Marmara discussion

52 views
Ekim > Sol Ayağım

Comments Showing 1-6 of 6 (6 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Hatice (new)

Hatice Önder | 17 comments Sol Ayağım Ekim 2014'te Ekim okuması başlığı altında Marmara Grubundan 7 üye tarafından okunmuştur. Yorumlar burada paylaşılmaktadır.


message 2: by Merve (new)

Merve Sevindik | 0 comments Yazarın kitabını sol ayağıyla yazmış olması oldukça etkiletici. Yazar Christy Brown kendi hayatını ele aldığı bu kitapta oldukça başarılıdır. Kitap, yazarın etkileyici ve sürükleyici anlatımıyla beraber oldukça güzel. Olaylar sıkıcı olmadan , akıcı bir şekilde ele alınmıştır. Okurken acaba ne olacak, düzelecek mi merakı uyandırıyor. İlk sayfasından son sayfasına kadar severek okudum. Kitapta azmin, başarının, inanmanın daha önemli olduğunu anladım. Kalabalık bir ailede yaşayan, beyin felci olan bir çocuğun doğumundan başlayarak kitap yazmaya başladığı ana kadar olan hayatını anlattığı bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim. İnsana bireysel farklılığı olan birinin yaşadıklarına onun gözünden bakmayı gösteriyor. Kısa bir zamanda bitirdiğim bu kitabın bana birçok şey kattığını düşünüyorum.
Kitaba başlama tarihim:23.10.2014
Kitabı bitirme tarihim:26.10.2014


message 3: by Olcay_akar (new)

Olcay_akar | 2 comments Hayat mücadele etmeye, başarmak için çalışmaya değer mi? Peki ya siz önünüze çıkan her zorluğa göğüs mü gerersiniz yoksa teslim bayrağını çeker misiniz?
Cevabınız ne olursa olsun bu kitabı muhakkak okumalısınız. Bir selebral pals hastası bireyin toplumda silik bir karakter olmamak, var olmak, en az diğer insanlar kadar üretken,zeki başarılı olduğunu ve fırsat verilirse neleri başaracağını göreceksiniz. Yazarımız Crhisty Brown Selebral Palsli olarak dünyaya geldi. Zaman zaman mücadeleden sıkılma noktasına geldi ama azimle, daha fazla azimle durmadan yorulmadan çalıştı. Engelleri yendi. Engelin aslında insanın zihninde olduğunu ve bu engelin istenirse kaldırılabileceğini gösterdi. "A" harfi yazmakla başlayan serüveni sonunda biyografisini yazmaya kadar gitti. Eseri okuduğunuzda dili kullanış biçiminden ve başarısından eminim etkileneceksiniz. O halde ümitsizliği alt etmek için veya başaracağınıza olan inancınızı sağlamlaştırmak için, engellerin zihinde bittiğini birkez daha görmek için haydi Christy'nin yaşam öyküsünü okumaya!
Kitaba başlama tarihi: 17.10.2014
Kitabı bitirme tarihi: 21.10.2014


message 4: by Şeyma (new)

Şeyma | 3 comments Sol ayağım kitabı doğuştan beyin felci ile olan Christy adında bir çocuğun hayat mücadelesini anlatiyor. Onu hiç desteklemeyi bırakmayan kişi ise annesi oldu.bu çabanın sonucunu zafer olarak nitelendirebiliriz. Çünkü Christy sadece sol ayağını kullanarak resim yapmayı, yazı yazmayı hatta yaşamayı öğreniyor. Bu kitabı da sol ayağı ıle yazan Christy hayatta engellerin bize engel olamayacağıni güzel , akıcı , sürükleyici ve oldukça etkileyici bir şekilde anlatıyor. Kitabı okuduğumda hayatta engel olmadığını yani eğer gerçekten istersek ve cabalarsak engelleri aşabilecegimizi , umudumuzu hiç bir zaman kaybetmememiz gerektiğini anladım . Bence herkesin okuması gereken bir kitap.

Başlama Tarihi:19.10.2015
Bitiş Tarihi:27.10.2015


message 5: by Esra (new)

Esra Sümer | 2 comments Beyin felci olan, doktorlar ve uzmanlar tarafından zihinsel engelinin olduğu da söylenen Christy'nin ellerinin büküklüğüne, ağzının çarpıklığına, kafasının sallanmasına ve hiç konuşamamasına rağmen kendisini ifade etmek, özbakım becerilerini karşılamak, konuşabilmek ve engellerini aşabilmek için çocukluğunda başlayan annesiyle verdiği o zor ama zafere ulaşmış mücadeleyi anlatır.
Hayatta her insanın bir amacı vardır. Başarıyı amacı bilmekle, o amaca ulaşabilmek için elinden geleni yapabilmekle, inanmakla yakalayabiliriz. Christy Brown da her ne kadar beklentilerinin boşa çıktığı zaman pes edip hayattan vazgeçse de tekrar güçlenerek inanıp, hayata tutunmayı ve karanlık dünyasını aydınlatan amaçlarını gerçekleştirmeyi başarmıştır. Hiçbir şey yapamazken, birilerine bağımlı yaşarken; sol ayağını kullanmayı, okumayı ve yazmayı, konuşabilmeyi, ihtiyaçlarının çoğunu bağımsız şekilde karşılamayı, ressam ve yazar olabilmeyi nasıl başardığını okurken hayret edecek, kimi zaman gözleriniz dolacak kimi zaman da yüzünüzde tebessüm belirecek. Kitabın içeriğinde kurgunun olmayışı, olayları yaşayan kişinin bizzat kendi ağzıyla iç hesaplaşmasını, mücadelesini anlatması daha fazla düşünmemi, empati kurmamı ve ders çıkarmamı sağladı. Yaşam öyküsünde anlatılanlar ''İnanmak başarmanın yarısıdır ve yapabilirler çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar.'' cümlelerinin açıklayıcısı durumundadır.
Yazar otobiyografisinde sevmeyi, sevilmeyi, mutlu olmayı, hayata nasıl tutunmanın gerektiğini, engellerin nasıl aşılacağını, başarıya nasıl ulaşılacağını ve aslında en zor zamanlarda bile kaybedecek bir şey yokken kazanacak birçok şeyin olduğunu öğretir; birçok engelli ve hasta bireye ilham kaynağı ve örnek olur. Umutsuzluğa kapılan, inanmaktan ve azmetmekten vazgeçen arkadaşlarımın okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.


message 6: by Hicran (new)

Hicran Hazal | 2 comments Hayatımda okuduğum en etkileyici kitap ve en imrendirici hayat hikayesi ve otobiyografi. Okadar etkilendim ki hayatta ne olursa olsun hangi zorlukla karşılaşırsam karşılaşayım hiç bir zaman oes etmem gerektiğini öğretti bana Cristy Brown beyin felci olarak dünyaya geliyor doktorkar bile ümidi keserken iyileşmesi konusunda annesi hiç bir zaman ümidini kesmedi ve başardıda biricik oğlu irlanda edebiyatının devleri arsında yer aldı. Ne kadar etkilendiğimi burdaki yoruma sığdıramam ama empati kurdum Cristy brownun yerine kendimi onun kadar güçlü azimli birazda hırslı bulamadım gerçekten mükemmel bir hayat öyküsü olmuş ellerine sağlık Cristy.


back to top