Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Kara Kitap
This topic is about Kara Kitap
60 views
Grup Okumaları > Kara Kitap - Ekim 2020 Türk Klasiği Okuması

Comments Showing 1-10 of 10 (10 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (new) - added it

Özgür | 2948 comments Mod
Ekim ayı Türk klasiği okuması Orhan Pamuk'un Kara Kitap isimli eserine ilişkin yorumlarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz.
Keyifli okumalar!


Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 54 comments Yıllar önce okumaya başlayıp yarım bıraktığım bir kitap. İkinci bölümden o kadar etkilenmiştim ki, tüm kitabı okumak için daha uygun bir zamanı beklemeye başladım. Bakalım grupla beraber bitirebilecek miyim.


Ömer (omercinar) | 616 comments Türk Edebiyatı için en sevdiğim romanlar arasında ilk beşte her zaman. Diğer kitapları da farklı ustalıklar barındırıyor Orhan Pamuk'un ama bence en samimi en insanın içine işleyen kitabı bu bence.


Tugba Oz (mtugbaoz) | 96 comments Kitabı yarıladım. Öncelikle ilk defa Pamuk okuyorum diyebilirim. Dürüst olmak gerekirse yaptığı betimlemeleri çok fazla buldum ve betimlemeler cümleleri uzattığı için kitabın okunmasını zorlaştırıp akıcılığını bozmuş gibi hissettim. Özellikle ilk başlarda kitapla bağ kurmamı baya zorlaştırdı. Alıştıktan sonra ise daha akıcı ve daha olağan geldi o yüzden şu an rahatsız hissetmiyorum. Konun ilgi çekici olması ve aile dramalarını sevmem nedeniyle de anlatıma alıştıktan sonra okurken zorlanmadım.

Yine de sakin kafayla okunması gerektiğini düşünüyorum. Üzerine düşünülmesi, emek verilmesi gereken bir kitap bence. Ara ara bir şeyleri kaçırmışım gibi hissediyorum ama neyi kaçırmış olabileceğime dair bir fikrim bile yok. Sonunu merakla bekliyorum, umarım hayal kırıklığına uğramam. Herkese iyi okumalar dilerim :)


Tugba Oz (mtugbaoz) | 96 comments Tekrardan merhabalar, kitabı bitirdim; güzel bir konusu olan fakat anlatımı başarısız bir kitaptı benim için. Neden başarısız olduğunu açıklayayım; öncelikle karakterlerin havada kaldığını ve tam oturmadığını hissettim. Ana karakterle bile bağ kurmamı engelleyen bir görünmez duvar vardı sanki. Yan karakterlerde ise bir tek Cemal’i kitabın sonlarına doğru keşfedebildim, Rüya baştan sona tam bir muamma.

Bir diğeri çok fazla olay vardı ve her olayın arkasında bir sır varmış gibiydi. Bu da kitabı okurken sürekli paranoya olmama “acaba bir şey mi kaçırıyorum, yazar bir mesaj mı vermek istedi burada” diye sorgulamama neden oldu ve diken üstünde tuttu beni. Hatta, en son “belki de yazarın üslubu böyledir, soyut bir anlatımı vardır.” diye düşünüyordum.

Tabi ben okurken bu kadar zorlandıysam yazar yazarken kim bilir ne kadar emek harcamıştır. Fakat emek harcanan her kitaba iyi bir kitap diyebilir miyiz? Bu da ayrı bir tartışma konusu. Herkese iyi okumalar dilerim :))


message 6: by Mustafa (last edited Oct 29, 2020 01:29PM) (new) - rated it 5 stars

Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 54 comments Okuduğum Orhan Pamuk kitapları içerisinde en zorlandığım kitap oldu, "Boğazın Suları Çekildiği Zaman" isimli bölüm hala insanın tüylerini diken diken ediyor. Başladıktan kısa bir zaman sonra Beyaz Kale'nin daha geniş ve usta işi bir versiyonunu okurken buldum kendimi, Beyaz Kale'yi daha samimi buluyorum ama. Her iki kitapta da dönüşüm, başkalaşım, başka birinin yerine geçerek kendini bulma gibi benzer temalar kullanılmış. Benim Adım Kırmızı, Beyaz Kale ve Kara Kitap yazarın zirve eserleri benim gözümde. Kitaptaki bazı öyküler insanı gerçekten etkisi altına alıp içinde bulunduğu gerçekliği sorgulatıyor. Tekrar tekrar okunup, her okuyuşta insanı farklı bir ruh haline sokacak kalitede bir kitap.


Ömer (omercinar) | 616 comments Benim için de Orhan Pamuk’un zirvesi. Anlatımı çok ustaca. Boğazın Sularının Çekildiği Zaman bölümü herhalde Türke Edebiyatındaki en iyi metinlerden biri. Tabi önceden benzer şekilde çok katmanlı uzun cümlelerden oluşan üst kurmaca da içeren metinlerle haşır neşir olmadıysanız zorlanmanız normal.


message 8: by Özgür (new) - added it

Özgür | 2948 comments Mod
Kara Kitap okumasının sonuna geldik.
Okumaya ve tartışmaya katılanlara çok teşekkürler.


Wehappyfew | 253 comments http://www.dipnotkitap.net/DENEME/Kar...

Tahsin Yücel, Kara Kitap’ta geçen cümleler özelinde Pamuk’un dil bilgisinin yetersizliğini eleştirmiş yukarıdaki yazıda.


Wehappyfew | 253 comments İlk başlarda zor ve yorucu olduğunu düşünmüştüm. Bunda benim kendi zamanlamamın kötü olmasının da etkisi var. Orhan Pamuk’un Beyaz Kale’den sonra okuduğum ikinci kitabı. Beyaz Kale tek kelimeyle muazzamdı.

Ben bu kitabı büyük bir hevesle tekrar okurum, bir çok minik detaylar da var galiba mesela kitabın geçtiği bir çok yer gerçekten varmış, “Öpüş”isimli yazıda her paragrafın başındaki harfler Teşvikiye’de bir apartmanı işaret ediyormuş ve ismi de Pamuk Apartmanıymış, İstanbul’da yaşayanlar eminim çok daha zevk almıştır okurken. Kitap o kadar dolu dolu ki şu an yazarken bile sıcağı sıcağına kafam çok karışık :)

Boğazın Sularının Çekildiği Zaman, Kahramanı Benmişim ve Şehzadenin Hikayesi bölümlerine hayran kaldım.


back to top

unread topics | mark unread


Books mentioned in this topic

Kara Kitap (other topics)

Authors mentioned in this topic

Orhan Pamuk (other topics)