Marmara discussion

N.H. Kleinbaum
This topic is about N.H. Kleinbaum
55 views
Ekim > ölü ozanlar derneği

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Arzu (new)

Arzu | 1 comments bu kitabın ilk adını duyduğumda bana çağrıştırdığı ilk şey şiir olmuştu. Galiba lise son sınıftaydım...Hep merak etmiştim. okumak bu seneye kısmetmiş. bu kitap merakını beklentini karşıladı mı diye sorsanız olumlu bir cevap veremem..8 arkadaşın yurtta kalırken İngilizce hocalarının etkisinde kalarak bir şiir derneği kurmalarından bahsediliyor kitapta. Şiirler okudukları, ezberledikleri yazmaya çalıştıkları bir mecrada diyebiliriz. Edebiyatla uğraşmak aslında kişilerin kendilerini tanımasına keşfetmesini sağlıyor. Tabi İngilizce öğretmenin etkisini de göz önünde bulundurmak lazım. kitapta şiirlerin çevirisi de yer almakta. ama okurken sizde bir his uyandırdı mı diye sorulsa buna da olumlu cevap vermem mümkün değil. belki de çeviri kitapların en büyük sıkıntısı yazıldığı dildeki tadı verememesi. Bu etkiyi verip vermemek çevirmenin Türkçeyi kullanmaktaki ustalığına da bağlı tabi. bu kitapta ben o lezzeti alamadım.. konu olarak gençlik ve eğitim ile ilgili filmlerde rastlayabileceğimiz bir konu.


message 2: by Esra (new)

Esra | 1 comments Bir edebiyat öğretmeninin bir grup öğrenci üzerinde ne kadar etki bıraktığının açık bir göstergesi olan,şiirlerle içli dışlı olup ruhlarındaki sanatçıyı ortaya çıkartmada bir adım olan bu öğretmen onların aslında neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.Kitabındaki çeviri çok tat vermese de filmdeki usta oyunculuk kitabın ne kadar muhteşem olduğunu bir kez daha göz Önüne seriyor.


message 3: by Efe (new)

Efe Kocabıyık | 2 comments Kitap şimdiye kadar düşüncelerimi etkileyen nadir kitaplardan "Carpe Diem" hayat felsefem haline gelmiş bulunmakta umarım kötü sonla bitmez.


message 4: by Burak (last edited Oct 23, 2015 01:24AM) (new)

Burak Kiremitci | 2 comments Bu kitap, içimde derinlerde gizlenmiş olan kitap okuma sevgisini ortaya çıkardı galiba.Kitap okuma alışkanlığımın zayıf olmasından dolayı kitabı bir hafta içinde okuyacağımı Rahmi'n ediyordum fakat akıcılığından dolayı 3 gün içinde bitirdim.Benim açımdan çevirinin tam anlamıyla iyi olmamasını bir yana bırakacak olursak kitap konu ve akıcılık bakımından gayet iyi.Kitabın güzelliğini filmini izleyerek pekiştirdiğimde daha net anlayabildim.Konu olarak bir Edebiyat Öğretmeninin öğrencilerine kendi hayat felsefesi olan "Carpe Diem"-Anı Yaşa- i aşılamasını anlatıyor.Bu süreçte okulda birlikte kalan Ölü Ozan Derneği üyelerini tanıyoruz.Kitapta toplantılarda okunan şiirler beni açıkçası umduğum kadar etkilemedi bunun belkide çeviriden kaynaklandığını söyleyebiliriz.Kitabın sonunda yaşadığım duyguları filmi izledikten sonra daha bi pekiştirdim.Filmde Robin Williams'ın oyunculuğu ayrıca hoşuma gitti.Kitabı okuduktan sonra filmi de izlemenizi tavsiye ederim.


message 5: by Fevzi (new)

Fevzi Efe | 2 comments Kitapta kendimi Todd adındaki karakterin yerinde hissettim. Bana bu duyguyu geçirebildi. Kitabın çoğu anında hüzünlendim. Çok, çok iyiydi...


back to top