Lietuva / Lithuania discussion

Šėtoniškos eilės
This topic is about Šėtoniškos eilės
149 views
Virtualus knygų klubas > Salman Rushdie "Šėtoniškos eilės" - 2014 m. lapkričio mėn. knyga

Comments Showing 1-16 of 16 (16 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Efka (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Achmed Salman Rushdie (g. 1947 m. liepos 19 d. Bombėjuje, Indija) – indų kilmės anglų rašytojas, kritikas. Išgarsėjo su antrąja savo knyga „Vidurnakčio vaikai“ (1981 m.), už kurią gavo vieną iš svarbiausių literatūros apdovanojimų – „Booker of bookers“ premiją.

S. Rushdie kūryba priskiriama magiškajam realizmui. Sudėtinguose, daugiaplaniuose siužetuose persipina Rytų ir Vakarų kultūros, mitologiniai ir religiniai simboliai. Per vieno ar kelių herojų likimus dažnai pasakojama visos šalies, tautos, religijos istorija, politiniai perversmai, epochų kaita. Rašytojui būdingi ilgi sakiniai, epitetų ir metaforų gausa, ironija. S. Rushdie kūrybai įtaką padarė Gabriel García Márquez, Michail Bulgakov, Gunter Grass.

1989 m. išleistas S. Rushdie romanas "Šėtoniškos eilės" sukėlė protesto bangą musulmoniškame pasaulyje. Už islamo išniekinimą Irano dvasinis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini per Teherano radiją rašytojui paskelbė fatvą – mirties nuosprendį. Dėl S. Rushdie slėpimo Iranas beveik dešimtmečiui (1989 m – 1998 m.) nutraukė diplomatinius santykius su Jungtine Karalyste. 1998 metais Irano vyriausybė įsipareigojo nutraukti S. Rushdie persekiojimą, bet griežtosios linijos šalininkai Irane nuolat atnaujina raginimą jį nužudyti.

S. Rushdie yra apdovanotas aštuoniais garbės daktaro laipsniais. 2007 m. Anglijos karalienė už nuopelnus literatūrai S. Rushdie įšventino į riterius. Tais pačiais metais rašytojas išsiskyrė su ketvirtąja žmona. Šiuo metu S. Rushdie gyvena JAV. Dėsto Emory universitete, taip pat yra Karališkosios literatūros draugijos narys.

S. Rushdie – populiarus visuomenės veikėjęs Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Dažnai dalyvauja televizijos laidose, rašo straipsnius spaudai. Kritikuoja ne tik religinį fundamentalizmą, bet ir pasisako už islamo modernizavimą apskritai.

S. Rushdie yra suvaidinęs pats save dviejų Holivudo filmų epizoduose: „Nepadorios nuotraukos“ (2000 m) ir Bridžitos Džouns dienoraštis" (2001 m)

„Šėtoniškos eilės“ sukėlė musulmonų protestus visame pasaulyje. Tūkstantinėse demonstracijose musulmonai degino S. Rushdie knygas ir reikalavo jam mirties. Irano dvasinis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini dėl islamo išniekinimo paskelbė rašytojui fatvą – mirties nuosprendį. (Romane pašiepiamas ir pats ajatola, todėl, egzistuoja versija, kad fatva buvo islamo dvasininko kerštas.) Buvo pažadėta 3 mln dolerių suma už S. Rushdie galvą. 1989 m kovo 7 d Iranas nutraukė diplomatinius santykius su Jungtine Karalyste, kuri slapstė rašytoją. Tais pačiais metais „Hezbollah“ grupuotės teroristas savižudis vykdydamas fatvą susisprogdino centrinėje Londono dalyje, tačiau S. Rushdie liko sveikas.

Nors 1998 m Irano valdžia oficialiai atsiribojo nuo fatvos ir atnaujino diplomatinius santykius su Jungtine Karalyste, islamo ekstremistai medžioja rašytoją toliau. Tai remia ir šalies dvasiniai lyderiai. 2005 m ajatola Ali Khamenei piligrimams, keliaujantiems į Meką pareiškė, kad fatva yra neatšaukiama. Protesto akcijos vėl prisimintos 2007 m, kai Anglijos karalienė už nuopelnus literatūrai įšventino S. Rushdie į riterius.

Islamo ekstremistai kovojo ir su knygos vertėjais bei leidėjais. 1991 m Tokijuje nužudytas knygos vertėjas į japonų kalbą Hitoši Igaraši, 1993 m – norvegų vertėjas William Nygaard, pasikėsinta į italų vertėją Ettore Capriolo, daug kur pasaulyje sprogdinamos leidyklos, knygynai. Per pasikėsinimą į turkų vertėją Azizą Nesiną padegtame viešbutyje žuvo 37 žmonės.

