Oldtimer - Klasik Okuma Grubu discussion

189 views
Soru / Cevap > Gözümüzü Korkutan Kitaplar

Comments Showing 1-50 of 58 (58 new)    post a comment »
« previous 1

message 1: by İntellecta (last edited Sep 19, 2019 07:30AM) (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Hepimizin okuma listesinde hacmi ya da içeriği nedeniyle okumayı ötelediğimiz, rafta durmasına rağmen kapağını açmaya cesaret edemediğimiz kitaplar vardır mutlaka. Bu başlıkta gözümüzü korkutan kitapları konuşalım. "Hangi kitapları okumayı neden erteliyoruz?". İsmi geçen kitapları okumuş arkadaşlar belki bizleri cesaretlendirebilirler. Böylece fikir alışverişi yaparak zinciri kırmış oluruz!


message 2: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
İlk itiraf(lar)ı ben yapayım :))

Ulysses! Kitap hakkında öyle bir algı oluşturulmuş ki elime alasım gelmiyor. Grup üyelerinden Renin geçenlerde şeytanın bacağını kırmıştı. Belki önerileri olur.

Seri olan kitaplara başlamak da zor geliyor. İnce Memed'den Kayıp Zamanın İzinde'ye çeşitli edebiyat ve yazarlardan serileri örnek gösterebilirim.

Dili nedeniyle okumayı deneyip başarılı olamadığım kurgu dışı eserler de bu sınıfa girer sanırım.


message 3: by İntellecta (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabının arasında görünce sanki ümitlendim:)


message 4: by Fuat FiFi (new)

Fuat FiFi | 1 comments Mo Yan’ın herhangi bir kitabı. - amca her şeyi 800 sayfa yazıyor çünkü.
Ama bu yıl, İri Memeler ve Geniş Kalçalar ile okumaya başlayacağım, bu arada yukardaki kitap beni en çok korkutan kitabıydı. Onunla başlayıp ‘ Seni yendim Mo Yan.’ Demeyi düşünüyorum.


message 5: by Ali Osman (new)

Ali Osman Bakkal | 1 comments Yüzyıllık Yalnızlık - Korkutucu değil abartı bir uzunluğu da yok aslında 450 sayfa civarında ama hayat çok hızlı akarken sürekli bahane bulup bir türlü motive edemedim kendimi baslamaya , yazar GG Marquez in kitaplarından bir diğeri ‘ Kırmızı Pazartesi ‘ yi çok beğenmiştim , özgün tarzı olan bir yazar .


message 6: by Mustafa (new)

Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 52 comments Benim için kesinlikle "Evliya Çelebi Seyahatnamesi" Ne zaman kitaplığıma uğrasam karşılıklı üç, beş saniye bakışırız kendisiyle.


message 7: by kahve_agaci (new)

kahve_agaci savaş ve barış benim de. hep bi üstesinden gelememe düşüncesi var.


message 8: by Mustafa (new)

Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 52 comments İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabının arasında görünce sanki ümitlendim:)"


O kitabın öyle çok ağır bir dili yok bence, en az üç dört defa okumuşluğum vardır. Tarihi kurgu seviyorsanız hiç ötelemeyin derim.


message 9: by nesli (new)

nesli (sakcineslinur) | 39 comments Birkaç yıldır kitaplıkta bekleyen Anna Karenina'dan yakınacağım ben öncelikle :) Sanki başlayınca yoğun bir ilgi isteyecek bir kitap gibi geliyor, hayatın yoğunluğu, sorumluluklar derken bir türlü elim gitmiyor. Germinal'e karşı da önyargılıyım, birkaç kişiden yarım bıraktıklarını duydum ve acaba Zola'ya başlamak için doğru bir kitap mı bilemedim. Aynı zamanda hacimli olsun olmasın, okul zamanı klasikler gözümü korkutuyor ama bu ay Ölü Canlar'la korkumu yenmek için bir adım attım diyebilirim. Bakalım ilerleyen zamanda da aynı şeyleri söyleyebilecek miyim.


message 10: by İntellecta (last edited Sep 19, 2019 12:21PM) (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabının arasında görünce sanki ümitlendim..."


