Čtenářský klub Cz/Sk discussion

74 views
Ostatní - off topic > Návrhy na témata

Comments Showing 1-31 of 31 (31 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Martina (last edited Oct 25, 2014 01:29PM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Sice se to trochu diskutovalo v jiném topicu, ale říkala jsem si, že by se hodil samostatný topic, kde by členové psali, když je napadne nějaké zajímavé téma, o které by se rádi podělili s ostatními. Tak tady je.


message 2: by Martina (last edited Oct 25, 2014 02:52PM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Udělala bych zase Goodreads Choice Awards výherce, případně to rozšířila i na ostatní knihy, které letos vyšly, nebo rozdělila na dva měsíce - jeden pro výherce, druhý pro poražené. Ale to je možná zbytečné

Taky mě napadlo téma DNF - did not finish, protože ne všechny knížky člověk dokáže dotáhnout do konce ať se snaží jak se snaží, a bylo by zajímavé se o těchto knihách pobavit. Na druhou stranu mi to ale přijde tak trochu jako plýtvání tématem, protože je to spíš o nečtení než o čtení.

A možná by stály za zmínku i audiobooky. Hodně lidí, kteří jsou proti nim je buď nikdy neposlouchalo, nebo si na to vybrali špatnou knihu.


message 3: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Skvělý nápad! Kdokoli bude mít návrh na téma, nevájejte ho navrhnou, často mi dochází nápady a inspirace přijde vždycky vhod a ráda bych taky volila témata, která vás budou zajímat.

V prosinci jsem plánovala knihy s Vánoční nebo zimní tématikou a sváteční atmosférou. Co myslíte? Napadá vás lepší způsob, jak to nazvat?

v lednu bych zase tradičně udělala Goodreads Choice Awards a nechala to otevřené interpretaci.

Audiobooky i DNF (já je nazívám spíš Gave up on) zní skvěle. Rozhodně nemyslím, že by to bylo plýtvání tématem, bylo by zajímavé diskutovat o tom, proč jsme danou knihu nedokázali dočíst.


message 4: by Martin B. H. (new)

Martin B. H. | 13 comments Jsem na Goodreads pár dní (asi čtyři) a mám pocit, že na mě mluvíte cizím jazykem :o) Ale když jsem hrával "Wowko", tak jsem si taky tak ze začátku připadal. Tak vzhůru do toho, já se chytnu :P


message 5: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Čemu nerozumíš? Neboj se zeptát, cokoliv ti rádi objasníme!
A doufám, že se ti tady na Goodreads bude líbit : )


message 6: by Martin B. H. (new)

Martin B. H. | 13 comments CO je "Goodreads Choice Awards" ?


message 7: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Jedná se o každoroční soutěž , kde čtenáři tady na Goodreads hlasují pro své obllíbené knihy, které toho roku vyšly (počítá se 1. vydání)

Hlasuje se v několika kolech, při 1. můžeš nominovat vlastní návrhy, v 2. je pak 20 nejpopulárnějších, a pak se to dál zužuje, dokud není jednoznačný výherce v každé kategorii (od fantasy po knihy pro děti a kuchařky).

Probýhají na konci roku a dají se tam objevit dobré populární knihy. Jejím hl. kladem je, že tam můžou jednoduše hlasovat čtenáři z celého světa bez omezení.

Tady je odkaz na výsledky z předchozích let: https://www.goodreads.com/choiceaward...
a na naši diskuzi z minulého roku: https://www.goodreads.com/topic/show/...


message 8: by Martin B. H. (new)

Martin B. H. | 13 comments Děkuji za odpověď. No já nominovat nemůžu, páč čtu s velkým zpožděním :) Čtu co mi přijde do ruky, přesněji co mi přijde do čtečky. Některé knihy pro čtečky vychází s opravdovým zpožděním 7 až 10 let. Kniha 1. vydání z roku 2007 tedy vychází jako 1. vydání do čteček až nyní. Některé vůbec. Zrovna dnes jsem si říkal, proč neumím tak výtečně anglicky. Nejraději bych skoupil celý Amazon :P
To co vychází v papírové podobě a zároveň v elektronické, mě moc neoslovuje.... i když Jo Nesbø je výjimkou. Ten vychází téměř současně. Toho bych mohl nominovat. Tak jedna kniha by se našla :P


message 9: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Dneska jsem si říkala, že bychom si jako téma někdy mohli dát i "chytré knížky" - tj. knihy, jejichž cílem je něco užitečného předat - self-help knihy, psychologické knihy, manažerské knihy, historické eseje, knihy o fyzice či jiných vědách... prostě takové trochu vědečtější knížky o zajímavých tématech (tím "věděčtější" nemyslím nutně "normálnímu smrtelníkovi nesrozumitelné", nýbrž napsané lidmi, kteří o daném tématu něco vědí).
Dalo by se to pojmout jako představení knih, které nám v něčem pomohly, nebo nám rozšířily obzory - případně to slibovaly a nic nového nedaly...

