Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

Huckleberry Finn'in Maceraları
This topic is about Huckleberry Finn'in Maceraları
70 views
Grup Okumaları > Huckleberry Finn'in Maceraları - Ocak 2020 - Eski Klasik Okuması!

Comments Showing 1-19 of 19 (19 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

İntellecta | 1044 comments Mod
Grubumuzun Ocak ayında Eski Klasikler kategorisinde okuyacağı Mark Twain'nın Huckleberry Finn'in Maceraları isimli eserine ilişkin değerlendirme ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar!


Jürgen Otto von Uwe | 4 comments Merhaba,
Tom Sawyer'ın Maceraları kitabını okudunuz mu yoksa ondan bağımsız direkt Huckleberry Finn' i mi okuyoruz?


Özgür | 2364 comments Mod
Hande wrote: "Merhaba,
Tom Sawyer'ın Maceraları kitabını okudunuz mu yoksa ondan bağımsız direkt Huckleberry Finn' i mi okuyoruz?"


Tom Sawyer'in Maceralarını okumadım ben. Huckleberry Finn'le arasında çok bağlantı var mı?


Gülşen Ç.Ç. (bonaluram) | 47 comments Merhaba, her ikisini de okumuştum, rahatlıkla birbirinden ayrı okunabiliyor, endişe etmeyin =)


Jürgen Otto von Uwe | 4 comments @Özgür Bazı kitaplarda seri olmasa da öncelik sırası belirtilir ya Mark Twain çok aşina olduğum bir yazar olmadığı için sormak istedim. Gülşen Hanım açıklamış neyseki teşekkürler :)


Renin | 333 comments Kitapla alakalı ama aynı zamanda da alakasız bir sorum var: Ben bu kitabın Yordam Kitap’tan çıkan baskısını okumaya giriştim ama goodreads’te bu baskıyı bulamadım. Scan ettiğimde, isbn numarasını girdiğimde falan hiçbir şey çıkmıyor. Çok da önemli değil aslında ama yine de ne yapmam gerektiğini merak ettim. Bilen var mı?

Bilmiyorum daha önce konuşulan bir konu muydu, eğer öyleyse özür dilerim herkesten. :)


message 7: by Özgür (last edited Jan 01, 2020 02:19PM) (new) - rated it 3 stars

Özgür | 2364 comments Mod
@Renin - Kitabı ekledim. https://www.goodreads.com/book/show/5... dan erişebilirsiniz.

@Hande - Ben de anlamakta sorun yaşar mıyım diye endişe etmiştim.

@Gülşen - Açıklamanız için çok teşekkür ederim.


Renin | 333 comments Aaa ne güzel, teşekkür ederim Özgür! :)


Özgür | 2364 comments Mod
Bu aralar fırsat buldukça Star Trek dizisini izliyorum. Orijinal seri bitti, The Next Generation'ın da altıncı sezonuna geldim. Bu mesajı okuyanların bunun okumayla ne ilgisi var diye sorduklarını duyar gibiyim :) Dizinin beşinci sezonunun son ve altıncı sezonunun ilk bölümlerinde (Time's Arrow 1 ve 2) Mark Twain de var. 1893'ün San Francisco'suna gelen Data ve onu takip eden ekibin diğer üyelerinin "zaman komplosu"nu ortaya çıkaran Twain ekiple birlikte 24 üncü yüzyıla bir yolculuk da yapıyor.
Anladığım kadarıyla Twain bilimsel gelişmeleri yakından takip ediyor. Zamanda yolculuğa da meraklı, hatta 1889'da yayımlanan A Connecticut Yankee in King Arthur's Court'da Kral Arthur zamanına giderek o zamanı "kirleten" bir Amerikalıyı anlatmış. Ayrıca şuradaki yazıda da belirtildiği üzere Spencer, Darwin ve Wallace gibi bilim insanlarının görüşlerinden de (biraz yanlış yorumlayarak sanırım) etkilenmiş. Şurada ise Twain'in Tesla'nın laboratuvarında çekilmiş bir fotoğrafını görebilirsiniz.
Dizinin ikinci sürprizi ise Data'nın kaldığı otelde bellboy olarak çalışan Jack'in soyisminin London olması. London ile tanışan Twain, London'un "Benim hayatım roman. Hayat hikayemi yazar mısınız?" sorusuna "Hiç kimse hayat hikayeni yazmak için senden daha nitelikli değildir." cevabını verip London'ı hayallerinin peşinde koşmaya teşvik ediyor. London da "O zaman biraz gezmek isterim, hatta denize açılabilirim, Alaska'ya gitmek gibi garip bir düşüncem de var" diyor :))
Twain'in bilime merakı dışında tarihi gerçeklerle pek uyuşmasa da (London ile Twain'in dizinin geçtiği tarihte San Francisco'da olmamaları ve tanıştıklarına dair bir bilgi olmaması gibi) izlemesi keyifliydi. Twain okuduğumuz bir aya denk geldiği için sizlerle paylaşmak istedim.


