Marmara discussion

79 views
Ekim > Şeker Portakalı

Comments Showing 1-9 of 9 (9 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Hatice (new)

Hatice Önder | 17 comments Şeker Portakalı Ekim 2014'te Ekim okuması başlığı altında Marmara Grubundan 8 üye tarafından okunmuştur. Yorumlar burada paylaşılmaktadır.


message 3: by [deleted user] (new)

Ölmeden önce okunması gereken kitap listesini sorsalar
tereddütsüz ekleyeceğim kitaptır. Bu kitapta dilegelen
çocuk, unutmaya yüz tuttuğumuz,bizim insan yanımızdan
başkası olamaz.
Hayalleri, umutları, düşleri olmadan hiç olan insan yanımızı,
şair duyarlılığıyla kağıda aktarmayı başarmış bir yazarla
tanışacaksınız. Adına insanlık denilen ve maalesef kaybolan
yanımız diye tabir edeceğim acının tarifi ve tarihi ile tanışıp,
hüzünleneceksiniz.
Şeker portakalı aynı zamanda Yoksulluğun acısını eşsiz
biçimde dile getiren masal tadında bir kitap.
Başlangıç:01.10.2014
Bitiş:27.10.2014


message 4: by Nevin (last edited Nov 06, 2014 01:01AM) (new)

Nevin Özden | 1 comments Şeker Portakalı kafamdaki çocuk kitabı yargısını tamamıyla ortadan kaldıran kurgusuyla anlatımıyla duygularının samimiyetiyle kendini okutturan bizim deyimimizle elimden düşürmeden bir solukta okuduğum ve defalarca okuyabileceği kitaplığımın baş köşesinde yer alan kitaplarımdan birtanesi.
Bu kitapta bir çocuğun hayatında imkansız diye bir kelimenin yerinin olmadığını görecek.Yoksulluğa toplum içinde dışlanmışlığa ve hayatının getirdiği farklı sorumluluklara rağmen yaşamayı seven oldukça enerjik ve zeki Zeze'nin hikayesini okuyacaksınız.
Kitabın konusu zaten oldukça güzel bu konu José Mauro de Vasconcelos'in elinde hayat bulunca ortaya Şeker Portakalı gibi harika bir kitap çıkmış.
Son olarak Şeker Portakalı insanda şok etkisi yaratıyor bana göre kesinlikle okunması gereken bir kitap.


message 5: by Zeliha (new)

Zeliha Tuba | 2 comments Bu kitap bana çok uzak bir yerden, çok eski bir tarihte yazılmış ama sanki benim için yazılmış. Çocuklara sevgim ve saygım sonsuz olduğundan onların düşünce tarzını anlatan bir kitap seçmek istedim. Hem zaten kitabı okumak için de bir çocuktan ödünç aldım. Tam anlamıyla şeker portakalı tadında bir kitaptı benim için. Okudukça kalbimin bir köşesinde Zeze için de yer ayırdım. Sanki dünya üzerine onu anlayabilecek tek kişi bendim.Hem ağladım hem güldüm ve sonunda parçalara bölündüm. Ah Portuga ah sen benim içimde de derin izler bıraktın.
Bu kitap için teşekkürler José Mauro de Vasconcelos


message 6: by Kübra (last edited Nov 06, 2014 03:02AM) (new)

Kübra Aydemir | 1 comments Bu kitabın ismini ve Zeze'yi çok duymuştum.Böyle etkileyici bir kitap olduğunu bilseydim kesinlikle şimdiye kadar okumuş olurdum.
Zeze 5 yaşında bir çocuk ama yaşından kaç kat büyük kocaman bir kalbi var.Onca fakirlik ve zorluğa rağmen içinde ki yaşama sevinciyle,hayalleriyle,umutlarıyla, o kocaman kalbiyle yaşamına yön bambaşka bir yön vermiştir.Ama çevresinde ki insanlar Zeze'yi çok yaramaz bir çocuk olarak bilirler.Zeze'nin ne kadar iyi kalpli olduğunu,içinde neler saklı olduğunu fark edememeleri beni çok üzmüştür.Kitabın sonunda Şeker Portakalı ağacını ve yeni dostunu kaybetmesi Zeze'yi yıkmıştır. Zeze'nin bunca kötü yaşanmışlıktan sonra mutlu olamaması beni çok etkiledi.
Şeker Portakalı harika bir hayat öyküsü kitabi.Herkesin okuması gereken bir kitap.
başlangıç:08.10.2014
bitiş:20.10.2014
aldığım puan:25


message 7: by Khelod (new)

Khelod Joukhadar (empressyasmin) | 2 comments Bu kitabı okurken yani demek istediğim okumaya başladığınız sırada kesinlikle mutlu olmanızı tavsiye ederim. Eğer hayatta bir şeyler ters gidiyor ve mutsuz bir ruh hali sizi kuşatmışsa okumayı biraz erteleyin, ama bir gün muhakkak okuyun diyebileceğim kitaplardan birisi. Hem güldürüp hem ağlatan bu güzel kitap kütüphanemde en sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Tavsiye ederim.


message 8: by Ayşenur (new)

Ayşenur | 1 comments Daha 5 yaşında olmasına rağmen 25 yaşında gibi düşünebilen ,düşünceleriyle bir bütün olarak yaşayan küçük Zeze'nin dünyasını anlatan kitaptir Şeker Portakalı . Ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında bence .kitabın kahramani Zeze benim hayatıma minik anlamlar kattı diyebilirim .sanki hayatımin bir parçası gibi oldu.okurken hiç sıkılmadım hatta okudukça okuyasım geldi yeri geldi güldürdü yeri geldi ağlattı .ilk kez böyle bir çocuk tanıdım.yazar kitabı sadece 12 günde yazmış ve yirmi yıldan fazla bir süre yüreğinde taşıdığını söylüyor.12 günde yazılan bir kitabın bu kadar güzel olması inanılmaz açıkçası.iyiki yazmis Jose Mauro de Vasconcelos.kitabın devamı da var ve mutlaka okuyacağım.bence sizde mutlaka okuyun ..
Başlangıç: 15.10.2015
Bitiş: 27.10.2015


message 9: by Berat (new)

Berat | 1 comments hayat çok kısa deriz. doyamayız. mutluyken içimize oturan ölüm korkusu da bu doyumsuzluğumuzdandır belki. bu kitap da böyleydi benim için. okurken bitmesin diye dua ettiğim, bir daha bu kadar saf duygularla yazılmış bir kitap okuyamayacak olmanın hüznüyle son sayfasına geldiğim kitaptır.küçük zezenin çoçuk kalbiyle taşıyamacağı acılara ortak olmak. bu kitap bana acının gerçekten ne olduğunu öğretti.acı ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değil isanın birlikte ölmesi gerekn şeydir.


back to top