Teşekkürler Mustafa,
Okuyanlar bir kaç kez okuyorlarmış.. Sizden de duyunca şimdi, iyice cesaretlendim:)


message 11: by Berra (new)

Berra | 25 comments Ben iki kitap ekleyeceğim:
Öncelikle Spinoza’nın Etik’i gözümü çok korkutuyor. Çünkü Will Durant’ın dediğine göre öncelikle Etik bir kez okunmalı, sonra Etik ve Spinoza üzerine bir iki kitap daha okunup tekrar okunmalı. Aslında okumayı çok istiyorum fakat zaman ve emek gerektiriyor. Okul olduğu için hiç zaman bulamıyorum.
İkinci kitabım tamamiyle uzunluğundan dolayı, Voltaire’in Felsefe Sözlüğü. Çok keyifli okunacağını düşünüyorum fakat yine de uzunluğu ve sözlük formatında olması gözümü çok korkutuyor.


message 12: by Mustafa (new)

Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 52 comments İntellecta wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabının arasında görünce ..."


Romanın geçtiği dönemdeki Teoloji-Felsefe tartışmaları bolca yer tutuyor kitapta. Aynı anda farklı kaynaklardan dönemle ilgili okumalar yaparsanız daha rahat bir süreç olur sizin açınızdan.


message 13: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 606 comments İyi okuyan, okumanın hakkını veren biri herhangi bir edebi eserden kokrmaz bence. Joyce’un çoğu kitabını da Kayıp Zamanın İzinde’yi de bitirdim, abartılıyor biraz zor okunuyor meselesi. Kalın kitaplar da bitiyor, yeter ki düzenli her gün okuyun, uzun aralar vermeyin. Ama öyle yolda ayaküstü okunmaya çalışılmamalı, emek vermeli yan okumalar yapmalı. Bir an önce bitsin muamelesi yapılmazsa anca bir anlamı olur bu işin.

Kendi adıma gözümü korkutanlar felsefi eserler. O da biraz çeviriyle ve çoğunun ön okuma istemesiyle alakalı.


İlknur Guzelbaba | 101 comments Yüzyıllık Yalnızlık ve Gülün Adı kitaplarını okumayı hem çok istiyor hem de bir sekilde erteliyorum. Beni cok uzun, yavaş ve yorucu bir yolculukta hissedeceğim gibi geliyor. Aslinda onlari okumak beni zamanın bir yerinde öylece kalacakmışim gibi hissettiriyor ve bunu yapmak için ciddi bir alan ve durum olusturmaliyim kendime diye düşünüyorum, belki bu yüzden erteliyorum.


message 15: by Onur (new)

Onur Yeats (onuryigit) | 49 comments Moby Dick demek istiyorum çünkü Melville’in 120 sayfalık Billy Budd’ı bile zorlamıştı beni. Melville’in dili ağır ve genelde terim bilgisi istiyor.


message 16: by Renin (new)

Renin | 360 comments Ulysses benim de yıllarca gözümü korkutmuştu, okudum bitirdim, hala gözümü korkutuyor. :) Çok beğendim ve hakiki bir edebiyat keyfi aldım okurken. Ama kolay lokma değil. Ön ve yan okumalar gerektiriyor; sakin bir kafa gerektiriyor; araştırmacılık gerektiriyor; sinirlerine hakim olmayı bile gerektiriyor. :)

Yani yol gösterebilir miyim bilmem, ama korkunuzda size eşlik edebilirim Özgür. :) Bir de şunu söyleyebilirim: Grup yazışmalarından hatırladığım kadarıyla Usta ve Margarita’yı çok ayrıntılı ve tarihsel bağlamına oturtarak okumuştunuz. Bundan da keyif almıştınız. Ulysses’i de benzer bir yöntemle okumak gerekiyor. Daha uzun, daha karmaşık belki, ama çok daha fazla kaynak var yararlanabileceğiniz.

