Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

60 views
Soru / Cevap > Film ve dizilerde görüp aldığınız kitaplar

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Özgür (new)

Özgür | 2614 comments Mod
İntellecta'nın verdiği yetkiye dayanarak ve Wehappyfew'in Çılgın Kalabalıktan Uzak için yaptığı yorumdan ilham alarak bu haftanın sorusunu açıklıyorum 🥁🥁🥁

"Film veya dizilerde görüp satın aldığınız kitap oldu mu?"


message 2: by Renin (new)

Renin | 360 comments Çok güzel bir soru, kimbilir ne ilginç şeyler öğreneceğiz!

Filmde görüp kitap almadım ama filmde görüp coşkuyla tekrar okuduğum bir kitap oldu. Three Billboards outside Ebbing, Missouri filminde, filmin ana karakteri (Frances McDormand) yerel bir reklam ajansının dükkanına girdiğinde, ajans sahibi Flannery O’Connor’dan İyi İnsan Bulmak Zor’u okumaktadır.

Hem filmi, hem de kitabı şiddetle tavsiye ederim bu arada. :)


message 3: by Özgür (new)

Özgür | 2614 comments Mod
Renin'in açtığı yoldan, Amerikan öykücüleriyle devam edeyim. Salinger'in adını ilk kez başrollerinde Mel Gibson ve Julia Roberts'ın oynadığı Komplo Teorisi'nde (Conspiracy Theory) duymuştum. Filmde Mel Gibson'ın oynadığı ve komplo teorilerine kafayı takmış olan karakter Hem Lennon hem de Kennedy'e suikast düzenleyen kişilerin Çavdar Tarlasında Çocuklar'dan etkilendiğini iddia ediyor ve kitabın kopyalarını satın alıyordu. Böylece en sevdiğim yazarlardan biriyle tanışmış oldum.


message 4: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 605 comments İlk aklıma gelen muhteşem Blade Runner 2049 filmine damgasını vuran muhteşem Solgun Ateş kitabı. Kitaptan bir alıntı da vardı.


message 5: by Bilgen (new)

Bilgen (kibrit) | 253 comments filme bayılarak dövüş klubünü almıştım ben de. yeraltı edebiyatına merak salıp ayrıntı yayınevine dadanmıştım sonrasında da...


message 6: by İntellecta (last edited May 15, 2020 10:58PM) (new)

İntellecta | 1088 comments Mod
kiralık Aşk " diye bir Türk dizisi varmış. 2016 yılında oynamış.

Oradada "Albertin kayıp" kitabı satış rekoru kırmış.

https://www.ntv.com.tr/sanat/kiralik-...

dizide görüpte, kayıp Zaman izinde serisinin 6 ıncı kitabı olduğu belkide çoğu bilmiyordu, ve konu bütünlüğünden bi haber okudular yada sadece edindiler?!


message 7: by Özgür (new)

Özgür | 2614 comments Mod
Kitap isimlerinin en çok geçtiği Türk dizilerinden biri Ezel'di sanırım. Monte Kristo Kontu'nun bir uyarlaması* olan dizide kitaptan bazı isimler şirket ismi vs. olarak geçiyordu. Ayrıca Ramiz Dayı bol bol kitap okuyor ve bunlardan alıntılar da hem dizide hem de sosyal medyada paylaşılıyordu.
Ben diziyi ilk yayımlandığında değil de sonradan izledim. Dolayısıyla bu dalgadan sonradan haberdar oldum. Ama Ezel ve kitaplar o kadar popüler olmuş ki Google'da "Ezelde" diye yazarsanız cümleyi "geçen kitaplar" diye tamamlıyor :) Meraklılar bir arama yaparak hazırlanan listelere erişebilir.
Bana gelince Wilde'ın Reading Zindanı Baladı'nı ilk bu dizide duymuştum mesela. Monte Kristo Kontu'nu biliyor ve seviyordum ama diziden sonra tekrar okuduğumu hatırlıyorum. Ayrıca Dickens'ın İki Şehrin Hikâyesi'ni de dizide gördükten ** sonra okudum sanırım.
Dizide ismi geçen kitapların hemen hepsi klasiklerdi. Dolayısıyla Ezel'in klasiklerin okunmasına katkıda bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

*Bu kitabın izlediğim (kitaptan uyarlandığını bilmeden tabi ki) en eski uyarlamalarından biri de 80'lerde TRT'de yayımlanan Samuray'ın İntikamı dizisiydi.
** Kitabın geçtiği sahne a href="https://youtu.be/0Ir2gIfGbWA?t=130&qu.... Tunçel Kurtiz'in sesinden kitabın açılış cümlelerini dinleyebilirsiniz. Ayrıca "insan değiştikçe kitap değişir" repliği de kitapların özellikle klasiklerin tekrar okundukça farklı izler bırakmasını güzel özetlemiş.


message 8: by Emrex (new)

Emrex | 69 comments Behzat Ç. dizisinde çok kitap gösterirlerdi. Genelde Şule karakteri okurdu ve başlarda Afili Filintalar namzed gruptan yazarların kitapları gösterilirdi. Sonra çeşitlilik arttı. Hatta ekşi sözlükte biri listelemiş, kaçıncı bölümde göründüğünü bile not etmiş: https://eksisozluk.com/entry/90249507

Şu ana değin filmde/dizide görüp de satın aldığım bir kitap yok. Belki daha sonra olur.


message 9: by Nilden (last edited Jan 09, 2021 09:07AM) (new)

Nilden (nildentekin) | 14 comments Dark dizisinde hemen hemen her bölümde karşıma çıkan ve kendisi de aslında zamanda yolculuk eden H.G. Tannhaus 'un Zamanda Yolculuk: Her Şeyin Başlangıcı kitabı. Pandemide evdeki bütün kitapları bitirip yenilerini almaya başladığım sırada aldığım bir kitap, henüz fırsat bulamadım ama birkaç gün içerisinde başlamayı planlıyorum :)


back to top