Čtenářský klub Cz/Sk discussion

Skleněný pokoj
This topic is about Skleněný pokoj
27 views
Přečtené knihy > Skleněný pokoj - Simon Mawer

Comments Showing 1-7 of 7 (7 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

Illyria (illyriab) | 385 comments Je mi ctí zahájit diskuzi o již deváté knize, kterou společně čteme, jmenovitě o Skleněném pokoji od britského spisovatele Simona Mawera. Jde o román inspirovaný osudem vily Tugendhat a příběh je zasazan do Československa v 2. polovině 20. století.

Upozorňuji, že tato diskuze může obsahovat spoilery, pokud jste tedy knížku ještě nečetli, pokračujte v četbě diskuze na vlastní nebezpečí :) Diskuze bez spoilerů probíhá zde: https://www.goodreads.com/topic/show/...

Jak se vám kniha líbila? Co říkáte na hlavní hrdiny? Co se vám líbilo nejvíc a co nejmíň? Přišlo vám, že autor dobře vystihl atmosféru v Československu v té době? Byli jste někdy ve vile Tugendhat a pokud ano, myslíte si, že je popis autora věrný?


Veronika Steff | 78 comments Na Skleněném pokoji se mi nejvíc líbil ten popis vily. Před pár lety jsem ji navštívila a moc jsem nechápala, co na ní lidé vidí. Někdo mi už tehdy říkal, ať si přečtu tenhle román, že mi na ní úplně změní názor. A je to pravda. Dnes to na mě působí jako mrtvé muzeum, ale po přečtení knihy si dokážu představit, že tam někdo žil a měl to tam rád.

Jinak jsem měla opravdu velký problém s tím, co je ještě pravda a co autorova fikce. To se týká pouze části před nástupem komunismu, protože později už ta fakta nejsou tak známá, historie jednotlivé charaktery víc anonimizovala, ale příběh rodiny Tugendhat je natolik známý, že mě mrzelo, že se autor víc nedržel. Iritovalo to jenom mě nebo jste na tom někdo podobně? Na druhou stranu chápu, že pokud by převyprávěl více méně skutečný osud rodiny, nemohl by tam zahrnout otcovu nevěru a lesbická rovina by byla asi v podstatě nepřijatelná.

Kromě toho jsem nečekala, že tam bude tolik různých aférek, románků a celý příběh mi přišel vlastně postavený jen na tom, kdo s kým spí a jestli je to společensky přijatelné. Díky tomu se mi to dobře četlo, myslím, že vylíčené vztahy nebyly vůbec povrchní, ale stejně jich tam na mě bylo moc. Já na spisovatelově místě bych se asi mnohem víc soustředila na jakýsi rozpad předválečné společnosti, různé zrady a intriky (kterých tam bylo dost a za mě jich mohlo být ještě víc).

Jinak druhou půlku už jsem vnímala jako natahování délky knihy, ale zpětně ji chápu jako určitý kontrast a vlastně mi až tak nevadí.

Jsem zvědavá na další názory.


Michal (mishan) | 62 comments O existenci této vily a rodině, která tam žila jsem až do četby nevěděl. Až pojedu do Brna, mám v plánu tam kouknout.
Kniha mě moc nenadchla. Líbila se mi atmosféra i popis vztahů. Pocity postav byly realistické. Bohužel po obsazení Československa byla zajímavá pouze linka Hany. Poté následovalo už utrpení a knihu jsem dočítal na sílu. Shledání "děvčat" na konci byla zbytečná přeslazená tečka za románem.


Pavlína (pavkahu) | 30 comments Zdravím.
Ve vile jsem byla. Ale protože je to už nějaký ten pátek, tak mi popisy vily zase pěkně osvěžily obrázek. V druhé polovině knihy už nebylo moc na vile co objevovat, takže jsem někdy měla pocit, že autor vilu roubuje do děje jen tak, aby dostál názvu knihy. Prostě jsem čekala, že bude mít vila nějakou větší roli v celém ději, než jen statickou (i proto se mi nejvíc líbila první část, kdy vše vznikalo).
Souhlasím s @Michalem, že druhá polovina už trochu drhla.
Nevadilo by mi, kdyby se rozvinula také linie samotného architekta vily, i kdyby pak neměla souvislost s obyvateli vily.
A pár situací bylo spíš pro pobavení, např. ve stylu "a o náhody tu není nouze" se bývalá milenka pána domu objeví ve vile jako ukázka cizince, nebo (již zmiňované) závěrečné setkání.
Shrnuto - čekala jsem od autora víc, protože už mám pár jeho románů přečtených - atmosféra doby, vykreslené charaktery...
Ale protože jsem tuto knihu navrhla já, tak jen doufám, že to nebyl pro nikoho zcela ztracený čas. Přeci jen je dobré si osvěžit, že máme u nás něco tak unikátního, o čem píší i zahraniční autoři :)


Karolina | 5 comments Úplně jsem knihu zapomněla ohodnotit hned po přečtení. Bylo to mé první setkání s autorem, kniha v celku příjemně plynula ale jak už tady někdo psal i pro mě bylo poněkud násilné snažit se postavy propojovat skleněným pokojem a dění v něm. V druhé polovině knihy by mě prostě mnohem víc zajímal osud rodiny, uprchlé do zahraničí.
Celkově můj názor velmi dobře shrnul @Michal - to shledání na konci bylo úplně zbytečné a autor si ho mohl odpustit, když už nechal v půlce knihy někoho zmizet, mohl to tak prostě a jednoduše nechat.


Illyria (illyriab) | 385 comments Tak já mám taky dočteno :) Souhlasím s Veronikou, zdaleka nejvíc se mi líbily popisy vily. Nikdy jsem tam nebyla, vilu znám jen z dokumentu o české architektuře 1. pol. 20. stol na výtvarce a gymplu a z fotečky pod vlastivědnou mapou. Osobně mně nikdy moc nebavila minimalistická a funkcionalistická architektura, ale autorovi se podařilo krásně vystihnout atmosféru doby, ze které vznikla, nadšenou vizi architekta a původních majitelů. A popisy skleňeného pokoje byly úchvatné, ještě teď si dokážu vividně představit atmosféru a světlo v prostoru, skoro se bojím, že až se tam někdy podívám budu realitou zklamaná.

Skutečný osud rodiny Tugendhat neznám, ale jsem teď zvědavá!

Také mně trochu zklamalo, že se vlastně všechen děj opíral o milostné vztahy hlavních postav. I když to bylo čtivé, tak mně to docela nudilo a těšila jsem se, až (konečně!) přijde válka a věci naberou spád - to se bohužel nestalo, děj se ještě víc roztříštil a zpomalil a já ztratila zájem, proto jsem to také dočetla až teď.

Mělo to potenciál, spoustu věcí bylo dobrých, ale ve výsledku to pro mě nebylo ono. Rozhodně ale nelituji, že jsem si to přečetla a děkuji Pavlíně za nominaci!


Pavlína (pavkahu) | 30 comments Illyria wrote: "Tak já mám taky dočteno :) Souhlasím s Veronikou, zdaleka nejvíc se mi líbily popisy vily. Nikdy jsem tam nebyla, vilu znám jen z dokumentu o české architektuře 1. pol. 20. stol na výtvarce a gympl..."
Rádo se stalo. U mě to byla taková ta kniha, co jsem věděla, že je dobré si ji přečíst, ale potřebovala jsem nějaké pošťouchnutí. To přišlo od skupiny :)


back to top