Co myslíte? Líbilo by se vám to někdy jako téma?


message 10: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Jen jsem všem chtěla připomenout existenci této diskuze. Pukud by kohokoli napadlo dobré téma, které by ho zajímalo a měl by o něm co říct, pak se o něj neváhejte podělit!

Mě napadlo "Nadpřirozené/magické bytosti", cestování (cestopisy, knihy odehrávajícuí se ve vzdálených koutcích světa), "Zvířata v literatuře", knihy s LGBT tématikou, či dokonce knihy zabývající se sebevraždy. Zajímalo by vás vůbec něco z toho?

Doufám, že vám nevadí, že jsem diskuzi Knihy v cizím jazyce dala jako téma na červen. Už teď je tam spousta skvělých příspěvků a dofám, že jich tam v průběhu června přibude ještě víc :D

Pokud vás napadne něco k starším diskuzím, nezdráhejte se ji přivést zpět k životu.


message 11: by Martina (last edited Jun 01, 2015 03:18PM) (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Nadpřirozené/magické bytosti není špatné téma, ale možná bych ho nechala, když nebude nic lepšího na výběr. Je to docela široké téma a spadají do něj i témata, která už jsme měli.

Cestování zní dobře a hodí se teď na léto. Nikdy jsem žádný cestopis nečetla, ale zní to lákavě.

LGBT+ není špatné téma. To bych klidě brala.

Sebevraždy už ale ne :D to je na mě trochu moc. Můžeš to rozšířit na mentální poruchy, ale i tak je to na mě moc depresivní, takže tohle téma bych spíš ignorovala.

Mě napadlo udělat přes léto nějaké DIY knížky nebo třeba i jen návody z internetu (protože knížky jsou na to podle mě zbytečné) a pak bychom mohli dát fotku, co jsme stvořili (kdo by měl zájem se podělit) :D (čistě jako vedlejší téma).

Teď mě taky tak napadlo, jestli jsme někdy vůbec měli nějaké humorné knížky. Teď na léto by se hodilo něco pozitivního.
Na druhou stranu bychom někdy mohli zkusit i horrory a thrillery (tam se ti možná vejde i nějaká ta sebevražda :D i když asi z trochu jiného úhlu, než jsi myslela...)

A možná bychom mohli téma omezit i trochu jinak, než jen obsahově. Co třeba zaměřit se na britské autory?


message 12: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Teď mě napadlo téma "První kniha" - nemyslím tím "Máma mele maso. Ema má mísu." ale spíš první knihu, ze které jsme něco měli a která v nás třeba i vzbudila zájem o čtení.


message 13: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Hm... "První knihu" už jsme myslím více méně probrali v diskuzi "Knihy & děti", ale možná bychom to mohli někdy dát i samostatně. Nebylo by to sice zvlášť obšírné téma, ale mohlo by být zajímavé pročítat jednotlivé odpovědi.

Můžeme dát i téma věnované DIY, ale nedávala bych to jako hlavní téma na určitý měsíc. Přidám to do aktualit na celé dva měsíce. Já osobně podle návodů (ale i bez nich) vyrábím věci po celý rok, takže nebude problém něco přidat.

Myslím, že na červenec bych dala "Cestování" a na srpen "Humorné knihy"

Co kdybychom v září dali "Drama"? A v říjnu můžeme dát "Thrillery" Ale to už plánuji hodně dopředu, takže se ledacos může ještě změnit.

Taky už to bylo dlouho, co jsme společně četli konkrétní knížku. Co kdybychom si zase něco vybrali? Mohli bychom to číst v zimě, třeba přes Vánoce? Navrhovali byste nějaké tituly? Kdybyste měli zájem, můžu návrhy dát do ankety, abychom mohli hlasovat.


message 14: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Jo vidiš, na ty děti jsem zapomněla, tak to potom nemá cenu. To radší to LGBT+.

To DIY rozhodně není na hlavní téma, spíš jako takový bonus, ale to už jsi stejně vyřešila :)

Jak myslíš to drama? Myslíš to podle správného významu jako divadelní hru nebo podle toho špatného, co dneska v podstatě dost blbě definuješ. Pokud divadlo, tak to bych brala, pokud měl člověk štěstí, může to i porovnat se skutečnou divadelní hrou a ne jen knižní formou.

Jo, thrillery jsou fajn.

A s tou konkrétní knížkou bych to asi udělala tak, že se udělá anketa s možností přidávat návrhy a až nějaká knížka dostane dobrý počet hlasů, tak se z ní udělá téma (ale nechávám to na tobě :P). Máš pravdu, už jsme dlouho neměli jen jednu knihu, takže by to byla dobrá změna.


message 15: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Myslela jsem divadelní hry, nedošlo mi, že by se pod pojmem "drama" mohlo myslet i něco jiného...

