Naturally Serein / Book Club discussion

Küçük Şeylerin Tanrısı
This topic is about Küçük Şeylerin Tanrısı
120 views
Küçük Şeylerin Tanrısı kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments Showing 1-7 of 7 (7 new)    post a comment »
dateDown arrow    newest »

message 1: by Çisem (new) - added it

Çisem (cisemcakir) | 12 comments Mod
Yazar bu kitap sayesinde 1997'de Booker ödülünü almış. Konusu çok ilgi çekici... Eminim bir sürü hayat dersi çıkarabileceğimiz romanlardan biri. Yorumlarınızı okumayı merakla bekliyorum.


message 2: by Aysun (new) - added it

Aysun Kitaplığımda uzun zamandır okunmayı bekleyen bir kitaptı. Heyecanla başlıyorum :)


Gizem G | 1 comments Kitabı hem çok beğendim hem de beni çok zorladı. Özellikle Hint kültürüne çok aşina olmadığım için bazı yerlerde geçen terimlerin dipnotlarla okuyucuya açıklanmasını tercih ederdim. Buna rağmen hikaye beni içine çekti. Kitabın sürekli geçmişe dönüşlerle kurgulanmasını da ayrıca başarılı buldum. Böyle farklı kitaplar okumak insana iyi geliyor.


message 4: by Şebnem (new) - added it

Şebnem Arık | 1 comments Kitabın konusu oldukça hoşuma gitse de ilk etapta içine girmekte çok zorlandım. Kurgusu beni biraz yordu açıkçası. Anlatım dilinin farklı olmasının da bunda etkisi olabilir ancak anlatımını beğendiğimi söyleyebilirim. Yazarın sınıf ayrımını, o dönem Hindistan'ın içinde bulunduğu toplumsal durumu çok başarılı yansıttığını düşünüyorum.


message 5: by Aybüke (new)

Aybüke | 2 comments Kitaba ilk başladığımda çok zorlandım. Önceleri odaklanamadığımı düşündüm. 3 kere başa döndüm. Karakterler,olaylar, flashbackler kafamı çok karıştırdı. Ayrıca ilk defa hint kültürünü anlatan bir kitap okuyordum ve çok yabancıydım. İlk 100 sayfa çok zor geçti benim için kısacası. Bir kitabı yarıda bırakma huyum hiç yoktur ki iyi ki devam etmişim. Bir süre sonra yazarın dilini çok beğenmeye başladım. Ne kadar hala beni çok sürüklemese de. Farklı bir deneyim gibiydi benim için. Sonuç olarak galiba kitabı okuduğum için mutluyum.


Rüveyda | 1 comments Çok büyük beklenti ile okuduğum için sanırım beni tatmin etmedi. Konu güzel fakat okurken çok yavaş ilerleyebildim. Sürekli geçmişe dönüp olayı anlatması kafamın karışmasına sebep oldu açıkçası. Bazı şeyler havada kalmış hissi vardı sürekli.
Kitapla ilgili en çok hoşuma giden şey ise çocukların yetişkinlerin söylediği şeyleri aslında her zaman olduğu gibi algılamadıklarını görmekti. Bu açıdan bana çocuklarla konuşurken daha dikkatli olmam gerektiğini tekrar hatırlattı.
Özellikle kitabın sonunda -kültüler her ne kadar farklı olsa da- insanoğlunun her yerde aynı olduğunu düşündüm. Bebek Kochamma, bana bir insanın başka insanların hayatını nasıl karartabileceğini tekrar hatırlattı.
Kitap her ne kadar bana akıcı gelmese de sevdiğim bir kitap oldu.
Okumama neden olduğunuz için teşekkürler.


Ydaker | 1 comments Çok yüksek bir okuma zevki sunan bir kitap. Okurken kendimi dış dünyadan soyutladım, en sevdiğim kitaplardan birisi diyebilirim sanırım..


back to top