Polska / Poland discussion

30 views
Mixture > Książki z motywem Szczecina

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by EpidermaS (last edited Jan 27, 2020 11:34AM) (new)

EpidermaS | 170 comments Miśki Moje Kochane,

jestem w trakcie lektury "Glinianego mostu" Zusaka Gliniany most by Markus Zusak i ciepło mi się zrobiło na serduchu, kiedy się okazało, że jedna z bohaterek pochodzi ze Szczecina. Rodowitą szczecinianką nie jestem, ale związałam się z tym miastem i uwielbiam je całą sobą, stąd też moje pytanie: znacie jakieś książki,w których pojawia się Szczecin (w jakiejkolwiek formie)?

Mnie do głowy przychodzi jeszcze:

- twórczość Ingi Iwasiów, np. Blogotony by Inga Iwasiów ,

- "Pl-boy do kwadratu" Marcina Szczygielskiego Pl-boy do kwadratu by Marcin Szczygielski

i pozycje, których nie czytałam, ale wiem, że istnieją, czyli "Tryptyk szczeciński" Wojciecha Burgera:
Szamani życia by Wojciech Burger
Ostatni z bogów by Wojciech Burger
Ślady na śniegu (Tryptyk szczeciński, #3) by Wojciech Burger

Przychodzą Wam do głowy jakieś inne pozycje? Zwłaszcza zagranicznych autorów, to przeważnie największe zaskoczenie. :)


message 2: by Katarzyna Wozniak (last edited Jan 27, 2020 12:09PM) (new)

Katarzyna Wozniak | 230 comments ja jestem ze Szczecina, dosłownie z Polic ale tak nienawidzę tego miasta że szok xD Police jeszcze spoko ale Szczecin, jak moja stopa tam powstaje to mnie od razu depresja łapie xD za to kocham Wrocław :)

akurat ostatnio zaznaczyłam coś do przeczytania i tam akcja właśnie rozgrywa się w Szczecinie, słyszałam że bardzo dobra książka. Będziesz moja (Ada Czarnecka i Krystian Wilk, #1) by Diana Brzezińska


message 3: by Stalowooka (new)

Stalowooka | 21 comments Może o Rzeźniku z Niebuszewa? https://www.goodreads.com/book/show/4... Sama się przymierzam :-)


message 4: by denudatio_pulpae (last edited Jan 27, 2020 12:49PM) (new)

denudatio_pulpae | 111 comments Katarzyna Wozniak wrote: "ja jestem ze Szczecina, dosłownie z Polic ale tak nienawidzę tego miasta że szok xD " Ja uczęszczałam do LO w Szczecinie i w Szczecinie studiowałam, nigdy nie byłam zachwycona tym miastem :D Na w-fie musiałam biegać po Wałach Chrobrego, może to jest przyczyna :D
Przepraszam za offtop, książek ze Szczecinem chyba nie znam, ale o Rzeźniku z Niebuszewa chętnie poczytam ;P


message 5: by EpidermaS (new)

EpidermaS | 170 comments denudatio_pulpae wrote: "Na w-fie musiałam biegać po Wałach Chrobrego, może to jest przyczyna :D"

Coś w tym jest - chodziłam do LO w swojej miejscowości rodzinnej i biegałyśmy na 2km po lasku nieopodal szkoły. Ja pierdziu, jak ja nienawidzę tego kawałka lasku. :D

Dzięki za propozycje, czekam na kolejne. :)


message 6: by elektrospiro (new)

elektrospiro (zanzara) | 200 comments EpidermaS wrote: "Przychodzą Wam do głowy jakieś inne pozycje? Zwłaszcza zagranicznych autorów," To może:
Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II jej własną ręką spisane by Catherine the Great Coś tam wspomina o rodzinnym mieście...
por. https://szczecin.naszemiasto.pl/w-szc...
;)


message 7: by Tomasz (new)

Tomasz | 27 comments Kryminały osadzone w Szczecinie pisze Marek Stelar (np. Nietykalny (Suder, #3) by Marek Stelar ). Nic nie czytałem, ale słyszałem, że w porządku.
Szczecin pojawia się w późnych utworach Gałczyńskiego, ale nie pamiętam dokładnie w których. Można na pewno poszukać w książkach jego córki, (Kira Gałczyńska, np. Srebrna Natalia by Kira Gałczyńska ).

Polecam za to coś co czytałem - książki Elizabeth von Arnim. To chyba najbardziej znana na świecie autorka związana z okolicą Szczecina. Pochodziła z Australii, wyszła za mąż za Prusaka i osiadła w pięknym majątku w dzisiejszych Rzędzinach. Szczególnie znane są jej opowieści o prowadzonym tam ogrodzie ( Elizabeth i jej ogród by Elizabeth von Arnim ). Zwróćcie uwagę na pojawiających się tam Polaków - robotników sezonowych.


message 8: by EpidermaS (new)

EpidermaS | 170 comments Dziękuję wszystkim. :)

Zostawiam Wam mały smaczek w postaci dwóch stron z fotogaleriami. Te zdjęcia są rewelacyjne.

https://niezwykly.szczecin.pl/fotogal...

https://pl-pl.facebook.com/pg/Lubię-S...


message 9: by Marcin (last edited Jan 29, 2020 12:49AM) (new)

Marcin | 1 comments Jeszcze jedna propozycja książki w której akcja dzieje się w Szczecinie to: Sedinum. Wiadomość z podziemi
Akcja rozpoczyna się w obecnych czasach, ale są również odwołania na historii tego miasta.


back to top