LGBT bychom mohli dát na listopad, a tím bychom měli celý rok vyřešený.

Anketu jako vždycky nechám otevřenou, ale i tak budu potřebovat nějaké tituly na začátek... napadá vás něco?


message 16: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments S tím dramatem - většina lidí dnes bere drama podle filmového významu :) (ať už ten žánr znamená cokoli...)


message 17: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Měli jsme už někdy téma non-fiction?


message 18: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Nové návrhy na témata vždy uvítám! Napadá vás něco?


message 19: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Témata jsou zajímavá, aspoň něco trochu se tady děje. Nechcete ještě třeba oživit zase nějaké to čtení knížky všichni společně? A pak se o ní pobavit trochu víc? Nevím, jak je to reálné při téhle aktivitě a počtu členů, aby to mělo smysl, mám pochyby... ale když bychom třeba všichni navrhli nějakou knížku a pak se hlasovalo, kdo je ochoten co všechno z toho si přečíst a jednu společnou pak zvolíme, když bude mít aspoň já nevím 5 hlasů :-D S tím, že by se dalo hodně času na obstarání knížky a ještě víc na přečtení (času je málo a dětí moc). No asi je jiná situace v nějaké americké skupině, kde se do toho pustí desítky či stovky lidí a jiná tady u nás, kde je nás pět a půl a každý čte trochu něco jiného... No takový návrh, já jenom že jsem s tou představou sem vstupoval, tak jestli tomu ještě nedáme jednu šanci?
Případně pokud se se zájmy neshodneme, můžu založit nějakou novou skupinu přímo jenom na tohle, kde by se četl vyhraněný žánr, dejme tomu high fantasy nebo klasické sci-fi nebo tak něco, ale zase kdybychom tam byli dva, tak to pochopitelně je zbytečnost. No spíš tak nějak přemýšlím nahlas, rád si přečtu váš pohled na věc, myslím, že už máte nějaký zkušenosti z minula.


message 20: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Já bych tomu taky dala šanci. Třeba to tentokrát vyjde :). Možná bych to dala tak, že se bude hlasovat do jarní rovnodennosti a pak celé jaro na přečtení? Nebo to je zas moc času? Nebo mi to jen zní jako moc času?


message 21: by Martin (last edited Feb 15, 2017 02:11AM) (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Určitě víc než měsíc na přečtení, tři měsíce mi zní ok. Teda taky záleží, jestli vybereme stostránkovou knížku, nebo nějakou epopej :-) Když to bude v principu fungovat, tak pak můžeme do budoucna dělat úpravy. Na začátku nějaký čas na hlasování, než se sem každý dokope :-) Měsíc zní taktéž dobře. Plus taky nějaký čas na sehnání knížky. Někdo (myslím mě :-D), si knížky, co jsou v originále anglicky, objednává papírové a chvilku to trvá :-)
Každopádně pokud se do toho pustíme, tak kromě toho, že každý zájemce něco navrhne, hlasování bych nedělal, že každý vybere jednu knihu, ale spíš že každý vybere všechny ty knihy, které mu nevadí si přečíst. Tak vyhraje nějaká všeobecně přijatelná a nehrozí moc extrém, který pak budou číst jen ti dva nebo tři, co pro ni hlasovali.
Nebo ještě lépe, každý může sestavit žebříček a oboduje se to.


message 22: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Já budu jen ráda! Nejsem příliš vybíravá, takže určitě přečtu jakoukoli knihu, která by vyhrála (pokud ji seženu). Myslím, že většina z nás aktivnějších čte nejradši fantasy, takže by asi nebylo na škodu vybírat od tamtud... Mohla bych pro přehlednost založit novou diskuzi na vybírání knihy. Možnost hlasování pro víc knih zní dobře!


message 23: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments No, hlasovat pro vic moznosti goodreads asi umi, ale pro zebrickove hodnoceni by to uz bylo skoro na google form :D ale souhlasim. Kazdopadne az do pondeli mam mozek na prazdninach, takze pokud se toho do te doby ujme Illyria, tak skvele, pripadne to budu resit pristi tyden, az se mi mozek vrati.


message 24: by Martin (new)