Özgür | 2364 comments Mod
Bu gece okumaya başladım. Böll ve Steinbeck'ten yaptığım okumaların arasına almak çok iyi oldu. İki kitap da birbirinden karamsar ve ağır. Twain iyi geldi arada.


Özgür | 2364 comments Mod
Su gibi gidiyor kitap.

Kitabı okurken aklıma Ölü Canlar geldi. Twain de Gogol gibi portreler çiziyor, biraz karikatürize ederek belki.


Ismail Kasarci | 47 comments Guzel kitapmis :) Bir macera hikayesi uzerinden donemin sosyal dokularina da sahitlik ediyoruz. Buyuk kismi akiyor romanin, ben biraz sonlara dogru duruldum. Aslinda tartismaya acik epey tarafi var.


Wehappyfew | 173 comments Çok eğlenceli bir kitaptı, zaman geçtikten sonra Tom Sawyer’ı da okurum mutlaka.


message 14: by İntellecta (last edited Jan 18, 2020 06:36AM) (new) - rated it 3 stars

İntellecta | 1044 comments Mod
jim'in konuşması taklit yazıılmasını okumak gıcık etti beni...


Firdevs | 243 comments İntellecta wrote: "jim'in konuşması taklit yazıılmasını okumak gıcık etti beni..."

Allah başka tasa vermesin inşallah İntel :-)


İntellecta | 1044 comments Mod
Firdevs wrote: "İntellecta wrote: "jim'in konuşması taklit yazıılmasını okumak gıcık etti beni..."

Allah başka tasa vermesin inşallah İntel :-)"


:)) :D


message 17: by Gözde (last edited Jan 21, 2020 06:39AM) (new) - rated it 4 stars

Gözde (ice_queen) | 313 comments Biraz geç başladım kitaba ama cidden su gibi akıyor, özlemişim böyle sayfalarca akıp giden kitap okumayı.

Çevirisi başarılı diye düşünüyorum ancak çevirenin not düştüğü gibi her yerde birebir çeviri mümkün olamayacağı için en çok ana dilinden oku(ya)madığım için üzülüyorum. Amerika'nın güneyine, özellikle hikayenin geçtiği zaman ve coğrafyaya apayrı bir ilgim var. Şurası kesin ki, İngilizce okusam bu kadar kolay ve zevkle okuyamazdım kitabı zira sadece Jim'in değil Huck'ın konuşmaları da ağır aksan içeriyor. Belki de hem dinleyip hem okumak çok değişik bir deneyim olabilir.


nesli (sakcineslinur) | 39 comments Okumaya hızlı başlasam da yer yer duraksamalarım oldu, son 100 sayfaya doğru ara vermeyi bile düşündüm ama şimdi iyi ki yapmamışım diyorum. :) Özellikle Tom Sawyer devreye girince çok daha akıcı bir hale geldi ve nasıl bittiğini anlayamadım. Hiç listemde olmamasına rağmen aradan biraz zaman geçince Tom Sawyer'ın Maceraları'nı da okumak istiyorum.
3 yıldız mı versem 4 mü diye teredütte kaldım ama sanırım dört vereceğim, Huck'ın da hakkını yemeyelim :))


message 19: by İntellecta (last edited Jan 31, 2020 09:45AM) (new) - rated it 3 stars

İntellecta | 1044 comments Mod
Bir okumanın daha sonuna geldik. Okuyan ve tartışmalara katkı veren herkese çok teşekkür eder iyi hafta sonları dileriz!


back to top