Ben de Proust’a hiç cesaret edemiyorum. Uzunluğu falan değil gözümü korkutan, fakat beni hiç sarmayacağına dair bir önyargım var. Nasıl edindim bu önyargıyı onu da hiç bilmiyorum. Ama 2019 bitmeden hiç değilse denemek istiyorum. Bakalım, neler olacak? :)


message 17: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Onur wrote: "Moby Dick demek istiyorum çünkü Melville’in 120 sayfalık Billy Budd’ı bile zorlamıştı beni. Melville’in dili ağır ve genelde terim bilgisi istiyor."

Önümüzdeki iki ayın eski klasik okuması. Birlikte daha kolay ve keyifli olur belki.


message 18: by Özgür (last edited Sep 19, 2019 07:24PM) (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Renin wrote: "Ulysses benim de yıllarca gözümü korkutmuştu, okudum bitirdim, hala gözümü korkutuyor. :) Çok beğendim ve hakiki bir edebiyat keyfi aldım okurken. Ama kolay lokma değil. Ön ve yan okumalar gerektir..."

Bulgakov'un yeri ayrı :))
Eşlik etme öneriniz için çok teşekkür ederim. Tezime yoğunlaşmak zorunda olmasam hemen başlayalım derdim.

Bir de bir eserin sarmayacağına dair önyargılar konusunda çok haklısınız. Bazı kitapları veya yazarları ötelememde etkili olmuştur bu tür önyargılar. Kitabın fazla sarmasından korkmayı da ekleyebilir miyiz acaba? Bazı kitaplar ve karakterler çok etkileyici olabiliyor.


message 19: by Melek (new)

Melek  Taflan (taflanzade) | 1 comments foucault sarkacı- umberto eco en çok gözümü korkutanlardan. Aylardır almak istiyorum fakat sonra hacmini görünce vazgeçiyorum. Hep aklımın bir kösesinde duruyor, ruhen hazır olmayı bekliyorum.


message 20: by Gülşen (new)

Gülşen Ç.Ç. (bonaluram) | 47 comments Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabını..."


Merhabalar, yakın zamanda ben de Gülün Adı'na başlamaya niyetliyim, yanı sıra destek olacak okumalardan önerecekleriniz var mıdır?

Benim de uzun zamandır hem çok heveslendiğim hem de bir yandan gözümü korkutan eser Kayıp Zamanın İzinde serisi. İlk kitap Swann'ın Tarafı'nı geçen kış bitirdim ama devamını getirmeye nedense cesaret edemiyorum.


message 21: by Nesibe (new)

Nesibe | 95 comments Ben kitaplığımda bekleyenlerden örnek vermek istiyorum çünkü yukarıdaki örneklerden bir çoğu benim de gözümü korkutuyor ama alıp kitaplığıma koyma seviyesine bile gelemedim onlarda :)
Birçok kişi gibi ben de kayıp zamanın izinde serisinden çekiniyorum, ilk kitabı evde bekliyor.
Oğuz atay'dan Tehlikeli Oyunlar'ı okudum ama Tutunamayanlar gözümü korkutuyor.
Son olarak da Dante - İlahi Komedya var. Mad men'de Don Draper okurken görünce bir hevesle almıştım ama yıllardır bekliyor. Donanım ve araştırmacı özelliğimin eksik olduğunu hissetmem de sebep olabilir bunda.


message 22: by kahve_agaci (new)

kahve_agaci Fuat wrote: "Mo Yan’ın herhangi bir kitabı. - amca her şeyi 800 sayfa yazıyor çünkü.
Ama bu yıl, İri Memeler ve Geniş Kalçalar ile okumaya başlayacağım, bu arada yukardaki kitap beni en çok korkutan kitabıydı...."