Martin Dolezal (nethar) | 146 comments Záleží kolik nás bude, když to bude pár lidí, tak to klidně můžeme i psát do diskuze a sečteme to ručně. Tak já tu novou diskuzi založím, když jsem to načal, ať to neplevelím tady a uvidíme, jak to dopadne. Jestli k tomu pak uděláte nějakou tu anketu přímo na goodreads, tak super. Jak jsem pochopil, tak ta aktivní kniha se dá nějak i přímo přiřaďovat ke skupině, atd., no to víte nejlíp vy ;-)
Žánr bych nedefinoval, ale taky si myslím, že většina lidí tu čte to fantasy, případně sci-fi, čili pokud někdo chce mít větší šanci, aby byla vybrána jeho kniha, vyplatí se mu lovit v těchto oblastech :-D Já sám navrhnu fantasy určitě, jen ještě nevím jistě jaké ;-)


message 25: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Ahoj všichni,

jen jsem chtěla připomenout, že přijímám návrhy na témata - pokud vám něco vrtalo hlavou a chtěli byste zjistit, co si myslí ostatní, nebo vás napadá něco, co ještě nebylo, budu jen ráda :)

Kompletní seznam témat najdete pod Discussions/Knihy všeobecná diskuze

Stejně tak můžete navrhovat změny týkající se společné knihy - tenhle čtenářský klub je demokracie, ne diktatura :)


message 26: by Honza (new)

Honza | 4 comments Ahoj,
nedávno jsem přečetl podle mého názoru vynikající knihu (je to prvotina rakouského autora Gerharda Jägera Sníh, oheň, vina a smrt). Recenze na ni je zde:
http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2...


message 27: by Radek (new)

Radek | 1 comments Martina wrote: "Dneska jsem si říkala, že bychom si jako téma někdy mohli dát i "chytré knížky" - tj. knihy, jejichž cílem je něco užitečného předat - self-help knihy, psychologické knihy, manažerské knihy, histor..."

Zrovna tohle jsem chtěl navrhnout. Chybí mi topic, kde se probírá tento styl, "naučná". Příkladem může být knížka Hluboká práce - Cal Newport nebo Zaříkávač nemocí od Hnízdila.

Zaměřuji se pouze na typy knih, které mě můžou nějak obohatit ve formě jiných myšlenek/pohledů/přístupů,apod. Je možné na tohle založit samostatný topic a sdílet navzájem tipy/mini recenze? Děkuji.


message 28: by Illyria (last edited Dec 25, 2017 02:52PM) (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Radek wrote: "Martina wrote: "Dneska jsem si říkala, že bychom si jako téma někdy mohli dát i "chytré knížky" - tj. knihy, jejichž cílem je něco užitečného předat - self-help knihy, psychologické knihy, manažers..."

Já souhlasím, v lednu jej dám jako téma. Ale ta diskuze už existovala (z března 2016), jen se jmenovala anglicky "Non-fiction", teď jsem ji ale přejmenovala na "Literatura faktu": https://www.goodreads.com/topic/show/...

Díky ale za návrh, po těch letech je obtížné vymyslet něco nového, asi tedy začnu recyklovat starší témata :D


message 29: by Martina (new)

Martina (sechmet5) | 121 comments Ahojky, v poslední době nejsem v Čechách a nebyla jsem v klubu moc aktivní, tak úplně nevím, jaký je teď systém.
Každopádně se mi teď podařilo dostat k dobré knížce z projektu Gutenberg a napadlo mě, že by to mohlo být dobré téma na diskusi. Velkou výhodou pak je fakt, že ty knihy jsou zdarma, a tak není problém se k nim dostat, i když se nachází v místě, jehož knihovny hovoří německy. Doufám, že po návratu domů se mi zase podaří být v klubu poněkud aktivnější.


message 30: by Eva (new)

Eva | 39 comments Ahoj. Co se témat týká, mě napadá jít do hloubky. Zajímá mě třeba, proč lidi (každý jednotlivec) čtou? Proč je to jejich vášeň? Co jim to dává? Nebo třeba co teď aktuálně považují za nejlepší knihu a proč, respektive co v té knize (který odstavec třeba) na ně tak zapůsobil a jakým způsobem je ovlivnil, že knihu vyzdvihl na piedestal. Na to jsem chtěla uspořádat sezení knihomolů, abychom se někde sešli a navzájem si přečetli (hlavně pro nás) působivý kousek knihy a řekli si, co nám dal. Ve svém okolí znám jen pár lidí, kteří by do toho se mnou šli a já si to představovala větší, tak alespoň deset lidí, přátelská, uvolněná a inspirativní atmosféra... :-)
Určitě by se našly další otázky.


message 31: by Illyria (new)

Illyria (illyriab) | 385 comments Ahoj Martino, vítej zpět :) O projektu Gutenberg vím, ale spíše okrajově. Určitě můžeme dát i o něm diskuzi, jen si toho zjistím trochu víc, teď mě nenapadají podpůrné otázky... Nebo diskuzi klidně založ ty :)

Evo, "Proč číst" je určitě super téma, díky za návrh :) Oblíbený úsek knihy, to je oříšek, vůbec nevím, co bych vybrala... Popřemýšlím


back to top