FREEATHLETE TÜRKİYE discussion

13 views
Hangi kitabı okuyorsun ya da okumayı düşünüyorsun?

Comments Showing 1-14 of 14 (14 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Arkadaşlar merhaba, hepiniz ve ben kitap kulübümüze hoş geldik. Gördüğünüz üzere sayımız hızla artıyor, bu harika bir şey, devamını diliyoruz. Kulüpten herkese bahsedin, davet edin, link paylaşın. Herkes hem Freeletics yapsın hem okusun, çok güzel olur.

Kim, hangi kitabı okuyor? Lütfen hiçbir baskı altında kalmadan yazın, yarım bıraktığınız ve okumayı terk ettiğiniz bir kitabı da yazabilirsiniz. Gerçek şu çok azımız düzenli okuma alışkanlığına sahip, burada buna bir düzen sağlamak amacıyla motivasyon oluşturmak ilk amacıyla toplandık.

Ben bu post ile bu konuda ilk cevabı veriyorum. Okumayı terk ettiğim ve tekrar dönüş yaparak okuyacağım kitabın adını, yazarını ve yayın evini yazıyorum. İstersem kitap hakkında bir ya da iki cümle fikrimi de yazarım.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami, Doğan Kitap, 2016, 10. Baskı

İtiraf sanırım geçen yıl yaklaşık bu zamanlarda kulüpten Reyhan kitabı bana ödünç verdi ve onu 35. sayfaya kadar okuyup terk ettim. Murakami son derece basit bir dille koşmak, yazarlık, kendi yaşam hikayesi ve güncelini harmanlayarak basit ve akıcı bir dille yazmış. Onu okuyup bitirmek için bu kez sizin desteğinizle daha kararlı olacağım.

Peki sen ne okuyorsun, terk ettin ya da okumayı düşünüyorsun?


message 2: by Burak (new)

Burak Kargın | 1 comments 1493 - Charles C. Mann.. Serinin ikinci kitabı.. birincisi 1491.. Kolomb öncesi ve sonrası diye ayrılan seri, güney amerika topluluklarını anlatıyor.. okuması keyifli ve sürükleyici.. kitap her ne kadar kalınlığı korkutsa da okurken keyif alıyorsun.. tavsiye ederim ..


message 3: by Erhan (new)

Erhan (erhandogan) | 1 comments Mod
Charles Dickens - A Tale of Two Cities ( İki Şehrin Hikayesi )

Ben çok sevdim, yarılarındayım şu an, biraz ağırdan alıp keyfini çıkara çıkara okumaya devam ediyorum. Kesinlikle tavsiye ederim:)


message 4: by Emrex (new)

Emrex Şu an elimde iki kitap var.
Bir tanesi Öykünün Kedi Gözü. Öykücülüğümüzün özlü bir tarihi ve eleştirisi. Birçok kitap keşfetmeme sebep oldu şimdiden. Aynı zamanda hep okumayı ertelediğim, evde kitaplığımda bekleyen bazı öykü kitaplarına el atmama de vesile olacak.

Diğeri ilk okumasını lise yıllarında yaptığım Suç ve Ceza. Lisedeyken okunması zorunlu bir kitaptı. Arkadaşımdan ödünç aldığım iki ciltlik baskıdan okumuştum. Büyülenmiştim, elimden bırakamamıştım. Şimdi yıllar sonra yeniden elime aldım, Mazlum Beyhan çevirisi bu kez. Hala edebiyatın kolay kolay erişilemeyecek zirvelerinden biri olduğunu düşünüyorum.


message 5: by Emrex (new)

Emrex Hemen bu yorum yaptığın kutucuğun sağ üst köşesinde add book/author var. Oradan ekliyorsun. Çok pratik değil ama iş görüyor.


message 6: by Selda (new)

Selda (seldar) | 1 comments Bazı klasikleri yeniden okumak istiyorum ben de. Sefiller, Suc ve Ceza, Faust vs. Okumak isteyenler veya okumamış olanlar icin Yusuf Atılgan in tum kitaplarini oneririm. Üslubu, anlatimi, sectigi konuları cok hosuma gidiyor. Bir de bulabilirseniz 'Insanin Anlam Arayışı' Viktor Frankl a ait.


message 7: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Selda wrote: "Bazı klasikleri yeniden okumak istiyorum ben de. Sefiller, Suc ve Ceza, Faust vs. Okumak isteyenler veya okumamış olanlar icin Yusuf Atılgan in tum kitaplarini oneririm. Üslubu, anlatimi, sectigi k..."

Selam Selda, bu denli genel bir cevap verdiğinde hangi kitabı okumaya karar verdiğini anlayamıyoruz. Lütfen seçim yaptığın kitabın adını yazar mısın :))


message 8: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Emrex wrote: "Hemen bu yorum yaptığın kutucuğun sağ üst köşesinde add book/author var. Oradan ekliyorsun. Çok pratik değil ama iş görüyor."

Teşekkürler Emre , yazdıkların kısa zamanda öğrenmemi destekliyor.


message 9: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Emrex wrote: "Şu an elimde iki kitap var.
Bir tanesi Öykünün Kedi Gözü. Öykücülüğümüzün özlü bir tarihi ve eleştirisi. Birçok kitap keşfetmeme sebep oldu şimdiden. Aynı zamanda hep okumayı ertele..."


