Turkish Reading Challenges discussion

152 views
Genel - General > bir yazarın külliyatını okumak

Comments Showing 1-17 of 17 (17 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Nazlı (new)

Nazlı Merhabalar,

Acaba daha önce bir yazarın külliyatını okudunuz mu? Bunu yaptıysanız kronolojik bir sıralama mı izlediniz yoksa hangi kitap size daha yakın geldiyse onu mu aldınız sıraya?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim


message 2: by Murat (new)

Murat Sahin Ocal (sahin) | 19 comments Henri Troyat biyografilerini ilgimi çektiği haliyle okudum
Nabokov İlk önce Konuş Hafızayı okudum. Ondan sonra diğer kitaplarını sıraya koydum. Nabokov için bir sıralama yapmak zor. Ama son okunması gereken kitapları Lolita ve Solgun Ateş olmalı.
Prosut Kayıp Zamanın izinde zaten bir sırası var. Onun dışına çıkmak gereksiz.
Haruki Murakami rastgele seçerek okudum.
Alexander Maccall Smith Seri kitaplarını sırasıyla, diğer romanlarını bir kurala uymaksızın okudum.
Murahan Mungan tüm kitaplarını basım tarihlerinde
Orhan Pamuk tüm kitaplarını basım tarihlerinde
Elif Şafak tüm kitaplarını basım tarihlerinde (ama Elif Şafak için külliyat sahibi demek biraz acayip oluyor. Bu onun kırıp dökmeden taşımakta zorluk çekeceği bir iltifat olur)

Yazar bir sıraya koymadıysa bence içinizden geldiği gibi okumak en iyisi. Yazarın gelişimini ya da gerilemesini izlemek gibi (ne işe yarayacağı meçhul) bir bilgi peşinde değilseniz tesadüflerin çalkantılı suyuna kendinizi bırakın.


message 3: by [deleted user] (new)

Ben Yusuf Atilgan'in eserlerini kronolojik siraya gore okudum. Ama bu sekilde bitirdigim baska herhangi bir yazar olmadigi icin hangi yol daha sagliklidir bilmiyorum.


message 4: by booksofAhu (new)

booksofAhu | 266 comments bilmediğim bir yazarın bir kitabı ilgimi çektiyse direk onunla başlarım ve beğendiysem kitabın devamı varsa devamını yoksa yazarın yazdığı ilk kitaptan başlayarak okurum.

bi yazarı okumam gerektiğine inandıysam yine ilk kitabından başlayarak okurum.

hem yazarın gelişimini görmek nedeniyle hem de bazen önceki kitaplara verilen referanslardan dolayı bu şekilde okuyorum ben.

yazara o kadar düşkün değilsem o zaman ilgimi çeken kitabını okuyorum sıralı gideyim ya da tamamlıyayım gibi bi kaygım olmuyor


message 5: by Selvin (new)

Selvin | 198 comments ben ilgimi çekme sırasına göre okuyorum galiba. gelişimini görmek güzel ama sıkıcı bir kitaba denk gelirsem gerisini okumam diye korkuyorum :)


message 6: by Em (new)

Em Chainey (Bookowski) (EChainey) | 146 comments Yalçın Tosun'un tüm kitaplarını okudum.
İlk önce son kitabı ile başladım ve öyle çok sevdim ki, tüm kitaplarını alıp bir çırpıda okudum.
Aslında çıkış sırasıyla okusam öykülerinin gelişimini daha iyi görebilirdim. Öyle daha iyi olurdu bence. Ama bu da fena bir yöntem değil.


message 7: by Sercan (new)

Sercan | 5 comments Oğuz Atay'ın külliyatını okuyorum, yayıncının sırasını takip ediyorum. Bu sıra da kronolojik sıraya denk geliyor sanırım. Süreç esnasında, bütün eserleri peşi sıra okumak yerine aralarda başka kitaplar okuyorum. Uzun bir süre sadece tek bir yazara odaklanmamak lazım.


