Turkish Reading Challenges discussion

30 views
Ekip Okumaları Tartışmaları > Irvin Yalom - "Divan" ile ilgili Tartisma

Comments Showing 1-6 of 6 (6 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Pinariki (last edited Jan 29, 2015 07:42AM) (new)

Pinariki (pinarchan) | 210 comments Irvin Yalom'un kitabi Divan ile ilgili tartismaya buradan devam edebiliriz.


message 2: by Selvin (new)

Selvin | 198 comments ellerine sağlık çok teşekkürler. tartışmalar için ayrı başlık açıyoruz ya, burda da spoiler'ları gizlemeli miyiz? buraya kitabı okuyanlar geliyor aslında değil mi?


message 3: by Pinariki (new)

Pinariki (pinarchan) | 210 comments bence spoiler ibaresini koymaliyiz evet. belki merakimiza dayanamaz basliga bi ugrarsak, gormek istemeyecegimiz seylerle karsilasmamak adina, iyi bi uygulama olacaktir.


message 4: by booksofAhu (new)

booksofAhu | 266 comments hmm.. koymasak? (üşengeç insan modeli :} )


message 5: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Bence de gizlensin okuyana secim sansi sunmus oluruz.


message 6: by Ecehan (new)

Ecehan Genelde ,ileriki sayfalarda olacakları tahmin ettiğim kitapları sevemiyorum ama hemen hemen herşeyi tahmin etiğim Divan'ı gerçekten sevdim çünkü 'Irvin Yalom acaba hangi doktorda kendinden referans almış' diye hiç merakımı kaybetmedim kitap boyunca . Hepsine biraz serpiştirmiş tahminimce.Rüya kavramına müthiş takıntılı bir insan olarak Yalom da benden diye tahmin ediyorum -:) Aslında , kendisi bir psikoterapist olunca rasyonel yanı da olan bir kitap yazabilmiş yani yakaladığı güzel noktalar var , okudum ve aydınlandım dediğim yerler oldu. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim ; kurgu haylice baskın olduğundan kitabın felsefesi bir tık geride kaldı gibi geldi bana. Bence , Irvin Yalom ''çok okunan yazar" olmanın gereğini yerine getirmiş kendince tabiki bu kitap asla bir çerez değil bilakis Divan için "edebi değil" demek iftira olur..
Kitaptaki tüm erkekler, hayatlarındaki kadınlardan hakettikleri değeri bulamamış,çoğu içten pazarlıklı yani Irvin 'in kadınlar konusunda ciddi kuyruk acıları var herhalde ki bence ya yaşadığı yada yaşayamadığı ( hasta - doktor sınırları mevzusu ) bir gönül ilişkisi bu kitapta bariz bir şekilde yer bulmuş kendine.Açıkçası , bu dürüst anlatım hoşuma gitti yani kitabı okuyup da kendini açık ettiğini tahmin etmek için zeka küpü de olmaya gerek yok.Divan,güçlü bir kurguya ve derinliğe sahip olmasıyla Irvin Yalom la tanışmak için güzel bir başlangıçtı. Yalom 'a , "Nietzsche Ağladığında " ile devam etmeyi düşünüyorum.


back to top