İri Memeler ve Geniş Kalçalar ilk çıktığında alıp okumuştum. Hiç korkulacak bir kitap değil. İlk 100 sayfa Çin'in o dönemki koşullarını aktarıyor, zamana ve mekana hakim olmanı sağlıyor ardından çok keyifli ilerliyor. Çok az roman karakterini hatırlarım ama Jintong'u unutmam çok mümkün değil. Umarım keyif alarak okursun.


message 23: by Eda (new)

Eda Yılmazyıldırım (edaylmazyldrm) | 32 comments Gülün Adı-Umberto Eco bu kitabı kitaplığınızda bekletmeyin derim :)


message 24: by Eda (new)

Eda Yılmazyıldırım (edaylmazyldrm) | 32 comments Nesibe wrote: "Ben kitaplığımda bekleyenlerden örnek vermek istiyorum çünkü yukarıdaki örneklerden bir çoğu benim de gözümü korkutuyor ama alıp kitaplığıma koyma seviyesine bile gelemedim onlarda :)
Birçok kişi g..."


"Tutunamayanlar" Oğuz Atay'ın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap bittiğinde daha önce kitabı okumuş biriyle konuşmak istiyor insan. Okuyun, okutun derim :)


İlknur Guzelbaba | 101 comments Tutunamayanlar kitabını yıllar önce üstünde hiç düşünmeden bir arkadaşımdan alip okumuştum, iyi ki de okumuşum dedim. Aylarca zihnimde günlük hayatımda hep dolanıp durdu kitaptaki karakterler. Zaten bu tarz kitapları seviyorum daha da sevdiğimi fark ettim. :) Dante de cok hoş degisik insanin ruhunu okşayan ilahî bir dili anlatımı var kitabın. Ben kitabi bitirmedim, yavaş yavaş okuyorum ama çok güzel kesinlikle okunması gerekiyor. İyi okumalar herkese.


message 26: by Gözde (last edited Sep 25, 2019 11:08AM) (new)

Gözde (ice_queen) | 326 comments İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en favori 10 kitabının arasında görünce sanki ümitlendim:)"


Gülün Adı okumadan önce senelerce benim de kitaplığımda öylece durmuştu. Okumaya başlayıp bir solukta bitirdikten sonra keşke bu kadar beklemeseydim diye kendi kendime söylendim. Dili ağır değil, tasviri çok, sadece eğer rahiplerin yaşantısıyla ilgili bilginiz yoksa ve Hıristiyanlıktaki mezhep ve tarikat ayrımlarına alışık değilseniz bu gibi bilgiler, rahiplerin manastırdaki gündelik hayatları vs. ile ilgili detaylar ilk başta karışık gelebilir ama çok geçmeden oturuyor. Bence bu kitabın en iyi yanlarından biri çok katmanlı oluşu, ortada hem bir cinayet soruşturması var hem de tarihsel olarak size verdiği bilgilerle o dönemi daha da çok merak ettirip başka kaynaklardan okumaya yönlendiriyor. Benim gibi Hıristiyanlık tarihine, dedektif romanlarına ve katedral tasvirlerine hayran kişiler için gerçek anlamda biçilmiş kaftan, şiddetle de tavsiye ederim.


message 27: by Gözde (last edited Sep 20, 2019 03:35AM) (new)

Gözde (ice_queen) | 326 comments Gelelim benim gözümü korkutan kitaplara... Moby-Dick, or, the Whale, Hugo favori yazarlarımdan olduğu halde Les Misérables, Anna Karenina'yı bayıla bayıla okuduğum halde Savaş ve Barış ve hikayesini çok beğeneceğimi bildiğim halde The Count of Monte Cristo aklıma ilk gelenler. Bu kitapları (Savaş ve Barış hariç) bir dönem elime alıp alıp sonra bir sebeple devam edemediğim için hala daha elim gitmiyor.