message 8: by booksofAhu (new)

booksofAhu | 266 comments bir yazarı çok sevdiysem ve yaşıyorsa genelde yeni kitabı çıkana kadar son kitabını okumuyorum :D

eğer ölmüş bir yazar ise yine çok uzun zamana yayıyorum..

tabi bu çok sevdiklerim için fena değil idare eder dediklerimi ayda bir 2 ayda bir gibi bir aralıkla okuyorum


message 9: by Özlem (new)

Özlem Güzelharcan (martiuctu) | 54 comments E. wrote: "Yalçın Tosun'un tüm kitaplarını okudum.
İlk önce son kitabı ile başladım ve öyle çok sevdim ki, tüm kitaplarını alıp bir çırpıda okudum.
Aslında çıkış sırasıyla okusam öykülerinin gelişimini dah..."


Çıkış sırasıyla okudum, o yüzden ilk kitaplarının tadı hep başka geldi bana, belki ilk kez onlarla çarpıldığımdan.. Mesela Dokunma Dersleri'nde daha kısa cümleler, daha şiirsel bir anlatım var. Bazı hikayeler bana fazla vurucu gelmedi orada. Alışmıştım çoktan tarzına çünkü. Belki de yazarları bu sebepten sırayla okumak gerek ama ben de karışık okuyorum, ne ilgimi çekerse.


message 10: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Her yazar için yapmak mümkün olmuyor ama sayıca az kitabı olan ve her yazdığı kitap okunabilir seviyede olan yazarlar için yapılabilir bir eylem.

2014 yılı içinde İhsan Oktay Anar'a ait tüm kitapları tamamladım ben.


message 11: by Halit Emin (last edited Jan 07, 2015 05:14PM) (new)

Halit Emin (turnstiller) | 8 comments Barış Bıçakçı, Alper Canıgüz, Murat Menteş, Emrah Serbes bitirdiklerim. Bıçakçı için kronolojik sıra izledim, diğerleri keyfi. Hedeflerimde de İhsan Oktay Anar, Murat Uyurkulak ve Hakan Günday var. Afili Filintalar ağırlıklı yani :)

Ugur wrote: "Her yazar için yapmak mümkün olmuyor ama sayıca az kitabı olan ve her yazdığı kitap okunabilir seviyede olan yazarlar için yapılabilir bir eylem."

Katılıyorum. Belirli bir standardı olan ve her sene kitap yazmak zorundaymış gibi hissetmeyen yazarlarda mümkün oluyor ancak :)


message 12: by Nergis (new)

Nergis | 17 comments Ben de bir kaç yazarda yaptım, yapmaya devam ediyorum. Sırayla gidilmesine gerek yok bence, ya arada bir kitap sizi hayal kırıklığına uğratırsa? Özellikle o an ne okumak istediğime bakıyorum.


message 13: by [deleted user] (new)

Ben son yıllarda yapmaya başladım. İhsan Oktay Anar'a Pslu Kıtalar Atlası ile başladığım için kronolojik sırayı takip ettim. Ancak Sabahattin Ali'yi ve Yaşar Kemal'i eksiklerimi tamamlayarak okuyorum. Kronolojik okumanın keyfi yazar eserler arasında atıflarda bulunuyorsa büyük elbette. Ama her zaman mümkün olmuyor, bir şekilde bir yazarın herhangi bir kitabıyla başlamış olduğun için. Benim için en azından bu şekilde :)


message 14: by Ugur, Challenge Generator (new)

Ugur (ugur_basak) | 1329 comments Mod
Ihsan Oktay Anarci bir kisi daha çıktı.


