaplar" türü bir başlıktan çok daha ilgi çekici olduğu aşikar. 1984 nicedir okumayı arzu ettiğim kitapken, daha bir öncelikli hale getirmek gerekiyor besbelli.

Fakat verilen örneklerden anladığım kadarıyla, bu tanım içine girebilecek kitapların edebiyatın roman kategorisinden kitaplar olması çok daha yüksek ihtimal gibi..

Benim gibi, anı, biyografi, edebi inceleme veya mektup kitapları okuyan biri için sorduğunuz soruya karşılık bir yanıt bulamayışım çok şaşırtıcı olmasa gerek...

Cengiz Aytmatov'un Öğretmen Duyşen adlı romanının hiç ummadığım kadar güzel ve duygusal açıdan etkileyici olduğunu anımsayınca acaba cevaben bu kitabı yazabilir miyim diye düşündüm ama, sanırım yine hayır :)

Sevgiyle,


message 7: by Volkan (new)

Volkan Donbaloglu (donbaloglu) | 9 comments Merhabalar,

Bu tarif içine şu an için 3 kitap diyelim .) Dahası var.

Biyografi ben de çok severim. Özellikle örnek aldığım kişilerin hayatlarını okumak bana iş hayatında karar alırken farklı adım adıp, farklı düşünmeyi öğretti.Bu nedenle, hayatıma yön verdi diyebilirim .)

Warren Buffett, Vehbi Koç, Steve Jobs, Ford gibi... Yılların deneyimini satırlar arasında gerçekten bedavaya sundukları için minnettarım onlara.

Ben tüm hayatım boyunca sözün gerçekten çok güçlü bir silah olduğunu düşündüm. Söz hizaya getiriyor, şekillendiriyor insanı. Bazıları da bunu çok iyi başarıyor. Her kitap az veya çok, hangi tür olursa olsun sizi bir noktada şekillendiriyor,bir noktaya farklı bakmanızı sağlıyor. Sözün gücü bu. Bazıları ise bahsettiğim gibi bambaşka bir yola sevkediyor sizi.

Sevgiyle,


message 8: by Ebru (new)

Ebru (galanima) | 28 comments Gülmeyin ama çocuk kalbi hayatımı değiştirdi kitap okumayı sevmem bu kitap sayesindeydi sonra devamı geldi işte


message 9: by Utopian (new)

Utopian | 16 comments Suç ve Ceza ile Mülksüzler'dir benim için.


message 10: by Ömer (last edited Feb 09, 2015 12:02AM) (new)

Ömer (omercinar) Dostoyevski kitapları. Bu kitaplar sayesindedir yaptığım yanlışların sonucunda gelen bazı acı duyguları daha kolay kabul edebilen, doğal karşılayabilen bir insan oldum. İyinin ve güzelin ne olduğu hakkında fikirlerim değişti. Hele ahlak, vicdan gibi kavramlar benim için bambaşka şeylere dönüştü. Hayata daha çok dahil olmaya, onu anlamaya çalışırken ondan daha çok uzaklaştığım anlar yaşadım. Bazı zamanlar karakterler günümüz insanından daha sahici geldi. Ciddi ciddi okumaya da bu kitaplarla başladım. Bir ara St.Petersburg'a gidip Suç ve Ceza'da geçen yerleri gördüm. Halen mezarına gidip dua ettiğim tek yazardır Dostoyevski.

Tutunamayanlar. Başta içine girilmesi zor bir kitap gibi olsa da Selim'in peşine düştükçe, onun yabancılaşmış ruhuna tanık oldukça işler değişiyor. Üzerinden çevrilen geyiklere rağmen özüne inmeyi başaranlar ve benim için kitap yerli bir varoluşçu başyapıt bu kitap. Kullanılan farklı tekniklerin meselesinin önüne geçmediği o nadir eserlerden. Hayata bir türlü karışamadığım anlarda hala Selim Işık'ın sesini duyar gibi oluyorsam demek ki hayatımda bir değişiklik yaratmış. Üstelik daha önce okuduğum hiçbir kitapta Dostoyevski bu kadar anılmamıştı dersem şaşırtıcı olmaz herhalde.


message 11: by Occlumens (new)

Occlumens | 1 comments Beynine Biz Kez Hava Değmeye Görsün. Tam da yazarın dediği gibi: Bir daha asla eskisi gibi olmazsın.

Kitabı okuduğumda henüz bir lise öğrencisiydim ve tıp fakültesini neredeyse hiç düşünmüyordum. Şu an 4. sınıf tıp öğrencisiyim ve hala her sabahın köründe okula giderken küfür ediyorum :D
Şaka bir yana çok güzel bir üslupla yazılmış hem çok eğlenceli hem de düşündürücü bir kitap. Okumayanlara tavsiye edilir. Çok etkilenmeyin ama :)


back to top