Öte yandan Kayıp Zamanın İzinde serisinden Swann'ların Tarafı'nı aldım, rafa koydum ve hala daha açılmamış şekilde rafta beni bekliyor. Proust'u okumak beni çok zorlayacakmış gibi hissediyorum nedense. Hiç James Joyce okumadım ama Ulysees benim için de başlı başına bir mesele olacak gibi...

Bir de hacmen çok büyük olmamakla beraber içinde hiç 'e' harfi kullanılmadığı için (hem Fransızca aslında hem de inanılmaz bir biçimde Türkçesinde) George Perec'in Kayboluş'undan da ödüm kopuyor :)

Yine de umudum var, zira bu sene Suç ve Ceza, Oblomov ve bir dönem cidden (nedense) gözümü korkutmuş olan Ölü Canlar okumalarıyla gerçekten istersem bu korkularımı yenebileceğimi görmüş oldum.


message 28: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Gözde wrote: "Gelelim benim gözümü korkutan kitaplara... Moby-Dick, or, the Whale, Hugo favori yazarlarımdan olduğu halde Les Misérables, Anna Karenina'yı bayıla bayıla okuduğum halde ..."

Monte Kristo Kontu'nu beğeneceğinize eminim. Defalarca uyarlanmasına rağmen esas hikaye hala keyif veriyor. İntikam çekici bir duygu sanırım :))


message 29: by Nesibe (new)

Nesibe | 95 comments ilknur; Tehlikeli oyunlar da bende aynı etkiyi yapmıştı, grubumuzdan Sine ile eşzamanlı okumuş epey etkilenmiştik. Tutunamayanlar için de böyle bir teşvik gerek sanırım :) Dante konusunda da hevesimi arttırdınız teşekkür ederim :)

Gözde; Sefilleri bu sene başında okudum ve korkmakta biraz haklısınız :) hikaye çok akıcı olmasına rağmen, hikayenin yanısıra o dönemki Fransa'ya ait analiz vb. bölümler beni epey zorlamıştı akıcılık açısından.

Moby Dick'i ekim programıma sığdıramam diye düşünüyordum ama pek çok kişinin korkulu listesinde olduğundan ekim ayında kesinlikle okumaya katılmalıyım destek için ^^


message 30: by Gün (last edited Sep 20, 2019 05:01AM) (new)

Gün | 30 comments Yıllar önce almama ve çok merak etmeme rağmen, Tutunamayanlar'a başlama cesaretini bir türlü gösteremedim. Şöyle uzun bir tatilde inşallah okuyacağım. Burada yazılanlar da destek oldu. :)

Umberto Eco okumaları insanın gözünü korkutsa da işin açıkçası öyle değil. Gülün Adı, Eco'nun kendi tabiriyle kefaret sayfaları* olan ilk 100 sayfa okunduktan sonra yağ gibi akıyor, harika bir öykü. Bitirdikten sonra iyi ki başlarda sıkılıp bırakmamışım dedirtti.

Yine de bugüne kadar hiç Umberto Eco okumayanlar için, önce Baudolino, sonra Gülün Adı ve en son olarak da Foucault Sarkacı şeklinde gitmek belki daha az zorlayıcı olacaktır.

Herkese iyi okumalar...

*Kefaret sayfalarına dair:
https://eksisozluk.com/entry/66685384
https://eksisozluk.com/entry/70945522


message 31: by Mustafa (last edited Sep 20, 2019 06:06AM) (new)

Mustafa Kuzuli (kuzuli) | 52 comments Gülşen wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco.
Gözdenin en fa..."