message 15: by ethuil (new)

ethuil | 14 comments İhsan Oktay Anar'a +1'imle ben de katılıyorum. Galiz Kahraman hariç tüm kitaplarını iki kere okudum. Bu yıl fırsat bulabilirsem üçüncü kez okumayı planlıyorum. Hiç bir kitabında hayal kırıklığına uğramadım. Çok güzel hikayeler anlatıyor. Şiir gibi bir anlatımı var.
Tüm kitaplarını okuduğum bir de Ahmet Ümit var. Beyoğlu Rapsodisi'yle başladım. Çok sevince tüm kitaplarını -şiir kitabı ve çizgi romanları dahil- edinip okudum. Ama özellikle son romanlarında sanki bir şeyler eksik kalmış. Bundan sonra okur muyum bilemiyorum.
Bir de Hasan Ali Toptaş var şu an okumak istediğim. Gölgesizler'le başladım. Kitaplığımda okunmayı bekleyen üç kitabı daha var. Umarım bu yıl onlara da el atabilirim.


message 16: by Memed (new)

Memed Koz (koridor) | 69 comments Henüz külliyatını okumayı bitirebildiğim bir yazar yok ama eş zamanlı ve ayrı kollardan sürdürdüğüm üç yazar var;
Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı ve Enis Batur. Her üçü de şair ama şiirleri haricinde yazdıklarıyla da edebiyatımıza katkıları var. Enis Batur denemeleriyle, Melih Cevdet Anday ve Cumalı ise edebiyatın tüm kollarıyla.

Enis Batur'un şiirlerini bu kapsama sokmayacağım çünkü şiirlerinin içine pek giremiyorum. Ve de Enis Batur Külliyatını okumak kavramı biraz güldürebilir insanı çünkü o denli çok kitap çıkarıyor ki, muhtemelen bu dünyadan göçtükten sonra da çıkarmaya devam edecek.

Melih Cevdet Anday ve Cumalı bu dünyadan göçeli bir kaç sene olduğu için onların külliyatına hakim olmak daha kolay olabilir.

Eserleri sırayla okuyup okumamaya gelirsek; sırayla okumak ancak yaşayan bir yazarın ve de her kitabı çıktığı yıl itibariyle alıp okumayla oluşabilecek bir şeydir gibi geliyor bana. Yoksa onun haricinde, ancak bir bitirme tezi/projesi kapsamında bir yazar külliyatını girişildiyse, yazarın gelişimini de gözlemleyebilmek adına gerekebilir. Onun dışında bence seçimlerde özgür olunabilir. Hem roman hem deneme hem de şiir kitapları olan bir yazarı düşünelim; önce yazdığı kategorileri gruplandırıp sonra da yayın sırasına göre mi seçeceğiz? Bu elzem bir durum değil gibi geliyor bana.

Tabi bir külliyat bitirmek bir süreç ve görev icabı değil de keyfi amaçla okuyorsak zaman sınırlamalarımız olmadığı için, araya başka kitaplar da girebiliyor pek tabi.

Fakat yazılan yorumları incelediğimde gördüm ki külliyat bitirenler veya bir kitabı çıktığı yıl okuyup yenisine de hazır olan okuyucular var; tebrikler :)


message 17: by booksofAhu (new)

booksofAhu | 266 comments bazen yazarın okuduğunuz bir kitabını çok sevince hemen diğerlerini de okumak isteğiyle tamamlanıyor.
bazen de edebiyat bilgisini tamamlamak adına yapılıyor.

ben yazarı çok sevdiysem bütün kitaplarını alıyorum ama hemen hepsini bitirmiyorum,eserleri az ise geniş aralıklarla okuyorum, çok ise daha sık okuyorum..

bütün kitaplarını okuduğum yazar var mı bilmiyorum ama Oruç Aruoba, Ayla Kutlu, Bilge Karasu, Hasan Hüseyin, Barış Bıçakçı, Ahmet Yurdakul hemen hemen tüm kitaplarını okuduğum yazarlar..

(My books sayfasında most read authors diye bir link var solda, ordan kimi ne kadar çok okuduğunuza bakabilirsiniz :} )
(38 kitapla jd robb listemin başında ama seri polisiye yazdığı için onu saymıyorum )


back to top