Marmara discussion

Aklından Bir Sayı Tut
This topic is about Aklından Bir Sayı Tut
59 views
Ekim > Aklından Bir Sayı Tut

Comments Showing 1-5 of 5 (5 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Hatice (new)

Hatice Önder | 17 comments Aklından Bir Sayı Tut Ekim 2014'te Ekim okuması başlığı altında Marmara Grubundan 5 üye tarafından okunmuştur. Yorumlar burada paylaşılmaktadır.


message 2: by [deleted user] (last edited Nov 06, 2014 10:51AM) (new)

Yazarın ilk romanıdır. Kurgusu, cinayetin işlenişi ve olayların işlenişi ile okuyanı psikoloji yönünden etkisi altına alan bir polisiye roman.Katilin kim olduğunu kitabın ortalarına doğru sezip okumaya devam etmek istediğiniz bir kitap.İlk başlarda diğer kitaplardan pek bir farkının olmadığını düşünüp sıkıldığınız ortalarında heyecanlanıp sonunda pekte şaşırmadan bitirebileceğiniz,çok fazla detaylandırılmadan akıcı bir dille anlatılmış türden bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.


Fadime poyraz | 6 comments john verdon'ın yazdığı, aklından bir sayı tut ismiyle çevrilip, koridor yayınları tarafından türkçeye kazandırılan kitaptır.john verdon'dan sürükleyici bir roman. sabırsızlıkla sayfaları çevire çevire bırakmak istenilmeyecek bir kitap. olayların çözülüşünü anlatırken hadi bitsin gitsin kimmiş şu katil denmiyor. okunalası kısaca.okumaya başladığım günden beri her sayfasını müthiş bir heyecanla okuyorum.
okuyucuyu her defasında, sonucu hakkında yanlış düşünmeye iten bir kitap.Dedektif GURNEY in sıradışı zekası ile olayın perdeleri aralanıyor ve GURNEY in zekasına hayran kalmamak elde değil.çok sürkleyici bir polisiye romanı.Heyecan ve merak duygusu hiç bitmiyor.Elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir macera...kitabı yeni okuyacaklara bir tavsiye; ilk 200 sayfada sıkılıp bırakmayın. kitap asıl 200.sayfadan sonra başlıyor ve son 100 sayfada tavan yapıyor. 658in sırrını çözmek için gerçekten çok uğraştım ve nasıl olduğunu okuduğumda çok mantıklı olduğunu düşündüm. özellikle 19 sayısını nasıl bildiğini okuduğumda 'fısıldamak' gerçekten mantıklı geldi. ayrıca uzun zamandır katili çözemediğim ya da kim olabileceği hakkında fikir üretemediğim ilk kitap diyebilirim. gerçekten çok iyi kurgulanmış ve okuyucunun aklını zorlayacak ya da o anda üzerinde durmayıp sonradan ne kadar önemli olduğunu anlayacak kadar iyi kurgulanmış. Ve şiirler. ilk okuduğumda anlamak için çok uğraştım. katilin hikayesini yani neden adam öldürdüğünü öğrendiğim anda şiirlere tekrar döndüğümde tüm taşlar yerine oturdu. ve kesinlikle kitabı okurken dave karakterinin eşinin kurguda ne kadar önemli bir yeri olduğunu kitabın son 20 sayfasında görüyorsunuz. kıssadan hisse, mutlaka okuyun ve okurken biraz sabırlı olun. ilk 100-200 sayfada kitabı asla bırakmayın.yazarın karakter tahlilleri son zamanlarda az rastlanacak kadar mükemmel.Şunu söylemeden geçmek istemiyorum. ana karakterlerin iç dünyalarını o kadar güzel yansıtıyor ki kitabın içinde geçen olayları okurken, o an ana karakterin hissettiği gibi hissedebiliyorsunuz. özellikle kurguyla çok alakasız görünen, ana karakterin karısı üzerindeki betimlemeler o kadar güzel yapılmış ki kitabı bitirdiğinizde aslında olayların çözümlenmesindeki en önemli faktörlerden birinin dave'in eşi olduğunu farkediyorsunuz.özellikle kitabın sonu harika.Kitabın sonunu evin hikayesini katilin geçmişini kitabın sonuna doğru öyle bir yerleştirmiş ki gerilim sona onlarca sayfa kala başlıyor.Kitap bitene kadar da zirveye ulaşıyor.katilin kişiliği çok güçlü.Hata yapmaz bir görüntüsünün olması kararlı ve zeki olması beni çok etkiledi.Kısacası herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.


message 4: by Haticesimsek (last edited Nov 09, 2014 04:05AM) (new)

Haticesimsek | 5 comments John Verdon'ın muhteşem kaleminden çıkmış harika bir kitap.Okurken bir saniye bile sıkılmıyor,kendinizi gerçekten olayın içerisinde buluyorsunz.Kitabın sonunu merak ve heycanla beklemenize rağmen kitap bitmesin istiyorsunuz.Yazar olayları ince bir detay sırasıyla anlatıyor bu detayları çok iyi takip etmeniz gerek ki suçlunun kim oldiğunu iyi tahmin yürüterek bulabilesiniz.Tüm detaylarakitabın sonunda gerçek anlamda yerini buluyor,her ipucu yerli yerine oturuyor.Olayın gerçek yüzünü ise ancak kitabın sonunda bulabiliyorsunuz.Gerçek anlamda sürükleyici ve okurken yormayan merakla peşinden sürükleyip düşündüren bir kitap.Başta ipuçları arasında hiçbir bağlantı kuramazken olay çözüme kavuştuğunda bütün ipuçlarının nasıl dahice yerleştirildiğini görüyor ve 658'in sırrına ulaşıyorsunuz.


Nail | 1 comments Kitabın olay örgüsü mükemmel.Yavaş yavaş okurken bi anda hikayenin içinde oluyorsunuz.Çok sürükleyici,bir solukta bitecek bir kitap.Yazar olaydaki ipuçlarını ve olay örgüsünü yazarken çok zeki biri olduğunu belli etmiş.Kitaba başladığınız an en fazla 2 günde kitabı bitireceğinizden eminim.David Gurney ve eşi kendilerine hayran bıraktıracak şekilde olayı çözüyorlar.Kitabın sonuda ismi gibi baya bi garip bitiyor.Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.


back to top