Didžiajai Britanijai rūpinantis fizine S. Rushdie apsauga, islamo lyderiai naudojo ir informacinio karo technologijas. 1990 m Pakistane sukurtas vaidybinis filmas apie S. Rushdie. Pagrindinis herojus, vaidinamas Mustafa Qureshi, meta darbą ir kartu su broliais sukuria islamo kovotojų grupę S. Rushdie persekioti. Filme rašytojo vaidmuo siejamas ne tik su skandalinga knyga, bet ir su kitais vakarietiškais reiškiniais: kazino, naktiniais klubais, alkoholiu. Kulminacijoje S. Rushdie nužudo iš šventųjų musulmonų knygų Alacho siunčiami spinduliai. Nors filmas buvo populiarus Pakistane, Anglijoje jo rodymui nebuvo išduota licenzija.


Iš šios informacijos matom, jog skaitysim labai spalvingo asmens labai spalvingą bei kontraversišką knygą. Tad gero skaitymo ir malonių įspūdžių.


message 2: by Efka (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Na, ir kaip jums sekasi skaityti? :) Aš šitos knygos tikrai nepabaigsiu, kantrybės ir noro užteko tik pradžiai. Perkopijuoju čia savo apžvalgą, gal kas norės pasiginčyt. :)


message 3: by Efka (last edited Nov 05, 2014 12:34AM) (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Tikėjausi iš šitos knygos daug,o gavau tik nulį. Ką čia nulį, minusą. Rushdie rašymo stilius man yra ant tiek nepriimtinas, ant tiek nuobodus, perteklinis, metaforizuotas, hiperbolizuotas ir dirbtinai pompastiškas, kad vieną kartą užvertęs knygą, antra kartą atsiverčiau gerais dvidešimčia puslapių "per anksti", bet tik ties kokiu 15-u pastebėjau, kad lyg ir skaičiau jau čia.. Lyg ir . Nenuostabu, kad aš, jaučiantis tokiam stiliui tiesiog instinktyvų pasibjaurėjimą (kaip košmarą prisimenu bandymą skaityti kažkokią panašaus stiliaus išpažintojo H. Murakamio knygą), beveik iškart šiai knygai pajaučiau priešiškumą ir nepasitikėjimą, kurie su laiku tik stiprėjo, kol mano jausmai galiausiai (tiesa, tai ilgai neužtruko) peraugo į paprasčiausią neapykantą.

Siužeto beveik nėra, o tai, kas knygoje yra laikoma siužetinė linija, man panašu į rudimentinę ataugą - gal kažkada, kažkur, kažkam tai ir buvo panašu į siužetą, bet evoliucija seniai pasistūmėjo į priekį, ir toks siužetas naudos, racijos, stiliaus ir elegancijos turi tiek pat, kiek naudos, racijos, stiliaus ar elegancijos žmogui turi apendicitas ar uodegakaulis.

Nesu įsitikinęs, ar tai žanro, ar autoriaus problema. Vistik labiau linkęs būčiau tai nurašyti autoriui, nes su magiškuoju realizmu susipažinau per G.G.Marquezą, Miloradą Pavičių, Alessandro Baricco - ir nei su vienu jų neturėjau tokių problemų, kaip su Rushdie, kurio kūrinys man pasirodė nei magiškas, nei realus, o tik bjauriai erzinantis ir kankinančiai chaotiškas.

Nors įspūdį tesusidariau per ~75 pirmuosius puslapius, kuriuos sugebėjau įveikti, "Šėtoniškos eilės" man pasirodė kažkiek, minimaliai, primenančios "Baimę ir neapykantą Las Vegase" - bet tik savo haliucinogeniniu ir padriku stiliumi. Deja, Rushie nėra Hunteris Thompsonas, ir kame pastarasis succeedino, Salmanas tik feilino.

Apibendrinant, šita knyga man yra viena labiausiai nepatikusių iš apskritai kada nors paimtų į rankas, tad dabar daugmaž suprantu, kodėl už šitą knygą autoriui buvo paskelbtas mirties nuosprendis - žiūrint bendražmogiškai, gal toks jo kūrybos įvertinimas kiek ir per griežtas, bet užtat labai iškalbingas.