Emrex wrote: "Şu an elimde iki kitap var.
Bir tanesi Öykünün Kedi Gözü. Öykücülüğümüzün özlü bir tarihi ve eleştirisi. Birçok kitap keşfetmeme sebep oldu şimdiden. Aynı zamanda hep okumayı ertele..."


Dostoyevski'yi başka eserlerinden biraz tanıyorum, mesela Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza'yı okumadım, hep kendime kızarım bunun için, dilerim kulüpte okuyacak cesareti bulurum. Bir de Emre beni başka bir kulübe daha davet ettiğin için teşekkür ederim ama enerjimin tamamını bu kulüpte kullanmayı düşünüyorum.


message 10: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Erhan wrote: "Charles Dickens - A Tale of Two Cities ( İki Şehrin Hikayesi )

Ben çok sevdim, yarılarındayım şu an, biraz ağırdan alıp keyfini çıkara çıkara okumaya devam ediyorum. Kesinlikle tavsiye ederim:)"


Bu kitabı okudum, seni çok iyi anlıyorum inanılmaz bir eser, tiabi bugünün koşullarında kabul edilemeyecek bir değer anlayışına sahip ama edebi dil olarak ve tarihsel olaylar hakkında belge niteliği taşıdığı için çok önemli bir eser. Henüz gerçekleşmemiş burjuva devrimi şafağında iki kenti ve elbette her sınıftan insanı resmetmesini asla unutamam. Belki de çok az kitapta üç sınıfı bir arada karşılaştırmalı olarak görmek mümkündür. Dikkat ettiysen spoiler vermiyorum ama zaten o kısmı okuduğun için yazıyorum, mezarlık metaforu ile vurgulanan alt sosyal sınıfların görünen itaatkarlıkları ve karanlıkta gizlenen vahşilikleri ne kadar muhteşem şekilde resmedilir. Ya Paris'in meşhur buluşma noktası bara ne demeli burjuva ahlakının belki de bu denli çıplak ortaya serilişini çok az görebiliriz, ve elbette sürprizler ardı ardına gizlidir. Bastille hapishanesi baskını ve Dickens'ın yok olmakta olan bir sınıf aristokrasiye methiyeler düzmesi. Muhteşem bir eser okuman tamamlanınca tekrar konuşalım lütfen, şimdiden heyecanlandım.


message 11: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Burak wrote: "1493 - Charles C. Mann.. Serinin ikinci kitabı.. birincisi 1491.. Kolomb öncesi ve sonrası diye ayrılan seri, güney amerika topluluklarını anlatıyor.. okuması keyifli ve sürükleyici.. kitap her ne ..."

Burak bahsettiğin kitapları ne okudum ne duydum, daha fazla bahsetmeni çok isterim.


message 12: by Barış (new)

Barış Kaplan | 5 comments Mod
merhaba; şuan "Akhilleus' un şarkısını" okuyorum (daha önce aynı yazarın Beni Kirke adlı kitabını okumuştum- Madeline Miller). Elimde okumayı düşündüğüm kitaplar şunlar: Hanif Kureishi - Hiç, Yaşamın Çarklarını Çevirenler- Ömer Kuleli, Mutlu Olma Sanatı-Bertrand Russell, Başıbozuk Günceler- Ece Ayhan, Günlük 1953-1958- Witold Gombrowıcz...
Bunlara ait yorumlarımı okuduktan sonra paylaşmayı düşünüyorum...
Sevgiler...


message 13: by Barış (new)

Barış Kaplan | 5 comments Mod
Erkan wrote: "Arkadaşlar merhaba, hepiniz ve ben kitap kulübümüze hoş geldik. Gördüğünüz üzere sayımız hızla artıyor, bu harika bir şey, devamını diliyoruz. Kulüpten herkese bahsedin, davet edin, link paylaşın. ..."

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami, Doğan Kitap, 2016, 10. Baskı çok güzel kitap... ayrıca ben Mesleğim Yazarlık kitabını okudum Murakaminin, tavsiye ederim hocam...sevgiler...


message 14: by Erkan (new)

Erkan Issi (erkanissi) | 7 comments Mod
Barış wrote: "Erkan wrote: "Arkadaşlar merhaba, hepiniz ve ben kitap kulübümüze hoş geldik. Gördüğünüz üzere sayımız hızla artıyor, bu harika bir şey, devamını diliyoruz. Kulüpten herkese bahsedin, davet edin, l..."

Ben de bir zamanlar senin gibi bir kitap kurduydum, yıllar içinde bu değerli özelliğimi kaybettim. Şimdi bu körelmiş beceriyi yeniden kazanmaya çalışıyorum. Okumaya olan tutkulu bağın beni çok etkiliyor, kendim için aynını dilerim. Murakami kendini kanıtlamış önemli bir yazar ben geç tanıdım. Tarzı konusunda ona ısındım, ne yaptığının oldukça farkında bir yazar. Kendi için olduğu kadar okuyucu için yazıyor. Okuyucusunu tanıyıp, onun özelliklerini ayırt edip, derinlere sezdirmeden indiriyor. Hem çok entellektüel hem çok bayağı olanı bir arada sunabiliyor. Bu yaşadığımız dünyaya çok benziyor. Ben onun yazma stili hakkında bunları düşündüm, henüz yeni tanımışken. Bilmukabele sevgiler...


back to top