Aslında Ortaçağ ile ilgili Türkçe kaynaklar baya yetersiz, size yine Eco' nun editörlüğünde hazırlanan Ortaçağ Ansiklopedisini tavsiye ederdim ama o da dört ciltten oluşuyor ve başlı başına bir mesai gerektiriyor. Yine de kitaba giriş mahiyetinde Fransisken tarikatını, kuruluşunu ve ilk döneminde Papalıkla yaşadığı çatışmayı araştırmanızı önerebilirim, zira bu çatışma kitabın en önemli temellerinden birisi.


message 32: by İntellecta (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Gözde wrote: "Gelelim benim gözümü korkutan kitaplara... Moby-Dick, or, the Whale, Hugo favori yazarlarımdan olduğu halde Les Misérables, Anna Karenina'yı bayıla bayıla okuduğum halde ..."

Çok teşekkür ederim!
Swann'ların Tarafı - Marcel Proust ayın yazarı seçildiğinde okudum. En favorilerimin arasına girdi, bu kitabı gecenin sessizliğinde okumak o kadar güzeldiki. Tek kelimeyle bir edebiyat şöleni..
Ertelemeyin sakın!

En kısa zamanda ikinci kitabı Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde okumayı planlıyorum, ayrıca en sevdiğim kitap ismi:))))


message 33: by İntellecta (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Gün wrote: "Yıllar önce almama ve çok merak etmeme rağmen, Tutunamayanlar'a başlama cesaretini bir türlü gösteremedim. Şöyle uzun bir tatilde inşallah okuyacağım. Burada yazılanlar da destek oldu. :)

Umberto..."


Çok teşekkür ederim! :)))


message 34: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 606 comments Ertelemeyin diyip iki kitabın arası o kadar zaman beklenir mi?:)


message 35: by İntellecta (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Ömer wrote: "Ertelemeyin diyip iki kitabın arası o kadar zaman beklenir mi?:)"

Bak bunda çok haklısın:)))
🙈


message 36: by Hümeyra (new)

Hümeyra | 2 comments İtalo Calvino’nun tüm eserleri, çünkü yorumları genelde hacminin az fakat içeriğinin yoğun olduğu yönündeydi.
bir de Marcel Proust’tan kayıp zamanın izinde serisi, bu seri hakkında da benzer yorumlar okudum


message 37: by Gülşen (new)

Gülşen Ç.Ç. (bonaluram) | 47 comments Mustafa wrote: "Gülşen wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Mustafa wrote: "İntellecta wrote: "Kendi adıma bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitap ise Gülün Adı - Umberto Eco...."

Çok teşekkür ederim, harika bir başlangıç noktası oldu :) Bu cesaretle ilk fırsatta başlayacağım. Sevgiler!


message 38: by Diren (new)

Diren Yildiz | 1 comments Julio Cortazar- Seksek.
Gerek dağınık okuma düzeni, gerekse birbirinden apayrı olay örgüleri ve mekan, zaman ve kişiler birbirinden kopuk elementler olarak işlendiği için, dolabımı her açışımda birbirimize baksak bile "yok ben almayayım" moduna girebiliyorum. :)


message 39: by İntellecta (new)

İntellecta | 1093 comments Mod
Diren wrote: "Julio Cortazar- Seksek.
Gerek dağınık okuma düzeni, gerekse birbirinden apayrı olay örgüleri ve mekan, zaman ve kişiler birbirinden kopuk elementler olarak işlendiği için, dolabımı her açışımda bir..."


Sanırım yazar iki okuma şekli sunuyormuş, biri bildiğimiz kronolojik sırayla diğeri ise bölümler arası zıplayarak:) aslında farklı bir okuma deneyimi olabilir:)


message 40: by Gözde (last edited Sep 25, 2019 11:12AM) (new)

Gözde (ice_queen) | 326 comments Özgür wrote: "Gözde wrote: "Gelelim benim gözümü korkutan kitaplara... Moby-Dick, or, the Whale, Hugo favori yazarlarımdan olduğu halde Les Misérables, Anna Karenina'yı bayıla bayıla o..."