Manau, ties čia mano pažintis su šiuo autorium ir pasibaigs visiems laikams.


message 4: by Justė (new)

Justė | 574 comments Mod
Juokingai graudu, Efka :D aš keliolika puslapių įveikiau ir toliau nė krust, vis dar tikiuosi "įsivažiuoti", knyga stora, gal "pramuš" ties viduriu, nors laiko gaila, bet aš principingai bandysiu eit iki galo :)


message 5: by Efka (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Nu bandyk, bandyk. Aš tai per vieną vakarą/naktį perskaičiau tuos minėtus ~75 puslapius, tada atidėjau geresniems laikams ir vis atidėliojau, atidėliojau, kol galų gale vakar paėmiau, pavarčiau, paskaičiau ir supratau, kad turiu įdomesnių užsiėmimų nei ją skaityt - pvz. žiūrėt, kaip džiūna dažai.. :D


message 6: by Rūta (new)

Rūta | 10 comments Skaičiau "Šėtoniškas eiles" seniai, beveik nieko neprisimenu, išskyrus Efkos minėtą hiperbolizuotą stilių:). Bet man neatrodo, kad H. Murakami stilius panašus, greičiau priešingai, Murakami rašo paprastais, gan taupiais sakiniais. Tik jo knygose siužetas neryškus, tuo gal panašiau į S. Rushdie.


message 7: by Caro (new)

Caro the Helmet Lady (caro_helmet_lady) | 485 comments Rūta wrote: "Skaičiau "Šėtoniškas eiles" seniai, beveik nieko neprisimenu, išskyrus Efkos minėtą hiperbolizuotą stilių:). Bet man neatrodo, kad H. Murakami stilius panašus, greičiau priešingai, Murakami rašo pa..."

Sutinku dėl Murakamio :)


message 8: by Efka (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Nu net aš pats sutiksiu dėl Murakamio - skaičiau tik vieną knygą, o ir ji buvo "davno i nepravda", tai gali būt, kad nėra jo toks baisus stilius. Kas vistik išliko atmintyje, tai didžiulis bei tuščias jo daugiažodžiavimas tos knygos pradžioje, bet štai gi ms. Caro paaiškino man, kad ten tik pradžia tokia ****, tai iš principo galiu pripažint, kad dėl Murakamio laisvai galiu būt neteisus.


message 9: by Justė (last edited Nov 06, 2014 10:16AM) (new)

Justė | 574 comments Mod
Kaip reikia prisiverst skaityti iki to "pramušimo" (aišku, jei jis įmanomas)? Negi neatsiras Rushdie gerbėjas, kuris paskatintų nemesti pradėtos knygos? :)


Zivile ... | 7 comments Stojas man plaukai piestu, kaip galima mesti Rushdie??? Kaip??? Jis pasakų kūrėjas, bet arabiško ir indiško mišinio pasakų kūrėjas, pas juos gi taip sodru, tiek kvapų, tiek skonių, ten žmonės negaili žodžių ir istorijos gaunasi tokios supintos ir pilnos žodžių ir emocijų, nes norisi tiek daug pasakyti, kad viena istorija nori užbėgti kitai už akių, kaip kitaip jei ne su Rushdie pajusti Indijos gyventojų likimus.


message 11: by Efka (new) - rated it 1 star

Efka (3fka) | 395 comments Nu labai paprastai galima. Užverti knygą ir numeti. :) O ką daryt, jei nepatinka.


Zivile ... | 7 comments Manau jei nori atrasti naują skonį, tiek literatūros, tiek valgio ar gėrimo, o gal net filmo naują stilių - turi atsiduoti, ne tik atkąsti pirmą kasnį, bet leisti kasniui užlieti visą kūną ir pasitikrinti ar jausmas malonus, ar tik kažkieno primestas rekomenduotinai, tad ties knygomis ir kitais subjektais visada gi sakoma "skonio reikalas". Kiekvienam savo, bet rekomenduoju Rushdie, kas nori naujo skonio viduje.


Skaistė | 258 comments Elfuzadintoja wrote: "Manau jei nori atrasti naują skonį, tiek literatūros, tiek valgio ar gėrimo, o gal net filmo naują stilių - turi atsiduoti, ne tik atkąsti pirmą kasnį, bet leisti kasniui užlieti visą kūną ir pasit..."

Gera mintis. Tiek nuomonių, pasidarė įdomu, kas ten per knyga.


message 14: by Rolanda (new) - added it

Rolanda Rimkevičienė (rolandar) | 190 comments Sustojau ir aš, įtariu ir nepabaigsiu :D kažkokia užkerėta knyga.


Skaistė | 258 comments Perskaičiau apie 200 puslapių. Man visai nieko. Tiesa, reikia nusiteikti tokiai knygai, priprasti prie jos, kartais reikia laiko susigaudyti apie ką pasakojama ir suvokti ką perskaitau. Bet sudomino veikėjų gyvenimai ir smalsu, kur toliau nuves istorija, ką dar atskleis. Man primena šiek tiek Ali Smith knygas, kurias teko skaityti, tokios savotiškos pasakojimo būdu, bet tai kažkuo žavi.


message 16: by Inga (new) - rated it 4 stars

Inga | 16 comments O man labai patiko! Tiesa, skaičiau originalo kalba.


back to top