İthaki Yayınlarından çıkan 1056 sayfalık baskısını çok özenerek ve isteyerek almıştım ama kitap o kadar hacimli ki, kitaplığıma dikey olarak sığmadı ben de yatay olarak koymak zorunda kaldım :) İçeriği ya da konusundan ziyade kitabı tutması bile başlı başına bir egzersiz olacak ya da bana oturarak kitap okuma alışkanlığı kazandıracak!


message 41: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Gözde wrote: "Özgür wrote: "Gözde wrote: "Gelelim benim gözümü korkutan kitaplara... Moby-Dick, or, the Whale, Hugo favori yazarlarımdan olduğu halde Les Misérables, Anna Karenina'yı b..."

Ben de aynı baskıyı okudum ama elektronik olunca taşımak zor olmamıştı :)


message 42: by Muhammed (new)

Muhammed (ahyed) ULYSSES


message 43: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 606 comments Ulysses zor bi kitap değil. Alıyorsunuz Armağan Ekici çevirisini açıyorsunuz Armağan Ekici’nin blogunu. İş bitiyor. Öncesinde Sanatatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi’ni okuyup Dedalus’u tanıyın az da Odysseia okursanız tam lokum olur. Azıcık İrlanda’yla ilgili de bilgi edinin. Öyle tembel tembel girişmeyin.


message 44: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Ömer wrote: "Ulysses zor bi kitap değil. Alıyorsunuz Armağan Ekici çevirisini açıyorsunuz Armağan Ekici’nin blogunu. İş bitiyor. Öncesinde Sanatatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi’ni okuyup Dedalus’u tanıyın ..."

Valla böyle yazınca baya zormuş gibi görünüyor :))


message 45: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 606 comments :) Azıcık ön bilgi işte, çok değil.


message 46: by Renin (new)

Renin | 360 comments Armağan Ekici çevirisinin baskısı yok. Daha zorluk burdan başlıyor, düşünün! :)


message 47: by Hicret (new)

Hicret Kırtay (hicretto) Fuat wrote: "Mo Yan’ın herhangi bir kitabı. - amca her şeyi 800 sayfa yazıyor çünkü.
Ama bu yıl, İri Memeler ve Geniş Kalçalar ile okumaya başlayacağım, bu arada yukardaki kitap beni en çok korkutan kitabıydı...."

Mo Yan'ın Yaşam ve Ölüm Yorgununu okudum. Okuması keyifliydi. Toprak reformu ve bir toprak ağasının reenkarnasyonlarının gözünden anlatıyor. Tabii bu reenkarnasyonlar arasında en hoşuma gideni eşekti. Daha fazla spoiler vermek istemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim.


message 48: by Okan (last edited Oct 09, 2019 04:56AM) (new)

Okan (fyodor16) | 84 comments Roberto Bolaño'nun 2666'si korkutmustur hep beni hacmiyle. O yuzden ~1000 sayfalik bu kitap yerine korku seviyesine ufak bir ayar cekip 600+ sayfalik Vahşi Hafiyeler'e basladim aylar once ve gectigimiz gun bitirebildim. Eger hafif/tasinabilir olsun diye Kindle'dan Ingilizce cevirisini okumasaydim aylar surmezdi tabi. Neyse, kisaca Bolaño'dan gozum korkmakta hakliymisim ama degiyormus. 2666'yi Turkce okurum sanirim, hem kol kasi da yaparim.


message 49: by Ömer (new)

Ömer (omercinar) | 606 comments Ulysses çevirisini bulamayanlar çevirmeni mail atmanız halinde gönderiyor: armaganekici@gmail.com


message 50: by Özgür (new)

Özgür | 2627 comments Mod
Ömer wrote: "Ulysses çevirisini bulamayanlar çevirmeni mail atmanız halinde gönderiyor: armaganekici@gmail.com"

Demin bir yorumda gördüm, Ekici çevirisini internette paylaşmış. https://drive.google.com/file/d/1ZvgT...


« previous 1
back to top